Foto: Freepik
Na Facebook stranici GO to Travel 13. januara 2025. godine podijeljena je sponzorisana objava namijenjena ljudima koji “imaju bolove u zglobovima, koljenima i kukovima”. U objavi je podijeljen video u kojem poznati hrvatski voditelj Zoran Šprajc u studiju “saopštava” da se zemlja oprašta od doktorice Alemke Markotić, koja je navodno poznata po svom sredstvu protiv bolova u zglobovima.
Foto: Screenshot/Facebook
U nastavku snimka doktorica Markotić navodno govori sljedeće:
Moja liječnička karijera je završena. Postigla sam sve što sam željela. Moja krema je oborila sve rekorde prodaje i postala proboj 21. stoljeća u liječenju artritisa, artroze, hernija, otoka i bolova u zglobovima. Moju kremu su razgrabili čak i prije nego što smo izbacili nove serije, samo zato što stvarno djeluje i ne suši se samo na koži.
Markotić na snimku navodno tvrdi i da su u kremi svi sastojci prirodni te da država subvencionira 50% cijene kreme za kupce.
Kliknite na gumb ispod ovog videa da biste posjetili moju web stranicu, gdje možete saznati više o kremi i ostvariti popust ispunjavanjem prijave. Zapamtite, prilika da je kupite s popustom neće se ponoviti. Zato nemojte propustiti priliku da se trajno izliječite, jer deseci tisuća mojih pacijenata već su se izliječili zahvaljujući ovoj formuli.
Foto: Screenshot/Facebook
Facebook objava sadrži i link koji vodi na stranicu koja izgleda kao “časopis za ortopediju”. Na stranici je objavljen tekst u kojem su doktoru Josipu Paladinu pripisane izjave o “bioregeneratoru za zglobove i kičmu” koji je navodno sam izumio. Navedeno je da je riječ o formuli u obliku prirodnog gela koji stimuliše ćelije u tkivima zglobova i kičme da se samoregenerišu. Također mu je pripisana izjava da je “ortoped-traumatolog s 20 godina iskustva”.
Foto: Screenshot
U članku su objavljena navodna iskustva zadovoljnih korisnika/ca Amira Hadžića iz Sarajeva, Lejle Delić iz Mostara, Emine Čolak iz Banjaluke, Amire Salihović iz Tuzle i Selme Hadžić iz Zenice.
Foto: Screenshot
Na kraju stranice je obrazac za naručivanje gela Reumtal u koji treba unijeli lične i kontakt-podatke.
Foto: Screenshot
Šta su činjenice?
Facebook stranica GO to Travel, koja je objavila analizirani oglas, napravljena je 1. decembra 2021. godine. Prema podacima sa stranice, njome upravlja jedan administrator u Ukrajini. Stranica ima samo 42 “sviđanja” i prati je 77 osoba. Analizirani oglas nije među vidljivim objavama na stranici, koje sadrže fotografije različitih turističkih destinacija.
Stranica ima nekoliko aktivnih oglasa u kojima se reklamiraju različiti proizvodi. Neki od njih su slični oglasima koje smo već analizirali.
Snimak iz analiziranog oglasa nije autentičan; riječ je o “deepfake” snimku. Ako se pažljivije pogleda, pokreti usana ne odgovaraju riječima koje Šprajc navodno izgovara. U objavi je iskorišten snimak iz neke od epizoda RTL-ove emisije “Stanje nacije”, koju uređuje i vodi upravo Šprajc (1, 2) .
I segment u kojem “govori” doktorica Markotić je izmanipulisan. Iskorišten je snimak gostovanja ove doktorice u Dnevniku HRT-a iz januara 2021. godine. Na originalnom snimku govorila je o vakcinaciji protiv Covid-19, a ne o nekoj svojoj “kremi” za zglobove.
Foto: Screenshot/YouTube
Internet-pretraga ne daje rezultate koji bi potvrdili da je doktorica Markotić ikada govorila o lijeku protiv bolova u zglobovima koji je napravila.
Stranica na koju vodi link iz analiziranog oglasa samo izgleda kao “časopis za ortopediju” u kojem je objavljen članak o doktoru Josipu Paladinu i gelu Reumtal, ali je njena jedina svrha prodaja ovog gela. Linkovi koji navodno vode na kategorije ili na društvene mreže zapravo vode na kraj stranice i na formular za narudžbu. I tekst na stranici je izmišljen. U njemu se tvrdi da je doktor Paladino ortoped-traumatolog, a zapravo je specijalista neurohirurgije. Google pretragom njegovog imena i imena gela nismo pronašli nijedan izvor koji bi potvrdio da je nekad promovisao Reumtal.
Ime doktora Paladina je i ranije korišteno u internet-prevarama, u kojima mu je pripisivana promocija različitih proizvoda, o čemu su pisali Raskrinkavanje i Faktograf (1, 2).
U tekstu su objavljena iskustva navodnih zadovoljnih korisnika/ca. Uz njihove “ispovijesti” su objavljene i fotografije koje bi trebalo da prikazuju ove osobe. Sve ove fotografije pronašli smo na stranicama na kojima se prodaju ilustracije (1, 2, 3, 4, 5, 6).
Foto: Screenshot/Shutterstock
Reumtal nije na spisku lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. Nema ga ni u bazi lijekova Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode.
Shodno navedenom, Facebook oglas s “deepfake” snimkom na kojem su voditelj Zoran Šprajc i doktorica Alemka Markotić, kao i izmišljeni tekst s doktorom Josipom Paladinom u kojem se promoviše Reumtal, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)