U danima uoči Lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, koji će se održati 6. oktobra 2024. godine, Raskrinkavanje piše o manipulacijama kojima su glasači/ce izloženi/e u predizbornom periodu. Prethodnih sedmica bavili smo se dezinformacijama u vezi s izborima (1, 2), a analizirali smo i sadržaj objavljen na nekoliko “navijačkih” portala u predizbornom periodu (1, 2, 3, 4, 5).
U ovoj analizi bavimo se sadržajem koji se za vrijeme predizborne kampanje objavljuje na portalu sarajevskog magazina Stav. Ovaj medij je pred Opće izbore 2022. godine eksplicitno promovisao Stranku demokratske akcije i, između ostalog, objavio “spisak” 101 razloga zbog kojeg bi glasači/ce na glasačkom listiću trebali/e zaokružiti njenog kandidata Bakira Izetbegovića (link).
Još uvijek “PR služba”
U rubrici “Politika” na ovom portalu, u kojoj se obrađuju globalne, regionalne i domaće političke teme, objavljeno je 97 članaka od početka predizborne kampanje (6. 9. 2024) do 19. septembra 2024. (link). Stranka demokratske akcije (SDA) spominje se, ili se na nju aludira, u oko 15 članaka. “Trojka”, koalicija koju čine Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), Naša stranka (NS) i Narod i pravda (NiP), spominje se, ili se na nju aludira, u oko 30 članaka.
U svim člancima u kojima se spominje SDA ili neko od njenih članova/ica, ova politička partija predstavljena je pozitivno. S druge strane, “Trojka” je predstavljena isključivo negativno, s izuzetkom jednog članka – o susretu člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića (SDP) i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, u kojem je Bećirović predstavljen u neutralnom tonu.
Jasan kontrast u izvještavanju o ovim dvjema političkim opcijama bio je vidljiv već prvog dana kampanje, kada je Stav izvještavao o prvim aktivnostima SDA i “Trojke”.
PORUKA SA TRAVNIČKE TVRĐAVE: SDA je izbor naroda, a sad je jasno i zašto (Stav, 6. 9. 2024)
Odgovorno prema dnu: Trojkina predizborna kampanja kao neslana šala (Stav, 6. 9. 2024)
Ovaj “trend” nastavljen je i u narednim danima. O “Trojci” i strankama koje je čine, kao i njihovim zvaničnicima/cama, pisalo se u isključivo negativnom svjetlu, nerijetko i uz podsmijavanje ili uvrede.
MARFIJEVA INSTAGRAM VLAST: Jedini uspjeh “trojke” na državnom nivou je Zakon o vinu, zakon koji nikad nije stupio na snagu (Stav, 9. 9. 2024)
Šokantno: Trojka doživjela potpuni debakl na početku kampanje (Stav, 9. 9. 2024)
Igor Stojanović: Srbokomunistički politički ekstrem crta metu Bošnjacima posred čela (Stav, 12. 9. 2024)
SRAMOTNO NEZNANJE FEDERALNOG PREMIJERA: Nermin Nikšić ne zna razliku između duga i gubitka (Stav, 11. 9. 2024)
U rubrici “Politika” također je objavljeno i nekoliko članaka koji vode na neku od epizoda Stavovog podkasta u kojem su urednici/e i novinari/ke ovog medija ugostili/e neke od kandidata/kinja na predstojećim izborima. U četiri članka ovog tipa koje smo pronašli u ovoj rubrici, intervjuisani su kandidati SDA i u svakom su predstavljeni na vrlo pozitivan način.
CITAT NEUTRALNO: Nermin Hodžić: I u Ilijašu SDA je stranka koja najviše liči na svoj narod (Stav, 9. 9. 2024)
Suvad Hadžić: Prvi put imamo priliku pobijediti u Žepču (Stav, 13. 9. 2024)
Nihad Ćulov: Nije uspio onaj koji je samo sebe spasio, pokrenut ćemo Goražde (Stav, 15. 9. 2024)
Hajrudin Mehanović: Sve dok me napadaju oni koji napadaju komandante ARBiH, znam da sam na pravoj strani! (Stav, 11. 9. 2024)
Iako se 6. oktobra održavaju Lokalni izbori na kojima će građani/ke Bosne i Hercegovine birati načelnike/ce, gradonačelnike/ce i vijećnike/ce u općinskim i gradskim vijećima, u predizbornom periodu članci sa Stava u kojima se spominju ili se aludira na bh. političke partije rijetko govore o lokalnim temama. Uglavnom se bave širim pitanjima, poput bošnjačkog nacionalnog identiteta i bezbjednosti i suvereniteta Bosne i Hercegovine.
U ovim člancima vidljiv je jedan jasan obrazac. SDA se predstavlja kao politička opcija koja je neophodna za “opstanak” Bosne i Bošnjaka, čak se i poistovjećuje s dobrobiti Bošnjaka, dok se “Trojka” predstavlja kao izdajnička, “nametnuta” vlast.
U članku objavljenom 11. septembra 2024. godine pod naslovom “Lokalni izbori kao test za političku zrelost Bošnjaka” navodi se sljedeće:
Predstojeći lokalni izbori u Bosni i Hercegovini predstavljaju ključan trenutak za bošnjački narod koji je prožet nezadovoljstvom zbog nametanja koalicije "Trojke" (SDP, NiP i Naša stranka). Vlast "Trojke", podržana stalnim intervencijama međunarodnih faktora, dovela je do slabljenja bošnjačkog političkog utjecaja što se osjeti u svim segmentima društva. Lokalni izbori sada postaju prilika za bošnjački narod da izrazi nezadovoljstvo trenutnom vlašću i povrati izgubljeni politički subjektivitet.
Slične tvrdnje i stavovi mogu se pronaći u još nekoliko članaka u kojima se govori o islamofobiji, bošnjaštvu i državnim pitanjima
Islamofobija kao političko oružje: Ko sve napada na SDA i Bošnjake (Stav, 17. 9. 2024)
Normalizacija izdaje: Atrofija bošnjačkog nacionalnog nerva (Stav, 10. 9. 2024)
Islamofobija kao političko oružje protiv Bošnjaka: Napadi izvana i iznutra (Stav, 13. 9. 2024)
Ovaj fokus izvještavanja Stava mogao bi se opisati kao neka vrsta uopštavanja Lokalnih izbora. Kako je objašnjeno u videu Raskrinkavanja od 9. septembra 2024. godine, kandidati/kinje na Lokalnim izborima nekad govore i obećavaju stvari koje nemaju veze s lokalnim nadležnostima, već sa širim državnim i nacionalnim pitanjima. To se često radi zbog skretanja pažnje s realnih problema lokalnih zajednica, kao i u svrhu obmanjivanja glasača/ica i prikupljanja glasova. O ranijim primjerima “uopštavanja” lokalnih izbora pisao je naš partnerski portal Istinomjer u analizi iz 2020. godine.
Iako je jasno da evaluacija rada neke političke partije na svim nivoima vlasti prije izbora nije na odmet, upadljiv fokus na državnim i nacionalnim pitanjima u vrijeme kada su lokalne teme prioritet zasigurno predstavlja neku vrstu distrakcije i manipulacije potencijalnim glasačima/cama.
Dvije godine nakon prošlih izbora moglo bi se zaključiti da se izvještavanje Stava o izbornim temama nije promijenilo. Primarni fokus tog izvještavanja bila je i ostala promocija Stranke demokratske akcije i njenih kandidata/kinja, kao i obračun i “ocrnjivanje” njenih političkih protivnika.
(Raskrinkavanje.ba)