Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: “Farme portala” i šta se uzgaja na njima

"Raskrinkavanje.ba" donosi pregled tema o kojima smo pisali u protekloj sedmici.

Proteklu sedmicu na “Raskrinkavanju” je obilježila „crna lista“ Dragana Mektića, ministra sigurnosti BiH – za koju se ispostavilo da ne postoji – dezinformacije o nacionalnom izjašnjavanju Denisa Šulića i Nine Bukejlović, lažna vijest o tome da će Zlatko Lagumdžija biti SDA-ov kandidat za ministra vanjskih poslova BiH, izmišljeni bijeg Zdravka Mamića iz BiH, te incident u sarajevskom javnom prevozu u koji je bila umiješana i grupa imigranata. Usto, Raskrinkavanje je prošle sedmice pokrenulo serijal o „farmama portala“, te nastavilo seriju članaka o intervjuisanju kao žanru koji je iz novinarstva evoluirao u plaženo oglašavanje.

Srbijanske „Večernje novosti“ su u svom članku, bez ikakvih dokaza, ustvrdile da ministar bezbjednosti BiH, Dragan Mektić, priprema zvaničnu listu nepoželjnih osoba iz Srbije, da bi nekoliko sati kasnije, bez objašnjenja ili izvinjenja čitaocima, objavile članak u kojem Mektić negira takve navode. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Priče o nacionalnoj pripadnosti, to jest nacionalnom izjašnjavanju Denisa Šulića i Nine Bukejlović, značajno se razlikuju. Mnogim mediji su izvještavajući o tome ustvari širili dezinformacije, ne naznačavajući nikakve razlike između dva, različita, slučaja. Cijelu analizu možete pročitati ovdje.

I Visoki predstavnik je mamac za klikove. Portal “Cik media” je objavio članak sa navodnom izjavom Valentina Inzka u naslovu. Izjava navedena u naslovu ne postoji u tekstu, pa je stoga članak ocjenjen kao dezinformacija. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Na osnovu prijave čitatelja, analizirali smo vijest o “prvom znaku za šišmiše na svijetu”. Postavljanje znaka upozorenja za smanjenje brzine zbog šišmiša u pećini Ponikva, koji je prvi takav znak u BiH ali i Evropi, svakako je pohvalan potez. Ipak, ovako nešto već postoji van našeg kontinenta. Analizu ovog članak možete pročitati ovdje.

Portal “Cik media” je – i ove sedmice – izmislio tri nepostojeće izjave prilikom prenošenja tri članka iz drugih medija. Analizu tih članaka možete pročitati na ovom linku.

Iza lažnih stranica kompanija “Wizzair” i “Lufthansa” stoji kompanija registrovana na Cipru, koja koristi nekoliko portala za krađu podataka i novca od korisnika diljem svijeta. O čemu se tačno radi, možete pročitati ovdje.

Čitatelji su nam ponovo prijavili lažnu priču o pretučenoj bebi pronađenoj u kontejneru. Na fotografiji je zapravo beba po imenu Jacob iz Oregona iz 2016. godine. Slika nema nikakve veze sa BiH, niti je beba na slici "pronađena u kontejneru". Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

 

Portal “Sutra” ustvrdio je da je Zlatko Lagumdžija “Izetbegovićev kandidat za ministra vanjskih poslova BiH”. Bivši predsjednik SDP-a, kao i služba za odnose s javnošću SDA, za “Raskrinkavanje” su komentarisali ove tvrdnje. Koji je njihov odgovor i šta su odgovorili, možete pročitati ovdje.

Internet je prepun dezinformacija, a na medijima je da primjenom profesionalnih standarda razluče da li takav sadržaj treba prenijeti. U slučaju degutantnog članka o “sedam znakova nevinosti” takvi standardi su izostali. Članak o “sedam znakova nevinosti” je blatantan primjer neprofesionalizma online medija. Analizu tih članaka možete pročitati na ovom linku.

Prije oktobarskih izbora, ministrica Edita Đapo dala je intervju za portal Informativa.ba koji nema impressum, niti je objavio ime osobe koja ju je intervjuisala. Stoga ne čudi ni činjenica da je i sam intervju urađen neprofesionalno. Kompletnu analizu ovog intervjua možete pronaći na ovom linku.

Prema posljednjim zvaničnim informacijama, incident iz sarajevskog tramvaja u koji su bili umiješani imigranti okarakterisan je kao narušavanje javnog reda i mira. Prve informacije, bazirane na izjavama očevidaca, bile su da su migranti napali mladića u tramvaju, nakon čega je došlo do tuče u kojoj je jedna osoba izbodena nožem. Policija je u međuvremenu demantirala da je do takvih povreda došlo, te je pojašnjeno da je bh. državljanin zapravo pokušao opljačkati migrante. Analizu ovog članak možete pogledati ovdje.

Već blizu pet godina po internetu kruži informacija da jedan broj na ličnoj karti označava koliko osoba liči na vlasnika te lične karte. U pitanju je lažna vijest, a analizu ovog članka možete pročitati na ovom linku.

Posjeta Senijada Ibričića, nekadašnjeg nogometnog reprezentativca BiH bivšim saigračima i kolegama je u brojnim regionalim medijima postao vijest o njegovom povratku u reprezentaciju. I pored toga što, ispostaviće se, ni on sam nije obaviješten o tome. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Portal BNN.BA je u kategoriji vijesti predstavio članak pun mišljenja i stavova, kada je u pitanju nacionalno izjašnjavanje određenih kandidata, pritom dezinformišući javnost. Članak je očit  primjer iznošenja mišljenja/stava bez potpisa autora. Kompletnu analizu ovog članaka možete pročitati na ovom linku.

Zašto vas razne Facebook stranice pozivaju da “označite prijatelja koji vam mora kupiti čokoladu” ili da čestitate rođendan djevojčici u invalidskim kolicima? Zašto se stotine portala služe “klikbejt” naslovima, ili izmišljaju događaje koji se nikada nisu desili? Kako su sve te stvari međusobno povezane? Odgovore na ova pitanja pročitajte u prvom dijelu našeg serijala o “farmama portala”.

Umjesto „ekskluzivne“ vijesti o Zdravku Mamiću koja je najavljena u naslovu, portal “Dnevnik.ba” je svojim čitaocima donio ipak donio samo dezinformaciju. Analizu ovog članka možete pronači ovdje.

U posljednjih mjesec dana dezinformacija da Njemačka ukida radne vize za bh. državljane i dalje se širila i to na sedam novih portala. Analizu pod naslovom “Ponovo cirkuliše lažna vijest o radu u Njemačkoj bez viza” možete pročitati na ovom linku.

Anonimni portali ponovo su reciklirali staru lažnu vijest o djevojčici koja je navodno u Srbiji "pretučena samo zato što je muslimanka". Opisani incident se desio u SAD-u, ne u Srbiji, a analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

(Raskrinkavanje.ba)