Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Ni HIV-a u narandžama, ni lijeka za rak

Od izmišljene izjave Salke Zildžića do virusa HIV-a u naradnžama, u sedmici iz nas lažni mediji radili su prekovremeno: između te dvije vijesti skoro da je „izginula“ kompletna turbo-folk scena iz BiH i Srbije, običnim sokom se od raka izliječilo 45.000 ljudi, a Christiano Ronaldo uhvaćen je u krijumčarenju marihuane.

Na portalima “Ekspresno” i “Globalno” objavljen je članak o navodnoj izjavi Salke Zildžića, predsjednika Asocijacije mladih SDA. Riječ je, ispostavilo se, o lažnoj izjavi, jer Zildžić nikada nije rekao da su “građani koji odlaze raditi vani i napuštaju BiH izdajnici svoje zemlje”. Analizu članka možete pronaći na ovom linku.

Nakon našeg upita, portal “BUKA” je u satirični članak koji su prenijeli sa portala “Šatro.info”, dodao napomenu da se radi o satiri. I pored toga što je članak objavljen 2017. godine, na Facebook stranici ovog portala on je ponovo podijeljen 16. decembra ove godine. Kompletnu analizu možete pročitati ovdje.

Mediji već nekoliko godina objavljuju dezinformaciju kako je 45.000 osoba izliječeno od raka sokom od povrća. Ovaj podatak je potekao od Rudolfa Brojsa, te je objavljen i u njegovoj knjizi. On je, na osnovu svjedočenja iz pisama koja je navodno dobio, procijenio da je upravo toliko ljudi izliječeno njegovom metodom. Analizu možete pročitati na ovom linku.

Članak koji je na našem govornom području prvi put objavljen na portalu “Telegraf” tematizira „bizarna stvorenja“ na Tajlandu, opisana kao pola ljudi, pola majmuni, koji sa fotografijama uz članak i pozivanjem na očevice, stvara dojam legitimne vijesti, iako je u pitanju umjetnički performans. Analizu članka možete pročitati ovdje.

Naslovi članaka koji govore o poznatom alžirskom hakeru Hamzi Bendelladju i koji kruže internetom već godinama sadrže tvrdnje da je osuđen na smrtnu kaznu. Alžirac je osuđen na 15 godina zatvora, a ne na smrt vješanjem kako mediji navode. U medijima postoje i špekulacije o tome da su hakeri ukradeni novac slali u Palestinu, što u zvaničnim dokumentima i u presudi koja je objavljena, nije navedeno. Analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Francuski carinici u Marseillesu zaplijenili su pola kilograma kanabisa, a na pakovanjima je bila Ronaldova fotografija u dresu Juventusa, što su mnogi mediji iskoristili da na senzacionalistički način pristupe izvještavanju o ovom događaju. Kompletnu analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Nakon odluke da “preskoči” izvještavanje o hapšenju mladića tokom inauguracije Željke Cvijanović, javni servis Republike Srpske odlučio je ovog puta da ignoriše pojavljivanje grupe „Pravda za Davida“ pred Narodnom skupštinom Republike Srpske, tokom imenovanja nove Vlade. Sve to, navodi na zaključak da je riječ o ponovnom praktikovanju (auto)cenzure. Analizu možete pronaći na ovom linku.

I pored toga što naučna zajednica nije dokazala da elektromagnetno zračenje mobilnih telefona utiče na zdravlje čovjeka, pojedini mediji tvrde da su upravo mobiteli krivi za rak, neplodnost, depresiju, artritis, pobačaj i još mnoštvo zdravstvenih problema. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Portal "Klix" objavio je članak u kojem se tvrdi da je "novinarima je saopćeno da će Dodik dati istu izjavu, ali odvojeno za medije iz RS-a i za medije iz FBiH", što nije u potpunosti tačno. Obzirom da je tvrdnja u tekstu naknadno ispravljena, članak je pored ocjene dezinformacija dobio i ocjenu demantirano. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Portal “The Bosnia times” objavio je članak u čijem naslovu se govori kako počinje “brutalna primjena Bonskih ovlasti”. U pitanju je prenošenje tuđeg članka , ali sa autorskim klikbejt naslovom. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Ukoliko bi vjerovali portalu "Originalno", pomislili bi da je cijela folk scena tragično okončala život u mjesecu decembru. Naime na ovom portalu je za 21 dan mjeseca decembra, objavljena 21 lažna vijest o smrti “poznatog pjevača” ili “poznate pjevačice” iz Beograda, Sarajeva ili Banja Luke. Svi članci napisani su identično - sa svega dvije ili tri rečenice teksta i popratnim video snimkom koji nema nikakve veze sa opisanim, izmišljenim događajima. Kompletnu ovu analizu možete pronaći na ovom linku.

Priča o HIV virusu u narandžama samo je još jedna lažna vijest sa društvenih mreža. Od kraja 2014. godine postoji nekoliko različitih verzija ove priče i nije poznato kada i gdje je tačno nastala. Ono što je sigurno tačno jeste da opasnost koju članak priziva ne postoji. Jednostavno zato što AIDS ne može preživjeti izvan ljudskog tijela. Detaljnije čitajte u analizi na ovom linku.