Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Trump u Beogradu, šećer u Coca-Coli i ostale manipulacije

Donosimo pregled medijskih manipulacija koje su obolježile proteklu sedmicu.

Između degutantne manipulacije naslovima i novinskim tekstovima da bi se zaradio „klik viška“ na pogibiji dvojice sarajevskih policajaca, klikbejta o boravku Donalda Trumpa u Beogradu, i „uvođenja sotonskih običaja u Širokom Brijegu“, lažni mediji su i u sedmici iza nas radili prekovremeno.

Januar 2018. nije isto što i januar 2019.: naslov prijavljenog članka kojeg smo analizirali glasio je:„Plaće /Njemačka od januara podigla minimalac na 9,35 eura“. U tekstu se donosi informacija da je “Njemačka vlada usvojila odluku o povećanju minimalne zarade za 35 centi na 9,19 eura po satu od početka naredne godine, a od 2020. godine na 9,35 eura.” U pitanju je, dakle, odluka koja na snagu stupa od januara 2019. godine, što ne odgovara naslovu koji navodi na zaključak da je odluka već na snazi. Kompletnu analizu ovog članka možete pročitati na ovom linku.

Za četiri članka koji su bili tema naše analize, portal “Vremeplov” dobio je ukupno 9 negativnih ocjena - većinu zbog degutantnih pokušaja da se okoristi tragičnim ubistvom policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujnovića.  U jednom slučaju, to je urađeno putem recikliranja starih vijest i njihovog neutemeljenog vezivanja za smrt Šehovića i Vujnovića; u drugom, izmišljanjem vijesti o nagradi za informacije o njihovom ubistvu. Analizu članaka sa portala „Vremeplov“ možete pronaći ovdje.

U SAD-u, saveznoj državi Montani, postoji grad Belgrade. Ta je činjenica poslužila za niz klikbejt naslova. Istina je da je američki predsjednik posjetio Beograd - ali ne onaj u Srbiji, nego u saveznoj državi Montana u SAD-u.  “Raskrinkavanje” je već pisalo o naslovima koji su na granici klikbejta jer ne sadrže pogrešne informacija, ali ih predstavlja manipulativno. Ovu analizu možete pročitati na ovom linku.

Prije nekoliko dana je turistička agencija “Studentski pohodi” organizovala posjetu kraljevskom gradu Bobovac. Portal “Dnevnik” je tu posjetu opisao kao provokaciju hrvatskog stanovništva. Pritom, jedina tvrdnja u članku je pogrešna odnosno zastava Republike BiH predstavljena kao zastava Armije RBiH, zbog čega je ovaj članak ocjenjen kao dezinformacija. Kompletnu analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Ministarstvo sigurnosti BiH za “Raskrinkavanje” je - još jednom - demantovalo tvrdnje od kojih se već mjesecima grade teorije zavjere o migrantima. I ovog puta ih je u svom programu promovisao RTRS, a neposredno prije toga i portal Sputnik Srbija. Analizu ovog članka  možete vidjeti na ovom linku.

Na akvaduktu, u okolici Širokog Brijega, prvog novembra je osvanula obješena lutka. Iako ni počinilac ni motiv nije poznat, pojedini mediji su krivca pronašli u "amerikanizaciji" i "Halloweenu". U ovoj analizi čitajte koji su to “poganski rituali” u dijelu medija opisani kao “uvođenje sotonskih običaja u Široki Brijeg”.

Praktikujući  “copy-paste” novinarstvo, portal “BHDijaspora” nije preuzeo linkove iz teksta koji su prenijeli te su tako uskratili čitateljima najbitniju informaciju iz članka, a koju su najavili u naslovu. Analizu ovog članka možeze pročitati ovdje.

Već godinama po anonimnim portalima kruži klikbejt članak o Coca-Coli. “Najveća tajna” Coca-Cole zapravo nije nikakva tajna. Taj podatak vidljiv je na deklaraciji svakog pojedinačnog proizvoda. Analizu ovog članka možete pročitati na ovom linku.

Šaljiva fotografija sa društvenih mreža na dijelu portala je predstavljena kao “najveća tajna Rogera Federera”. Tvrdnja da je Federer sin Nine Rešića, samo je šaljiva fotografija sa društvenih mreža, i naravno dezinformacija. Kompletnu analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Baveći se kultom slavnih, britanska fotografkinja Alison Jackson već godinama fotografiše dvojnike slavnih osoba. Pojedini mediji su u tome vidjeli savšenu priliku za klikbejt. “Strašne i šokantne” fotografije kraljevske porodice, zapravo su lažne. Analizu ovog članka možete pročitati na ovom linku.

Članak koji govori o navodnoj inovativnoj ideji kradljivaca automobila kako da dođu do plijena, zapravo donosi lažnu vijest prevedenu sa engleskog jezika, a kompletnu analizu tog članka možete pročitati ovdje.

U ovoj analizi pogledajte listu trenutno aktivnih lažnih nagradnih igri koje građanima kradu lične podatke. Također, molimo Vas da sve stranice prijavite prema koracima koje smo naveli, kako bi one bile uklonjene.

Satira često završava kao stvarna vijest na mnogim portalima. Tako je bilo i u slučaju “novih izjava” Fadila Novalića i Bakira Izetbegovića. U jednom slučaju ne postoji napomena o satiri, dok u drugom članak nosi senzacionalistički naslov. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.