Foto: Freepik
Facebook stranica Best-Dame-HCQC653721 je 27. februara 2025. godine objavila oglas u kojem je obećana “socijalna pomoć za građane s dijabetesom”.
Foto: Screenshot/Facebook
U oglasu je podijeljen link koji vodi na web stranicu koja izgleda kao stranica Predsjedništva Bosne i Hercegovine i na kojoj je objavljen tekst o “urgentnoj državnoj pomoći za dijabetičare” zbog visoke smrtnosti u ovoj populaciji.
Foto: Screenshot
U tekstu se navodi da su Predsjedništvo BiH i Parlament BiH izdvojili sredstva i “usvojili zakon o socijalnoj pomoći” za građane s dijabetesom “po povlašćenoj cijeni”. Na kraju teksta je link koji vodi na “službenu stranicu” za ovu “pomoć”.
Foto: Screenshot
Link otvara stranicu na kojoj se može naručiti proizvod Glyco Balance. Na stranici je slika političara i političarki ispred kojih se nalaze bočice ovog proizvoda.
Foto: Screenshot
U formular za narudžbu Glyco Balanca unose se ime i broj telefona.
Foto: Screenshot
Lažna web stranica Predsjedništva BiH
Oglas Facebook stranice Best-Dame-HCQC653721 vodi na stranicu koja samo izgleda kao stranica Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Stranica je na domeni ba4.porodroplower.com, što nije domena zvanične stranice ovog političkog tijela.
Foto: Screenshot/Web stranica ba4.porodroplower.com
Foto: Prikaz originalne početne stranice Predsjedništva BiH
Rubrike na lažnoj stranici Predsjedništva BiH nisu funkcionalne i ne vode nigdje. Jedini funkcionalni link na stranici jeste onaj koji vodi na stranicu za narudžbu proizvoda Glyco Balance.
Foto: Screenshot
“Zakon o državnoj socijalnoj pomoći” za osobe s dijabetesom, koji su navodno usvojili Predsjedništvo BiH i Parlament BiH, ne postoji i nikada nije donesen. Osim toga, na lažnoj stranici Predsjedništva BiH, u “obavijesti o donesenoj odluci”, datum kada je “zakon” navodno usvojen mijenja se svaki dan (1, 2, 3) i uvijek je to zapravo datum kada je stranica otvorena. Google pretrage (1, 2, 3) ne daju nikakve rezultate koji bi potvrdili da Predsjedništvo BiH, Parlament BiH ili državna ministarstva imaju ikakve veze s proizvodom Glyco Balance.
Web stranica za narudžbu
Slika političara i političarki na stranici na kojoj se naručuje Glyco Balance zapravo prikazuje prijem grupe ambasadora prijatelja zemalja zapadnog Balkana kod predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto. Objavljena je 20. februara 2025. godine na web stranici Vijeća ministara BiH, ali je dostupna i na servisu za fotografije Flickr. Na originalnoj fotografiji nema bočica Glyco Balanca.
Foto: Original fotografije s prijema u Vijeću ministara BiH/Vijeće ministara BiH
Proizvod Glyco Balance nije na spisku lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.
Dakle, oglas na Facebooku vodi na dvije web stranice na kojima su objavljene izmišljene informacije o zakonu prema kojem dijabetičari mogu kupiti lijek protiv ove bolesti po posebnoj cijeni. Na jednoj od ovih stranica može se naručiti proizvod Glyco Balance, koji se na ovaj način promoviše kao lijek protiv dijabetesa. Na ovim su web stranicama zloupotrijebljene fotografije i vizuelni elementi sa stranica Vijeća ministara BiH i Predsjedništva BiH.
Shodno navedenom, oglas na Facebooku i web stranice na kojima se proizvod Glyco Balance promoviše i prodaje kao lijek protiv dijabetesa uz pomoć izmišljenih informacija ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)