Raskrinkavanje.ba

Priča o bojkotu jaja u Argentini je izmišljena

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Prije bojkota trgovina zbog visokih cijena početkom 2025, na društvenim mrežama proširila se “istinita priča” o uspješnom bojkotu skupih jaja u Argentini. Iako motivišuća, priča je ipak izmišljena.

Foto: Freepik

U Bosni i Hercegovini je početkom 2025. godine pokrenut bojkot trgovina kao odgovor na rastuće cijene osnovnih životnih namirnica. Prvi bojkot bio je 31. januara i inspirisan je sličnom akcijom u Hrvatskoj, gdje su građani i građanke pozvani da taj dan ne kupuju ništa u prodavnicama, na benzinskim pumpama, u kafićima i restoranima. Ove akcije nastavljene su i u februaru. 

U danima prije prvog bojkota u BiH na Facebooku se širila motivaciona priča o bojkotu protiv visokih cijena jaja u Argentini. Bojkot je u ovoj priči uspio i proizvođači su snizili cijenu jaja u toj zemlji. 

U jednoj takvoj objavi, od 24. januara 2025. godine, navodi se da je priča “istinita” i da je počela kada je jedan Argentinac primijetio da su jaja poskupjela. Prodavač mu je rekao da su distributeri podigli cijene, a on je odlučio da ne kupuje jaja. I drugi su postupili isto, pa su zalihe ostajale neprodane, a trgovci su odbijali nove isporuke. Proizvođači su računali na to da će se bojkot brzo završiti, ali su gubici rasli. Na kraju su bili primorani ne samo vratiti cijenu na staro nego je i dodatno sniziti i izviniti se narodu.

Bojkot

Foto: Screenshot/Facebook

Do pisanja ove analize priču smo pronašli u gotovo 40 objava na Facebooku i u pet objava na Instagramu. Pojedine objave ostvarile su i preko hiljadu interakcija. U nekim objavama ove priče izričito je naglašeno da priča nije izmišljena i da nije plod mašte.

Šta su činjenice?

Priča o moći zajedničkog djelovanja potrošača koje je na kraju imalo realan efekat na kompanije, distributere i trgovce u Argentini, što je rezultiralo smanjenjem cijena jaja, sugeriše da je moguće utjecati na tržište i spriječiti neopravdana poskupljenja kada se potrošači ujedine. Međutim, nema potvrde da se bojkot iz priče desio. Google pretrage ključnih riječi na španskom (link, link) i engleskom jeziku ne daju pouzdane medijske napise o nekom takvom događaju u Argentini. 

Pretragom na španskom jeziku uspjeli smo pronaći najave bojkota kupovine jaja u Venecueli 2017. godine i u Meksiku 2022. godine. Pretraga na engleskom jeziku odvela nas je na tekst portala Techarp u kojem je priča o bojkotu kupovine jaja u Argentini ocijenjena kao lažna. 

U podacima o cijenama jaja u Argentini sa stranice Statista, online platforme za prikupljanje i vizualizaciju statističkih podataka, ne mogu se vidjeti značajnije oscilacije u cijenama te namirnice u periodu od 2018. godine. Osim povećanja i kontinuiranog rasta cijena od 2020. godine, nema značajnog povećanja cijene ili značajnog pada koji bi ilustrovao uspješnost nekog bojkota. 

Obratili smo se argentinskom fact-checking portalu Chequeado upitom o tome da li su upoznati s pričom o bojkotu jaja u toj zemlji. Kazali su nam da nisu pronašli nikakve dokaze da se takav bojkot desio. 

Shodno navedenom, najraniju objavu priče o bojkotu jaja u Argentini kao istinite ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge ovakve objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke