Raskrinkavanje.ba

Priča o muškarcu jelenu kojeg su ustrijelili lovci je izmišljena

Na društvenim mrežama dijeli se “screenshot” članka na engleskom jeziku u kome se tvrdi da su dvojica lovaca slučajno upucala muškarca iz Južne Karoline koji se identifikuje kao jelen. Riječ je o satiričnom sadržaju, ali se to u objavama ne navodi.

 Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku je 3. maja 2024. godine objavljen screenshot (arhivirano) članka na engleskom jeziku u kome se navodi da su dvojica lovaca slučajno ustrijelila muškarca iz Južne Karoline koji se “identifikuje kao jelen”. Na screenshotu se vidi čovjek u kostimu jelena. Slika je objavljena uz opis u kome se navodi:

Čoveka iz Južne Karoline koji se indentifikuje kao jelen, greškom su upucali lovci.

Svaka čast ljudima što ga nisu diskriminisali, već su ga prihvatili onakvog kakav jeste i kako se izjašnjava…

Fire Shot Capture 315   Čoveka Iz Južne Karoline Koji Se...   Dalibor Dobrijevic   Facebook    Www.facebook.com

Screenshot su dijelili/e i drugi/e korisnici/e na Facebooku (1, 2), a pronašli smo ga i na mreži VK.

 

Šta su činjenice?



Tvrdnje o muškarcu iz Južne Karoline koji se identifikuje kao jelen i kojeg su lovci slučajno ustrijelili širile su se i van našeg govornog područja uz isti screenshot. O njima su već pisale strane platforme za provjeru činjenica (Lead Stories, Africa Check, USA Today i Reuters).

Kako su utvrdile ove platforme, priča je potekla sa satirične stranice World News Daily Report. Ova stranica više ne postoji, ali je na platformi za arhiviranje sadržaja Wayback Machine dostupan arhivirani članak. Iz arhive napravljene 25. novembra 2020. godine jasno je da slika, naslov i lead odgovaraju screenshotu koji se dijeli na našem govornom području. 

Ipak, na samoj je stranici bilo jasno naznačeno da ne objavljuje stvarne vijesti. Tako je ispod imena stranice stajao slogan “Gdje činjenice nisu bitne” (eng. Where facts don't matter), a na dnu stranice bilo je navedeno sljedeće:

World News Daily Report preuzima svu odgovornost za satiričnu prirodu svojih članaka i za fiktivnu prirodu njihovog sadržaja. Svi likovi koji se pojavljuju u člancima na ovoj web stranici – čak i oni temeljeni na stvarnim osobama – potpuno su izmišljeni i svaka sličnost između njih i bilo koje osobe, žive, mrtve ili “nemrtve”, samo je čudo.

Kako navodi Lead Stories, članci ove stranice često su predstavljani kao stvarne vijesti. O tome je pisala i stranica Buzz.Fed.News još 2017. godine. 

USA Today u analizi navodi da su slike na kojima je čovjek u kostimu jelena preuzete iz YouTube videa koji je 2010. objavila agencija preko koje se unajmljuju cirkuski izvođači i drugi zabavljači.

Shodno navedenom, prvu objavu screenshota satiričnog članka, bez naznake da je riječ o satiri, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostale objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

 

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke