Foto: marinaghanis98, Freepik
Na Facebook stranici McCoy Donald Buddy, koja je, prema opisu, stranica advokatske kancelarije, ali i festivala, 18. januara 2025. godine podijeljena je sponzorisana objava o kremi BustHill.
Foto: Screenshot/Facebook
U objavi su podijeljeni slika kreme koja daje “lijepe i bujne grudi za šest dana” i link na stranicu koja izgleda kao informativni portal. Na stranici je tekst o “čudesnom lijeku koji budi estrogen i progesteron” za povećanje grudi bez operacije. Navodi se da je lijek, odnosno krema, revolucionarno otkriće studentice medicine Armine Hadžić, koja je bila nezadovoljna svojim izgledom i odlučila proučavati mamologiju na studiju medicine te otkrila metodu aktiviranja “uspavanih hormona” rasta grudi pomoću prirodnih sastojaka.
Foto: Screenshot
Navodi se da je formula, bazirana na biljnim uljima i vitaminima, pomogla njoj, njezinoj majci i stotinama drugih žena da povećaju grudi bez ikakvih nuspojava. Tvrdi se da su farmaceutske kompanije pokušale sabotirati njezin rad kako ne bi izgubile profit od skupih operacija i medicinskih tretmana, i da se “Europski institut za mamologiju zainteresirao za Arminino otkriće i organizirao veliko kliničko ispitivanje u kojem je sudjelovalo više od 20.000 djevojaka i žena”.
Na kraju stranice je formular za narudžbu kreme BustHill “po sniženoj cijeni”.
Šta su činjenice?
Facebook stranica koja je objavila oglas za BustHill ni imenom ni opisom ne ostavlja utisak kredibilnog oglašivača. Stranica je pokrenuta 2022. godine i ima svega 28 pratitelja/ki. Na njoj nema objava, čak nema ni naslovne ni profilne fotografije. Na stranici su u vrijeme pisanja analize bila aktivna četiri oglasa. Osim oglasa za kremu BustHill, u dva oglasa stranica je promovisala tekst s navodnom preporukom srbijanskog ljekara Branimira Nestorovića za proizvod Prostatin, a u jednom oglasu promotivni tekst za proizvod Hypertin. Prostatin je jedan od proizvoda koji se prodaje uz pomoć marketinga zasnovanog na dezinformacijama.
Facebook oglas za BustHill vodi na tekst koji je izmišljen. Stranica na kojoj je objavljen je kopija portala Fakt iz Poljske. Iako ima izgled informativnog portala, ona nema nijednu funkcionalnost nekog portala - klik na bilo koji link ili rubriku na stranici vodi na formular za naručivanje kreme.
Mamalogija, koju je “studentica medicine Armina Hadžić” navodno upisala jer nije bila zadovoljna svojim izgledom, nema veze sa ženskim dojkama. Radi se o grani zoologije koja proučava sisare. “Evropski institut za mamalogiju”, koji je navodno proveo kliničko ispitivanje kreme, ne postoji. Žena na fotografijama u tekstu nije nikakva bosanskohercegovačka naučnica, nego PR menadžerka Marianna Kokchyan. Njene fotografije s Instagrama zloupotrijebljene su u tekstu (link, link).
Suprotno tvrdnjama iz teksta, BustHill nije lijek, ne nalazi se na listi lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i nema saglasnost ove agencije za oglašavanje. U tekstu se mehanizam djelovanja kreme opisuje kao “buđenje uspavanih hormona estrogena i progesterona”, što bi, ukoliko je istina, zahtijevalo regulatorni nadzor.
Međutim, na internetu nije moguće pronaći relevantne informacije o sastavu, porijeklu i proizvođaču ove kreme. No, na stranicama koje ga promovišu ili prodaju navodi se da je riječ o prirodnoj kremi za povećanje i rast grudi (primjer). Povećanje grudi prirodnim sredstvima ili promjenama u načinu života nije moguće. Jedini način da se to uradi jeste operativni zahvat, koji se zove još i augmentacijska mamoplastika.
Shodno navedenom, Facebook oglas i izmišljeni tekst u kojima se promoviše i prodaje krema BustHill kao sredstvo za povećanje grudi ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)