Foto: Freepik
Na Facebooku je 6. juna 2024. godine objavljen videosnimak za koji se tvrdi da prikazuje “novonormalno vještačko voće”. U prvom dijelu snimka vidi se osoba koja nastoji “slomiti” lubenicu neobične teksture koja podsjeća na gumu, dok je u drugom dijelu prikazana žena koja, uz određene poteškoće, nastoji prepoloviti bananu.
Objava je do datuma pisanja ove analize podijeljena 230 puta, a isti snimak je, uz tvrdnje o “vještačkom voću”, objavljen i na Facebook profilima ovdje i ovdje 10. juna 2024.
Šta su činjenice?
Snimak lubenice objavljen je na društvenoj mreži X 18. maja 2024. godine. Na snimku je na engleskom jeziku ispisano da se u marketu Sam’s Club u New Yorku prodaje “lažno voće”. Slični snimci postali su izuzetno popularni na TikToku u proteklih nekoliko sedmica, što je doprinijelo širenju nove teorije zavjere o “lažnom voću” koje se prodaje američkim građanima/kama (1, 2).
Neobična tekstura lubenice na snimku ipak ne dokazuje da je ona “vještačka” ili “lažna”. Vjerovatnije je da je lubenica prezrela te da je zato promijenila teksturu. Ovo je za portal Mashed 9. jula 2024. godine potvrdila Rachel Syngo, šefica marketinga američkog Nacionalnog odbora za promociju lubenica (eng. National Watermelon Promotion Board, NWPB), organizacije koja okuplja više od 700 proizvođača ovog voća i bavi se istraživanjem i promocijom.
“Sve će lubenice na kraju početi dobijati teksturu nalik gumi kao dio procesa razgradnje”, objašnjava Syngo, dodajući: “Ovo je prirodna faza kod svih lubenica koja se dešava prije nego što počnu da dobijaju zrnastu teksturu i zaista počnu da se razgrađuju”.
Budući da lubenica prestaje da sazrijeva nakon što se otrgne s loze, ako se plod ne hladi nakon berbe u željenoj zrelosti, više temperature onda mogu ubrzati proces propadanja. To nije jedina čudna stvar koju toplota može učiniti lubenicama; također može doprinijeti fermentaciji, procesu koji doslovno može uzrokovati eksploziju lubenice.
Teško lomljiva banana iz drugog dijela analiziranog snimka vjerovatno je zaleđena.
Iako na društvenim mrežama, pogotovo na TikToku, niz ljudi tvrdi da su kupili ili da sumnjaju u to da su kupili lažno voće, nismo mogli pronaći nijedan potvrđen slučaj da se vještačko voće prodaje kao pravo.
Osim toga, bilo bi vrlo teško “podmetnuti” kupcima vještačko voće, a da značajan broj njih to ne primijeti. Prodavanje “lažnog” voća bi, također, bilo vrlo lako dokazati jednostavnom laboratorijskom analizom. Stoga je nejasno kako bi bilo moguće da nema potvrđenih slučajeva ukoliko zaista postoji raširena praksa prodaje lažnog voća.
Shodno činjenicama, tvrdnju da snimci lubenice i banane prikazuju “vještačko voće” ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)