Raskrinkavanje.ba

Promovisanje “šampona za rast kose” uz pomoć izmišljenog doktora i lažnih preporuka

Proizvod Plushair predstavlja se i prodaje kao šampon koji rješava probleme opadanja kose u tekstu s izjavama izmišljenog doktora i nepostojećih “zadovoljnih korisnika”.

Foto: Freepik

Čitaoci su nam skrenuli pažnju na tekst u kojem se promoviše šampon za koji se tvrdi da je “garantovana metoda” za borbu protiv opadanja kose. Šampon Plushair je u tekstu opisan kao proizvod koji jača kosu i “rješava ćelavost i zaliske” za tri sedmice, uz preporuke i izjave pripisane doktoru Kenanu Fetiću, predstavljenom kao triholog s 30 godina iskustva. 

Osim “objašnjenja” kako šampon djeluje, na stranici su objavljena i “iskustva” ljudi koji su navodno koristili šampon, kao i njihove fotografije prije i poslije korištenja.

 

Capture

Foto: Screenshot

Capture1

Foto: Screenshot

Na kraju stranice je formular za narudžbu šampona u koji se unose lični podaci poput imena i prezimena, adrese stanovanja i kontakt-telefona.

 

Capture2

Foto: Screenshot

CrowdTangle, alat kompanije Meta, pokazao je da je ovaj tekst ostvario 1.386 interakcija na Facebooku do vremena pisanja ove analize. 

 

Capture6

Foto: Screenshot

Šta su činjenice?

Datum objave teksta nije moguće utvrditi. Međutim, alat za analiziranje slika na internetu Foto Forensics pokazuje da su barem tri fotografije u tekstu “podignute” 10.2.2024. godine.

 

Capture4

Foto: Screenshot. Foto Forensics analiza jedne od fotografija 

Obrnuta pretraga fotografije na kojoj je navodno doktor Kenan Fetić pokazuje da je zapravo riječ o stock fotografiji koja je dostupna na nekoliko servisa, kao što su Adobe Stock i Shutterstock. Stock fotografije prodaju se u svrhu korištenja kao ilustracije. Na njima obično poziraju modeli. 

Google pretragom nismo uspjeli pronaći nijednog trihologa koji se zove Kenan Fetić. Trihologija je grana dermatologije i oblast estetske medicine koja se fokusira na bolesti i gubitak kose i vlasišta.

Fotografije “zadovoljnih korisnika i korisnica” korištene su više puta na internetu, a obrnutom pretragom pronašli smo gdje su ranije objavljivane (1, 2, 3). Dvije fotografije iz teksta o Plushairu korištene su i za promociju drugog proizvoda za kosu, ali u Nizozemskoj. Naprimjer, fotografija “prije i poslije” na kojoj je navodno Svetlana iz Šapca u tekstu je na nizozemskom jeziku objavljena kao fotografija korisnice Linde. 

 

Capture7

Foto: Screenshot

Nije neuobičajeno da neki proizvođači reklamiraju proizvode tvrdeći da rješavaju probleme s opadanjem i rastom kose. Međutim, ne postoji šampon koji vraća rast kose, rekla je dermatologinja Melissa Piliang u članku objavljenom na stranici Cleveland Clinic. Razni faktori utječu na gubitak kose. Neki od njih su starenje, određena zdravstvena stanja, značajan i nagli gubitak težine i nuspojave određenih lijekova. Neki šamponi bolji su za zdravlje kose od drugih, no u slučaju naglog i značajnog gubitka kose, važno je konsultovati se s dermatologom. 

Shodno navedenim činjenicama, tekst u kojem su izmišljenom doktoru i “zadovoljnim korisnicima” pripisane izjave o šamponu Plushair ocjenjujemo kao lažnu vijest.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke