Na Telegram kanalu TABU, 8. oktobra 2024. godine objavljen je kratki videosnimak na engleskom jeziku u kojem neimenovani muškarac “objašnjava” da ljudsko tijelo funkcioniše kao svojevrsna baterija koja se puni elektronima iz okoline te navodi šta sve “donira” elektrone ljudima, odnosno pozitivno utječe na zdravlje, a šta “krade” elektrone.
Baterija podržava ljudsko tijelo. S jedne strane, bitno je koliko elektrona ubacujemo u tijelo. Postoji mnogo donora elektrona. Donor elektrona može biti Sunce, može biti - hodanje bosih nogu po travi. Može biti naslanjanje vašeg tijela na drvo jer drvo ima elektrone - doniraće vam ih.
(...)
S jedne strane, gledamo koje stvari mogu staviti elektrone u tijelo, a zatim koje stvari ih kradu. I opet, najčešći kradljivci su zubne infekcije, emocionalni prtljag, razni toksini, posebno toksini koje dobijamo od stvari kao što su GMO hrana i pesticidi i druge vrste stvari, zagađenje vazduha.
Do datuma pisanja ove analize, snimak je objavljen na još desetak Facebook i Instagram profila (1, 2,).
Od teorije do biznisa
Muškarac koji govori na snimku je dr. Jerry Tennant, američki oftalmolog i autor koji se okrenuo “alternativnoj” medicini nakon što je navodno izgubio mogućnost da radi svoj posao zbog bolesti. Tennant je počeo zastupati teoriju da su hronične bolesti izazvane nedostatkom električnog napona u tijelu i da se na zdravlje može utjecati “punjenjem” ljudi. Pokrenuo je i biznis koji podrazumijeva prodavanje knjiga i raznih preparata za “liječenje” oboljenja na bazi njegove teorije o naponu. Snimak koji kruži na društvenim mrežama isječak je iz videa objavljenog na YouTube kanalu Tennant Products u martu 2024. godine.
Tennant je proteklih godina bio predmet disciplinskih postupaka Teksaškog medicinskog odbora, istraga američke Agencije za hranu i lijekove i optužbi za pseudonauku i promovisanje sumnjivih proizvoda od drugih stručnjaka/inja iz oblasti medicine (1, 2, 3, 4, 5).
Šta nauka kaže o “punjenju elektronima”?
Ideja da se zdravlje može održavati brigom o električnom naponu i toku električne energije unutar tijela, odnosno “punjenjem” elektronima, prisutna je u teoriji koju zastupa dr. Tennant, ali i u drugim pseudomedicinskim praksama, poput “uzemljivanja” ili gledanja u Sunce.
Raskrinkavanje je razgovaralo s fizičarem s Instituta “Ruđer Bošković” dr. sc. Milivojem Uroićem i bh. biologinjom i naučnom novinarkom Jelenom Kalinić o tvrdnjama koje je iznio Jerry Tennant. Uroić je tvrdnje iz videa okarakterisao kao pseudonauku.
Primanje i davanje elektrona nije izmišljeni proces, ali je održavanje zdravlja “punjenjem” elektrona potpuno izmišljen koncept, konstruiran tako da iskoristi složenost medicinskih pojava i, nažalost, potrebu ozbiljno bolesnih ljudi da se “hvataju za slamku spasa” i povjeruju u bilo šta što im obećava pomoć.
Fizičar bi “punjenje elektronima” razumljivije nazvao statičkim nabojem. On se isprazni čim se naše tijelo uzemlji, što često doživimo kao trenutnu iskru, npr., kad dotaknemo auto ili lift. Nije moguće da dovedeni naboj mijenja biokemijska svojstva (dakle, i zdravlje) osobe, a kad bi doveli dovoljno naboja da se to ipak dogodi, prije bi izazvalo smrt nego izlječenje. Biološki sustavi “ne vole” kada ih se nasilno mijenja i najčešće ne reagiraju dobro na takvu (neselektivnu) promjenu.
Kalinić je kazala da su tvrdnje iznesene u videu “potpuna besmislica”.
Sunce nije izvor elektrona, nego fotona, i jedina živa bića koja mogu koristiti fotone kao izvor energije jesu biljke u procesu fotosinteze.
(...)
Jedino što vam se može desiti kada elektroni pređu na vas jeste statički elektricitet, od kojeg vam se rasprši kosa.
“Krađa” elektrona u ljudskom tijelu, o kojoj govori Tennant, baš kao i “punjenje” elektronima, nema utemeljenje u nauci. Ipak, u kontekstu uloge elektrona može se govoriti o načinu na koji slobodni radikali utječu na ljudski organizam. Naime, slobodni radikali su nestabilni atomi ili molekule koji u ljusci imaju jedan ili više neuparenih elektrona, zbog čega daju ili oduzimaju elektrone drugim atomima. Naše tijelo ih prirodno proizvodi u toku nekih procesa, zbog čega su vrlo važni.
Međutim, oni se nalaze i u okolišu, uglavnom u zagađenom zraku, alkoholu, duhanskom dimu, pesticidima i procesuiranom mesu. Slobodni radikali “kače” se na zdrave ćelije u cilju da oduzmu elektrone od stabilnog atoma, što može oštetiti ćeliju i pritom kreirati još više nestabilnih atoma. Ukoliko dođe do oštećenja ćelija, to može dovesti do bolesti. Naša tijela imaju odbrambeni mehanizam protiv slobodnih radikala – antioksidanse. Riječ je o stabilnim jedinjenjima koja su u mogućnosti da “poklone” svoje elektrone kako bi stabilizovali slobodne radikale.
Naše tijelo prirodno proizvodi antioksidanse, ali možemo ih unositi još više putem ishrane, primarno putem voća i povrća.
Bazično vjerovanje iza prakse “uzemljivanja” (eng. “earthing” ili “grounding”), koja podrazumijeva bosonogo hodanje ili spavanje na tlu, jeste da tijelo “upija” slobodne elektrone sa Zemljine površine i da oni djeluju kao antioksidansi u borbi protiv slobodnih radikala. Ne postoje nikakvi naučni dokazi da je ova praksa efikasna. Kako je doktorica Harriet Hall objasnila u članku objavljenom 2016. godine na edukativnoj web stranici Skeptic, ćelijama nije potrebna “infuzija elektrona”. Za borbu protiv slobodnih radikala potrebne su molekule antioksidansa, a ne elektroni.
To nam je potvrdio i Milivoj Uroić:
Slobodni radikali su vrsta (nestabilne) kemijske veze. U njoj, doduše, sudjeluju elektroni, ali glavnu ulogu imaju atomi kemijskih elemenata. Ideja da takvo kemijsko stanje “popravljaju” slobodni elektroni nerealna je i nudi krivu supstancu, recimo, kao da automobil pokušate popraviti tako da ga zalijevate vodom (na biljkama ponekad uspijeva, pa zašto ne bi i na autu!)...
Iako je sasvim sigurno da izloženost toksinima može negativno utjecati na naše zdravlje i dovesti do toga da budemo izloženi slobodnim radikalima koji “kradu” elektrone iz stabilnih atoma, ne postoje dokazi da “dentalne infekcije” ili “emocionalni prtljag” kradu elektrone (1, 2).
Nejasno je kako bi se to uopšte moglo desiti. Štaviše, slobodni radikali i šteta koju nanose ćelijama povezuju se s razvijanjem dentalnih bolesti. Riječ je, dakle, o posljedici, a ne uzroku “krađe” elektrona.
Kalinić je također kazala da dentalne infekcije, iako opasne, ne oduzimaju nikakve elektrone. U odgovoru za Raskrinkavanje osvrnula se i na tvrdnje o genetički modifikovanoj hrani, koje su iznesene u analiziranom videu.
Ne postoji način na koji ljudsko tijelo može koristiti slobodne elektrone niti postoji ikakav dokaz da, recimo, negativni joni čine išta korisno ljudskom organizmu. GMO hrana ne postoji u BiH; GMO je u našoj zemlji pod moratorijumom. Također, ne postoje dokazi da je GMO hrana toksična.
Ovaj video napravljen je isključivo kao prodajni, reklamni materijal dotičnog doktora.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je ljudsko tijelo kao “baterija” čije elektrone “kradu” infekcije i toksini i čije se zdravlje održava “punjenjem” elektronima iz okoline ocjenjujemo kao pseudonauku.
(Raskrinkavanje.ba)