Raskrinkavanje.ba

Radnici u Ginexu ne mogu na posao s bradom zbog sigurnosti, ne zbog “deislamizacije”

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Tvrdnja da je radnicima goraždanskog Ginexa zabranjeno dolaziti na posao s bradom podijeljena je na Facebooku uz opasku da se radi o “deislamizaciji”. Riječ je zapravo o sigurnosnoj mjeri za radnike koji rukuju zapaljivim hemikalijama.

Foto: Freepik

Fotografija dokumenta goraždanske kompanije Unis Ginex u kojem se, između ostalog, navodi da je radnicima zabranjeno dolaziti na posao s bradom dijeli se od 10. decembra 2024. godine na društvenim mrežama. O ovoj odluci goraždanske firme izvještavali su i neki portali (1, 2, 3, 4).

Screenshot 14(1)

Foto: Screenshot

Na društvenim mrežama, kao i u člancima portala koji su izvještavali o ovoj odluci, razvila se diskusija o tome da li zabrana u Ginexu krši ljudska prava i slobodu izbora radnika. Pojedini/e korisnici/e društvenih mreža tražili/e su obrazloženje od firme za donošenje takve odluke.

Na Facebook stranici Ponosni Bošnjaci, anonimni/e administratori/ce su 10. decembra 2024. godine objavili/e fotografiju Ginexove odluke uz vlastito “objašnjenje”, navodeći da je zabrana nošenja brade u goraždanskoj firmi “deislamizacija” koju provodi Vlada FBiH.

Screenshot 6

Foto: Facebook/Screenshot

Šta su činjenice?

Unis Ginex je kompanija koja se bavi proizvodnjom hemikalija, pripalnih i inicirajućih sredstava. Osnovana je 1952. godine. Proizvodi više od 300 vrsta detonatora i inicijalnih kapisli za civilnu i vojnu municiju, i većinski je u vlasništvu države.

Fotografija objavljena na Facebooku prikazuje odluku koju je donijelo Upravno vijeće udruženja 10. decembra 2024. u vezi s mjerama zaštite na radu. Osim zabrane dolaska na posao s bradom, navodi se i da je radnicima zabranjeno raditi u odjeći koja nije propisana Internim aktom o zaštiti na radu Unis Ginexa. Također se navodi da će se kršenje ovih pravila smatrati težim prestupom radne obaveze iz člana 71. Pravilnika o radu Unis Ginexa pod nazivom “Povreda propisa i nepreduzimanje mjera radi zaštite radnika, sredstava rada i životne sredine”. 

Dakle, iz samog dokumenta koji je objavljen na društvenim mrežama jasno je da se odluka odnosi na sigurnost na radu. Podsjetimo, Ginex proizvodi pripalna sredstva, što znači da radnici u pogonu rade zapaljivim hemikalijama. Uprkos mjerama sigurnosti, u Ginexu su već nekoliko puta zabilježene eksplozije u pogonu (1, 2).

Kontaktirali smo Ginex molbom da nam obrazlože odluku da se radnicima zabrani nošenje brade na poslu. U odgovoru na naš upit, direktorica Dženana Turković potvrdila je da je riječ o sigurnosnoj mjeri:

UNIS „GINEX“ d.d. Goražde je privredno društvo registrovano za proizvodnju, promet hemijskih, pripalnih i inicijalnih sredstava, čija je osnovna djelatnost proizvodnja eksploziva, šifra 20.51.

Pod tim se podrazumijeva proizvodnja i ugradnja inicijalnih eksploziva koji su izuzetno osjetljivi na sve vanjske podražaje, naročito na udar, trenje i statički elektricitet. Oblast zaštite radnika sa stanovišta zaštite na radu je regulisana Zakonom o zaštiti na radu (Sl.n. FBiH 73/20) i Pravilnikom o zaštiti na radu pri izradi eksploziva i baruta i manipulisanju eksplozivima i barutima (Sl. SFRJ br. 55/69). Interni akt o zaštiti na radu koji se primjenjuje u Društvu je izrađen u skladu sa naprijed navedenim zakonskim i podzakonskim aktima.

U Društvu su propisane i primjenjuju se mjere zaštite pri radu sa opasnim materijama.

Ipak, u proteklom periodu, i pored svim mjera koje se provode, imali smo nekoliko eksplozija u kojima su teško povrijeđeni naši radnici.

Slijedom nekoliko održanih sastanaka svih rukovodilaca Društva i predstavnika radnika i povjerenika zaštite na radu, odlučeno je da se donese niz mjera kako bi se direktno ili indirektno zaštita na radu podigla na što veći nivo, kako bi rizik nastanka eksplozije sveli na najmanju moguću mjeru. Kao vid zaštite od statičkog elektriciteta donešena je odluka da radnicima nije dozvoljen dolazak sa bradom.

Turković je također kazala da ovo nije novo pravilo i da je još 2016. godine donesena naredba u kojoj se radnicima nalaže da na posao dolaze “propisno obrijani”. Kazala je i da je odluka donesena u konsultaciji s radnicima i sindikalnom organizacijom isključivo zbog zaštite i sigurnosti radnika.

Dakle, zabrana nošenja brade na radnom mjestu u Ginexu nema neku vjersku motivaciju, već je riječ o mjeri zaštite na radu. Pravilo iz decembarske odluke nije novo ili vezano samo za trenutnu upravu preduzeća i sadašnju Vladu FBiH, kako se tvrdi na Facebooku. Shodno navedenom, tvrdnju da je ova zabrana u Ginexu dio nekog procesa “deislamizacije” koji provodi većinski vlasnik, odnosno vlast u FBiH, ocjenjujemo kao teoriju zavjere.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke