Foto: Freepik
Facebook stranica Zdravlje na prvom mjestu 18. februara 2025. godine objavila je snimak na kojem pjevačica Hanka Paldum navodno govori o svojim problemima s abdominalnim zdravljem i o proizvodu kojim se “izliječila”.
Foto: Screenshot/Facebook
Uz snimak je podijeljen link koji vodi na web stranicu koja izgleda kao portal Sarajevo Times i na kojoj je objavljen tekst u formi “intervjua” s doktoricom i “parazitologom” Jasminom Hadžić. U tekstu se promoviše proizvod Wormax kao biljni “lijek” za uništavanje parazita.
Foto: Screenshot
U tekstu se navodi da je ovaj proizvod razvijen u “bosanskom centru za molekularnu biologiju”.
Novinar: Da li ste govorili o nekom revolucionarnom proizvodu koji može da se oslobodi od parazita? Šta je ovaj proizvod? Zašto predstavnici farmacije reagiraju na njegovo ime kao vampiri na sunčevoj svjetlosti?”
Dr Hadžić: „Govorila sam o kapsulama Wormax. Ovo je jedini lijek, JEDINI koji može uništiti sve vrste parazita, ukloniti humani papiloma virus iz tijela i potpuno je bezbjedan.
"Wormax" je razvijen od Bosanskim centra za molekularnu biologiju. Na međunarodnom kongresu u Ženevi, ovaj razvoj je dobio Evropsku nagradu za dostignuća u medicini i prepoznat je od vodećih svjetskih parazitologa.
Za razliku od analoga, Wormax je vrlo moćan, ali u isto vrijeme potpuno prirodan proizvod. Da biste se oslobodili parazita, dovoljno je piti jednu šolju čaja dnevno.
Foto: Screenshot
Na kraju teksta je formular za narudžbu Wormaxa po “sniženoj cijeni”.
Foto: Screenshot
Izmišljena doktorica i lažne preporuke
Snimak Hanke Paldum u analiziranoj Facebook objavi nije autentičan. Riječ je o “deepfake” snimku, odnosno snimku napravljenom uz pomoć vještačke inteligencije, što se može primijetiti pažljivim gledanjem. Riječi koje izgovara na snimku ne podudaraju se s pokretima usta, dijelovi njenog lica u određenim trenucima postaju mutni i sve vrijeme govori hrvatskim akcentom, što nije karakteristično za njen govor u stvarnim intervjuima (arhiva ovdje).
“Intervju” u kojem doktorica Jasmina Hadžić promoviše Wormax također je lažiran. Web stranica na kojoj je objavljen samo izgleda kao portal Sarajevo Times. Na njoj nije moguće otvoriti nijednu vijest ili rubriku, a svaki klik čitatelje/ke vodi na formular za naručivanje Wormax kapsula. Domena stranice – prirodai4.info – nije domena ovog portala. Također, portal Sarajevo Times sadržaj plasira na engleskom jeziku, za razliku od ovog lažnog intervjua.
Google pretragom nismo uspjeli pronaći podatke koji bi potvrdili da doktorica i parazitologinja Jasmina Hadžić uopšte postoji. Na fotografijama koje navodno prikazuju “dr. Jasminu Hadžić” zapravo je Danica Popović, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
Fotografije su preuzete iz njene autorske emisije “Radar Forum” objavljene u augustu 2024. godine.
Foto: Screenshot/YouTube
Wormax se ne nalazi na listi lijekova koji imaju odobrenje za stavljanje u upotrebu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
“Bosanski centar za mikrobiologiju”, na kojem je Wormax navodno izumljen, ne postoji.
Riječ je, dakle, o još jednom lažnom intervjuu čija je svrha da ubijedi čitatelje/ke da kupe proizvod koji se reklamira kao sredstvo protiv ozbiljnog zdravstvenog problema.
Shodno činjenicama, Facebook objavu s “deepfake” snimkom Hanke Paldum i izmišljeni intervju s “dr. Jasminom Hadžić” u kojem se Wormax promoviše kao lijek ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)