Raskrinkavanje.ba

Reklamiranje “lijekova” uz pomoć lažne vijesti o povećanju penzija

Lažna vijest da je premijer FBiH Nermin Nikšić najavio značajno povećanje penzija u aprilu objavljena je na stranici napravljenoj da izgleda kao informativni portal. Ipak, jedina svrha ove stranice jeste plasiranje oglasa za proizvode koji se reklamiraju kao lijekovi protiv raznih zdravstvenih tegoba.

Foto: Freepik

Na Facebook stranici SDP Gornji Vakuf-Uskoplje, 5. februara 2024. objavljen je status u kojem se navodi da je premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić (SDP) najavio vanredno povećanje penzija u aprilu.  

Unnamed 5

Foto: Screenshot, Facebook

Iako je objava iz februara, navodi se da je “Vlada FBiH, početkom aprila, uz ranije povećanje od akontativnih 11,1 posto, povećala penzije za još 25,15 posto.”

To je ukupno povećanje od 36,25 posto u ovoj godini. I primjenjivat će se retroaktivno od 1. januara ove godine. To znači da će razlika od 25,15 posto za razdoblje od januara do aprila biti isplaćena zajedno sa uvećanim penzijama za april, a čija isplata treba biti 5. maja.

Internet-pretraga fraza iz ovog Facebook statusa pokazala je da je isti tekst objavljen na domeni ba-news.com, na stranici koja izgleda kao informativni portal naziva Vijesti 24. Tekst nema datum objave niti se može sa sigurnošću tvrditi kad je stranica napravljena. 

Unnamed 6

Foto: Screenshot

Dizajn stranice ima elemente informativnog portala, kao što su rubrike u zaglavlju. Osim teksta o povećanju penzija, na stranici su aktivne desetine reklama koje obećavaju rješenja za brojne zdravstvene tegobe. Klik na ove reklame vodi na druge stranice na kojima se prodaju različiti proizvodi za koje se navodi da liječe impotenciju, probleme sa sluhom, bolove u zglobovima, probleme s probavom i slične zdravstvene tegobe. 

Izmišljena vijest

Klik na bilo koju od rubrika u zaglavlju stranice otvara istu stranicu u drugom prozoru. Tekst na stranici je skoro u potpunosti preuzet iz intervjua koji je 15. aprila 2023. tadašnji premijer FBiH Fadil Novalić (SDA) dao za Fenu. On je tada naveo da su penzije u januaru te godine akontativno povećane za 11,1 posto te dodatno povećane u aprilu za još 5,15 posto.

- To je ukupno povećanje od 16,25 posto u ovoj godini. I primjenjivat će se retroaktivno od 1. januara ove godine. To znači da će razlika od 5,15 posto za period od januara do aprila biti isplaćena zajedno sa uvećanim aprilskim penzijama, a čija isplata treba biti 5. maja. 

U analiziranom tekstu, u kojem je izjava pripisana Nerminu Nikšiću, povećanje od 5,15% promijenjeno je u 25,15%, te je tako i ukupno povećanje od 16,25% promijenjeno u 36,25%. 

Internet-pretraga ne daje rezultate koji bi potvrdili da je Nikšić davao izjave slične onima iz analiziranog teksta. 

Da li su i koliko povećane penzije?

Prema članu 79. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH, penzije se u FBiH usklađuju 15. aprila. U januaru 2024. godine, Vlada FBiH je akontativno povećala penzije za 5%. Delegacija Saveza Udruženja penzionera Federacije BiH sastala se u martu s premijerom Nikšićem i iznijela zahtjev za dodatnim povećanjem penzija od 5% u aprilu i za isplatom 13. penzije, ali zahtjevi nisu uslišeni. 

Na sjednici održanoj 15. aprila 2024, Upravni odbor Federalnog zavoda MIO/PIO donio je odluku da se penzije usklađuju za ukupno 6,55%. S januarskim povećanjem od 5%, to znači da su penzije u aprilu povećane za dodatnih 1,55%

Dakle, analizirani tekst na stranici koja podsjeća na informativni portal izmišljen je, odnosno napravljen da izgleda kao vijest koja bi mogla privući penzionere/ke. Stranica ipak nema drugu svrhu osim da prikaže reklame o rješavanju zdravstvenih tegoba, koje vode na druge stranice na kojima se različiti proizvodi prodaju kao lijekovi protiv cijelog niza bolesti i stanja. Osim što manipulativno privlači penzionere/ke, izmišljeni tekst “privukao je” i administratore/ke Facebook stranice lokalnog ogranka stranke iz koje dolazi premijer FBiH, koji/e su ga podijelili/e s pratiteljima/cama.

S obzirom na navedeno, tekst u kojem su izmišljene izjave pripisane premijeru Nikšiću, objavljen na domeni ba-news i na Facebooku, dobija ocjenu lažna vijest.  

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke