Raskrinkavanje.ba

Satirični video o “proizvodnji ljudskog mesa” ne prikazuje stvarnost

Teoretičari zavjere dijele isječak iz satirične televizijske emisije o uzgoju ljudskog mesa za ishranu kao da je u pitanju stvarnost koja nas očekuje.

Foto: Shutterstock

Na Facebooku se u avgustu ove godine dijelio videosnimak, uglavnom na privatnim profilima, za koji se tvrdi da prikazuje proizvodnju ljudskog mesa namijenjenog za ishranu (1, 2, 3). U nekim objavama je podijeljen samo kadar iz videosnimka (1). Najranija objava sa ovim tvrdnjama podijeljena je na Facebooku 20.8.2023. godine.

Videosnimak u trajanju od 4 minuta i 54 sekunde prikazuje muškarca koji obilazi postrojenje “Good harvest” u kojem se navodno proizvodi meso, odnosno protein napravljen od ljudskih stanica, namijenjeno za ishranu ljudi. Snimak ima titlove na našem jeziku.

Foto: Screenshot videosnimka


Šta su činjenice?

U analiziranim snimcima vidljiv je logotip na kojem je ispisano “The British Miracle Meat”. Pretraga ovog termina pokazuje da je to zapravo ime britanskog satiričnog pseudodokumentarca (eng. mockumentary). U pitanju je televizijska emisija pod nazivom “Gregg Wallace: Britansko čudotvorno meso” (engl. Gregg Wallace: The British Miracle Meat) koja je emitovan 25.7.2023. godine na britanskom Channel 4. 

Termin “mockumentary” nastao je spajanjem riječi „mock” (nešto što nije autentično ili stvarno, bez namjere da ikoga uvjeri u suprotno) i „documentary” (dokumentarac). Riječ je o televizijskoj i filmskoj formi koja prikazuje fikcionalne događaje u formi dokumentarca.

U pomenutom pseudodokumentarcu, poznata televizijska ličnost Gregg Wallace na satiričan način se osvrnuo na takozvanu “krizu troškova života” u Velikoj Britaniji, odnosno na rastuće cijene hrane. U maniru autora dokumentarca, on obilazi fiktivnu tvornicu ljudskog mesa, koje je u ovoj satiri predstavljeno kao rješenje za sve skuplju ishranu.

O tvrdnjama da se u Velikoj Britaniji proizvodi ljudsko meso pisao je i naš partnerski portal Istinomer iz Srbije. 

Tvrdnje da se proizvodi meso, odnosno protein napravljen od ljudskih stanica koji je namijenjen ishrani ljudi, dijelile su se i engleskim govornim područjem. Tačnost tih tvrdnji provjerio je Reuters u analizi objavljenoj 26.7.2023. godine. 

Kanal 4 potvrdio je da je Britansko čudotvorno meso u potpunosti satirično.
Emisija, koja je emitovana u Britaniji 25. jula, prati voditelja Grega Wallacea koji posjećuje lažni pogon za "umjetno ljudsko meso" pod nazivom Good Harvest. Iako na početku nema nikakvih naznaka da je u pitanju parodija, negdje na polovini postaje jasno da je u pitanju satira (ovdje).
Portparol Channela 4 rekao je: “Ovaj 'mockumentary' je duhovit komentar ali i potiče na razmišljanje o ekstremnim mjerama koje su mnogi ljudi prisiljeni poduzeti da bi opstali u našem društvu za vrijeme krize troškova života.
“Channel 4 ima dugu i bogatu istoriju satire i često je koristio humor kao pristupačan način da istakne najvažnija pitanja društva.”

Dakle videoisječak iz satirične emisije predstavljen je kao stvarni događaj u objavama na društvenim mrežama. Satirični komentar o životnim problemima koje uzrokuju visoke cijene hrane, u formi pseudodokumentarca, predstavljen je kao pravi dokumentarac o fabrici ljudskog mesa.

Shodno navedenim činjenicama, najraniju objavu tvrdnje da video prikazuje proizvodnju ljudskog mesa za ishranu ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve kasnije objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Tvrdnju ocjenjujemo i kao teoriju zavjere.


(Raskrinkavanje.ba)

 

 

 

Pogledajte originalne članke
Teorija zavjere 20.08.2023

Facebook profili i stranice: Alen Bosniac Kad nestane insekata

Kad nestane insekata za ljudsku ishranu, servirat ce nam "ljudsko meso".🤔

  • Teorija zavjere
  • Lažna vijest