Raskrinkavanje.ba

Snimak ne prikazuje rušenje McDonald’sovog restorana u Kini ili u Rusiji

Snimak rušenja jednog restorana McDonald’s u Kanzasu dijeli se na društvenim mrežama uz tvrdnje da je napravljen u Rusiji ili u Kini.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Telegramu je 3. januara 2024. godine objavljen videosnimak na kome građevinska mašina ruši reklamni znak McDonald'sa. U opisu objave tvrdi se da je snimak nastao u Kini.

Rušenje Mcdonaldsa u Kini

Fire Shot Capture 005   Telegram  Contact @epohaportal   T.me

Identičnu objavu pronašli smo na još jednom Telegram nalogu.

Kraća verzija ovog snimka ranije se dijelila uz tvrdnje da prikazuje rušenje restorana McDonald’s u Rusiji. Ovu tvrdnju pronašli smo u Facebooku reelu objavljenom 28. decembra 2023. godine. Reel je podijeljen oko 1.600 puta.


Šta su činjenice?

 

Viralni snimak ne prikazuje rušenje objekta poznatog lanca brze hrane u Rusiji ili u Kini. Nastao je u Kansasu, u Sjedinjenim Američkim Državama, 2018. godine. Snimak se dijelio i van našeg govornog područja uz tvrdnje ili implikacije da je nastao u Pakistanu ili u Kataru, a rušenje objekta dovođeno je u vezu s ratom u Gazi i bojkotom ovog lanca brze hrane. Ove tvrdnje opovrgle su strane platforme za provjeru činjenica Misbar, Logically fact i Only fact.

Simpson Dirt Construction, firma sa sjedištem u Kansasu, objavila je ovaj snimak na svojim društvenim mrežama u julu i u oktobru 2018. godine. I u jednoj i drugoj objavi iz opisa jasno je da je snimak nastao u Prattu (grad u saveznoj državi Kansas). Na YouTube kanalu Simpson Dirt Construction snimak (arhivirano) je objavljen sa naslovom "Rušenje McDonald’sa”. U opisu objave navodi se: “Srušili smo McDonald's u Prattu. Tog dana nije bilo ručka! 😂 Pratt”.

Fire Shot Capture 013   (74) Mc Donald’s Demolition   You Tube   Www.youtube.com

Prema opisu YouTube kanala, ova firma pruža “usluge iskopavanja, pripreme zemljišta za gradnju, iznajmljivanja kontejnera, uklanjanja smeća, rušenja, prevoza zemlje, kamenja i šljunka” u mjestima Pratt i Wichita.

Logically fact u analizi ukazuje i na tekst tamošnjeg medija u kom se izvještava da je McDonald’sov objekat zatvoren početkom jula 2018. kako bi se uklonio stari i napravio novi. 

Tvrdnjama da snimak prikazuje rušenje McDonald’sovog objekta u Rusiji bavio se Faktograf u analizi objavljenoj 2. januara ove godine.

Faktograf u analizi objašnjava da je nakon ruskog napada na Ukrajinu 24. februara 2022. godine rukovodstvo kompanije najavilo privremeno zatvaranje restorana i pauziranje rada u Rusiji. Nakon prodaje koja je uslijedila, poslovnice su otvorene pod novim imenom.

Nakon što je kompanija objavila da će izaći s ruskog tržišta i pokrenula proces prodaje ruskog poslovanja, u svibnju 2022. godine sklopila je kupoprodajni ugovor sa svojim postojećim korisnikom licence Alexanderom Govorom. Prema tom ugovoru, on je preuzeo McDonald’sov cjelokupni portfelj restorana i može upravljati restoranima pod novim brendom. U lipnju iste godine su te poslovnice otvorene pod novim imenom — Vkusno i tochka (Ukusno i točka).

Od početka rata u Gazi u oktobru 2023, McDonald’s je u nekoliko navrata bio predmet dezinformacija, a nekima od njih bavilo se i Raskrinkavanje. Na društvenim mrežama viralan je bio videosnimak u kojem je plavo-bijeli brendirani omot iz restorana McDonald’s netačno predstavljen kao dokaz podrške Izraelu. Neki mediji su protest farmera zbog uvoza stranog mesa ispred McDonald’sa u Francuskoj predstavili kao protest zbog navodne podrške kompanije Izraelu. 

McDonald’s je američka multinacionalna korporacija, a restorani ovog brenda se, osim u SAD-u, nalaze u preko 100 država i teritorija na svijetu. Veliki broj ovih restorana posluje nezavisno i u vlasništvu je lokalnih kompanija koje su kupile njegovu franšizu. Nakon eskalacije sukoba u Izraelu i Gazi te najave vlasnika McDonald’s franšize u Izraelu da će dijeliti besplatne obroke izraelskoj vojsci, vlasnici McDonald’s franšize u Saudijskoj Arabiji, Omanu, Kuvajtu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Jordanu, Egiptu, Bahreinu i Turskoj distancirali su se od izraelskih kolega te kolektivno obećali pomoć Palestincima. Korporacija se početkom novembra oglasila saopštenjem u kome navodi da McDonald's “ne podržava niti finansira nijednu vladu u sukobu između Izraela i Gaze” te da su radnje njihovih poslovnih partnera, koji su nositelji lokalne franšize, poduzete nezavisno, bez pristanka ili odobrenja McDonald'sa. 

Shodno navedenom, prve objave tvrdnje da je snimak rušenja McDonald’sa nastao u Rusiji ili u Kini ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostale objave ovih tvrdnji dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 28.12.2023

Facebook profili i stranice: McDonald's u Rusiji

  • Lažna vijest
Lažna vijest 03.01.2024

Telegram profili: Rušenje Mcdonaldsa u Kini

  • Lažna vijest