Foto: NASA
Na Facebooku je 16. juna 2024. objavljen tekst o prvom slijetanju ljudske posade na Mjesec i astronautu Neilu Armstrongu, koji je tada navodno rekao: “Srećno, gospodine Gorski!” U objavi se navodi da se dugo spekulisalo o značenju te rečenice.
Navodno je uvriježeno mišljenje bilo da se ova rečenica odnosi na nekog sovjetskog astronauta, ali nije bilo čovjeka s tim imenom ni u američkom ni u sovjetskom svemirskom programu.
Prema priči, Armstrong je otkrio šta je htio reći tek 1995. godine. Gospodin Gorski je navodno bio njegov komšija u djetinjstvu i jednom je prilikom čuo njegovu suprugu kako mu govori da će mu pružiti oralni seks “kada komšijin mali bude hodao po Mjesecu”.
Foto: Screenshot, Facebook
Priča je objavljena na brojnim Facebook profilima, stranicama i grupama (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Godinama se dijeli na društvenim mrežama i prikuplja desetine hiljada reakcija.
Osim na društvenim mrežama, anegdota se objavljivala i na različitim portalima i blogovima (1, 2, 3, 4, 5, 6).
O čemu se radi?
Neil Armstrong je američki astronaut i prvi čovjek na Mjesecu. Rečenica koju je izgovorio nakon što je kročio na Mjesečevu površinu - “Ovo je mali korak za čovjeka, ali veliki za čovječanstvo” - postala je dio popularne kulture. Navodna izjava o “gospodinu Gorskom” također je poznata.
Najraniju objavu priče o Armstrongu koji je poželio sreću “gospodinu Gorskom” pronašli smo na web stranici Vukajlija, gdje je objavljena 2013. godine. Novine Politika su, međutim, još 6. augusta 2009. godine objavile članak u kojem se navodi da se radi o mitu, što ukazuje na to da je priča bila popularna u našem govornom području prije barem 15 godina.
Stranica za provjeru činjenica Snopes analizirala je ove priče na engleskom jeziku još 16. septembra 1998. Zaključili su da se radi o šali koja je počela kružiti internetom sredinom 1995. godine, odakle su je preuzeli i mediji. U ovoj analizi navodi se da je “uključivanje specifičnih detalja (npr. ime Armstrongovog komšije i datum konferencije za novinare na kojoj je otkrio značenje svoje izjave) očigledno navelo neke da povjeruju da u ovoj farsičnoj priči može biti neke istine”. Također, na engleskom su se dijelile verzije priče s različitim prezimenima Armstrongovog komšije.
Rečenice “Srećno, gospodine Gorski!” nema na transkriptu NASA-ine misije na Mjesec. U žurnalu Apollo misije, koji se može naći na stranici NASA-e, spominje se ova priča. Uz ilustraciju astronauta na Mjesecu i riječi “Srećno, gospodine Gorski!” navedena je Armstrongova izjava iz novembra 1995:
“Razumijem da je šala stara godinu. Prvi put sam je čuo u Kaliforniji, u izvedbi (komičara) Buddyja Hacketta.”
Naš partnerski portal Faktograf također je analizirao objave o navodnoj Armstrongovoj izjavi na Mjesecu, sa zaključkom da je izmišljena.
Dakle, Neil Armstrong nije rekao “Srećno, gospodine Gorski!” na Mjesecu. Radi se o šali staroj tri decenije. Budući da nije moguće sa sigurnošću utvrditi ko je prvi objavio ovu šalu kao anegdotu, sve objave u kojima nije jasno da se ne radi o istinitoj priči dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
21.6.2024. Nakon objave ove analize, portal Mondo.ba je ispravio pogrešne navode te dobija i ocjenu ispravljeno.
03.07.2024: Portal Banjaluka (.com) je ispravio netačne tvrdnje u članku, a članku je dodana i ocjena ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)