Raskrinkavanje.ba

Stari AI generisani snimci na Facebooku predstavljeni kao autentični prikazi požara u Izraelu

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Fotografije i snimci napravljeni uz pomoć vještačke inteligencije u maju ove godine dijele se uz navode da prikazuju skorašnje požare u Izraelu. Iste fotografije i snimci ranije su se dijelili uz navode da prikazuju požare u Los Angelesu iz januara 2025. godine.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Mediji u svijetu, kao i oni na našem govornom području, krajem aprila 2025. godine izvijestili su (1, 2) da su se šumski požari u Izraelu počeli širiti i na područje Jeruzalema te da su tamošnje vlasti zbog požara proglasile vanredno stanje. Javni su prostor ubrzo obišle brojne fotografije i snimci požarima zahvaćenih područja.

Na Facebooku je tako 1. maja 2025. godine podijeljena slika gradskog područja u plamenu. U objavi nije navedeno o kojem se gradu radi, ali u opisu je istaknuto da su “nezapamćeni požari i pješčana oluja zahvatili dijelove ‘rezolucijske’ tvorevine Izrael”.

Ai1

Foto: Screenshot/Facebook

Uz isti opis, fotografija se dijelila i na drugim Facebook profilima (1, 2).

Na Facebook profilu glumca i TV voditelja Dragana Marinkovića Mace 1. maja ove godine, uz opis u kojem stoji “Izgleda da su ona djeca rekla sve Bogu…”, objavljen je kratak snimak u kojem se smjenjuju različiti kadrovi razornih požara. Iako se iz ove objave može pretpostaviti da je Marinković mislio na skorašnje požare u Izraelu, u njegovoj objavi nema tvrdnje da se radi o požarima na ovom području. 

Ipak, u nizu objava na ovoj društvenoj mreži, fotografije preuzete iz Marinkovićeve objave podijeljene su uz eksplicitnu tvrdnju da snimak koji je Marinković podijelio prikazuje požare u Izraelu.

Na Facebook stranici Life (.ba) 1. maja 2025. godine fotografija iz Marinkovićeve objave tako je podijeljena uz opis “Požari u Izraelu”.

Ai2

Foto: Screenshot/Facebook

Uz tvrdnje da prikazuje “strašne požare koji haraju Izraelom”, ista je fotografija na Facebooku podijeljena i 2. maja. Istoga dana, na još jednom Facebook profilu, također uz opis o požarima u Izraelu, podijeljen je i kratak snimak koji se može vidjeti u Marinkovićevoj objavi.

Ai3

Foto: Screenshot/Facebook

Šta su činjenice?

Provjerom autentičnosti fotografije koja se dijelila uz tvrdnju da prikazuje skorašnje požare u Izraelu 2. maja ove godine bavila se platforma za provjeru činjenica Misbar. U analizi je istaknuto da je Misbarov tim fotografiju analizirao uz pomoć alata za detekciju umjetne inteligencije Hive Moderation, koji je s 99,5 posto vjerovatnoće utvrdio da je generisana uz pomoć vještačke inteligencije (AI). Misbar dodaje i da se ista fotografija koristila ranije uz tvrdnje da prikazuje razorne požare u Los Angelesu iz januara 2025. godine.

Također, snimak koji se dijelio na društvenim mrežama na našem govornom području ne prikazuje požare u Izraelu niti se radi o autentičnom videozapisu. Naime, i ovaj je snimak napravljen uz pomoć vještačke inteligencije.

Isti se snimak početkom 2025. godine također širio uz netačne tvrdnje da prikazuje požare u Los Angelesu, o čemu je Raskrinkavanje detaljno pisalo u analizi objavljenoj 15. januara. U analizi smo istakli da se provjerom autentičnosti spornog snimka u to vrijeme bavila i platforma za provjeru činjenica News Meter. U njihovom se članku navodi da je nekoliko alata za otkrivanje sadržaja napravljenih uz pomoć AI pokazalo da je riječ o snimku kreiranom uz pomoć vještačke inteligencije.

Provjeru istih navoda 16. januara ove godine objavio je i Reuters. Da se radi o snimku kreiranom uz pomoć vještačke inteligencije, za Reuters su potvrdila čak tri stručnjaka s Univerziteta u SAD-u i Australiji. 

Istraživač vještačke inteligencije J. Rosenbaum, doktor nauka s Univerziteta RMIT u Melbourneu, rekao je za Reuters da je video kreirala AI, referišući se na znakove poput iskrivljenih dalekovoda, plamena koji se stapa s palmama, oblaka koji nisu u skladu s velikim požarom i potpunog nedostatka dima od požara u jednom trenutku.

Siwei Lyu, profesor računarstva i inženjerstva na Državnom univerzitetu New York u Buffalu, također je rekao da je video generisala AI zbog primjetnih obrađenih fragmenata i nesavršenosti.

James O'Brien, profesor računarstva na Univerzitetu Kalifornije u Berkeleyju, rekao je za Reuters da je jedan od znakova da je video napravljen pomoću vještačke inteligencije nerealistični vatra i dim, koji više liče na specijalne efekte iz filmova.

“To se dešava zato što su AI modeli uvježbani na videu, ali većina videosnimaka u svijetu koji prikazuju dramatične gradove u požarima potječe iz filmova“, rekao je O'Brien.

Činjenica je, dakle, da ni analizirane fotografije ni snimak nisu autentični te da ne prikazuju požare u Los Angelesu niti one skorašnje u Izraelu. 

Shodno navedenom, prve objave u kojima su AI generisane fotografije i snimci podijeljeni uz opise o požarima u Izraelu ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostala prenošenja takvih objava ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke