Foto: Raskrinkavanje.ba
Na portalu Izdvojeno je 19. oktobra 2024. godine objavljen članak sa slikom stilizovanog prikaza evropskog kontinenta za koji se navodi da je “stara karta Evrope” izložena na Eiffelovom tornju u Parizu.
Foto: Izdvojeno
Na slici se vidi lokacija Eiffelovog tornja u Francuskoj te su ispisana imena nekoliko zemalja, uključujući Bosnu. Slika je objavljena uz opis kojim se sugeriše da je u pitanju stara politička mapa Evrope koja “dokazuje” da je Bosna postojala prije drugih južnoslavenskih država u regionu.
A na karti piše BOSNIE, ne Srbija, ne Hrvatska, ne …
(...)
Stara karta Europe, nalazi se na tornju Aifelove kule u Parizu…
Slika je objavljena na desetinama Facebook profila uz tvrdnju da prikazuju “staru kartu Evrope”, a neke od ovih objava sadrže i opaske da je na karti prikazana Bosna, a Hrvatska i Srbija nisu (1, 2, 3).
Ipak, tvrdnje o porijeklu i značenju ove mape kruže na društvenim mrežama već nekoliko godina. Na Facebooku je 2021. i 2022. godine kružila objava pripisana korisniku Nebojši Raleviću, a u njoj se tvrdilo da je karta “dokaz” da je Bosna postojala prije Srbije i Hrvatske (1, 2). Nismo uspjeli pronaći originalnu objavu sa spomenutog profila.
Šta su činjenice?
Suprotno tvrdnjama o “staroj karti Evrope” na Eiffelovom tornju, slika ne prikazuje političku kartu evropskog kontinenta. Stilizovana mapa se zaista nalazi na prvom spratu Eiffelovog tornja u Parizu, a kako se vidi na fotografijama na kojima je u cijelosti prikazana, radi se o mapi svijeta na kojoj su označene lokacije djela koja je dizajnirao Gustave Eiffel.
Foto: Fotografija mape u čijem je podnožju napisano “Djela Gustavea Eiffela”/Tour Eiffel
Gustave Eiffel bio je francuski građevinski inženjer koji je živio od 1832. do 1923. godine, a najpoznatiji je po projektovanju čuvenog tornja u Parizu koji je dobio ime po njemu 1889. godine. Eiffel je radio na nizu drugih projekata izgrađenih širom svijeta, uključujući i strukturu Kipa slobode u New Yorku.
Na karti lokacija Eiffelovih djela u Parizu vidi se i Bosna. Naime, u sarajevskom naselju Skenderija nalazi se istoimeni most preko rijeke Miljacke, kolokvijalno poznat i kao Eiffelov most. Izgrađen je 1893. godine i vjeruje se da ga je projektovao Gustave Eiffel, iako to nije potvrđeno u dostupnim pisanim dokumentima.
Bosna je na karti Eiffelovih djela označena brojem 13. U komentarima na jednu od objava na Facebooku podijeljena je slika broja 13 na karti, na kojoj se vidi most Skenderija u Sarajevu.
Foto: Facebook
Dakle, Bosna se nalazi na karti na prvom spratu Eiffelovog tornja zbog mosta na Skenderiji. Drugih zemalja iz regiona nema jer u njima nema djela Gustava Eiffela.
Karta na Eiffelovom tornju nije nikakva “stara mapa Evrope”, odnosno politička karta kontinenta iz nekog prethodnog vremena koja bi “dokazivala” starost država u regionu.
Uostalom, na njoj je i relativno “mlad” Eiffelov toranj, napravljen prije svega 137 godina, kao i moderni nazivi zemalja kao što je Rumunija, koja je to ime dobila tek u drugoj polovini 19. stoljeća.
Budući da prva objava nije više dostupna, objave u kojima se tvrdi da slika karte s prvog sprata Eiffelovog tornja prikazuje “staru” političku kartu evropskog kontinenta na kojoj osim Bosne nema drugih regionalnih zemalja ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)