Na TikTok profilu zdrava_prica 26. novembra 2024. godine objavljen je kratki videosnimak u kojem “doktor prirodne medicine” Milovan Milošević tvrdi sljedeće:
Čim neko dobije temperaturu od 37 kaže dajte mu aspirin, dajte mu andol, oborite temperaturu. A tvorac je stvorio da se temperatura povećava da bi uništio napadače našeg organizma. Nijedan virus, nijedna bakterija, nijedan mikroorganizam ne živi na 39 stepeni. Zato se temperatura ne obara dok ne postane bar 40 stepeni.
Objava je do datuma pisanja ove analize prikupila hiljade reakcija, dijeljenja i komentara na TikToku. Isti snimak objavljen je i na Facebooku ovdje i ovdje.
Šta su činjenice?
Snimak sa “savjetom” protiv snižavanja visoke tjelesne temperature isječak je iz gostovanja Milovana Miloševića u jutarnjem programu televizije Happy iz 2022. godine (snimak cijelog gostovanja dostupan je ovdje, arhiva je dostupna ovdje). Milovan Milošević je srbijanski autor, praktikant prirodne medicine i osnivač udruženja Centar za prirodne alternative, koje organizuje seminare i edukacije o “detoksikaciji organizma”.
Povišena tjelesna temperatura (iznad 37˚C) javlja se kao simptom nekog zdravstvenog stanja ili bolesti. Riječ je o imunološkom odgovoru tijela, najčešće u borbi protiv virusnih ili bakterijskih infekcija. Naime, preživljavanje mikroorganizama koji napadaju tijelo otežano je povećanjem tjelesne temperature.
Generalno se preporučuje da se povišena temperatura ne snižava ukoliko je ispod 38 ili 39˚C. Ipak, kada postane vrlo visoka, može izazvati komplikacije, poput dehidracije, konvulzija, a u rijetkim slučajevima i oštećenja mozga i smrti. Odraslima se savjetuje da potraže stručnu medicinsku pomoć ukoliko imaju temperaturu preko 39,4 ˚C, dok je za djecu, starije i/ili imunokompromitovane osobe to potrebno uraditi i ranije. Osim toga, vrlo visoka tjelesna temperatura nekada može indikovati i ozbiljnija stanja i bolesti, poput sepse, upale mozga i meningitisa (link).
U radu o efektima povišene temperature na viralne infekcije, objavljenom 2021. u časopisu World Journal of Clinical Cases, navodi se da blago povišena temperatura može pozitivno uticati na ishod akutnih viralnih infekcija, jer se čini da umanjuje razmnožavanje virusa i poboljšava imuni odgovor pacijenta/ice. Ipak, negativni efekti na zdravlje nadmašuju pozitivne kad je u pitanju visoka tjelesna temperatura.
Kod nižih vrijednosti povišene tjelesne temperature čini se da koristi nadmašuju negativne efekte. Ipak, kod viših vrijednosti, ishod se pogoršava, što sugeriše da prevladavaju nedostaci povišene temperature za nosioca virusa.
Iako se smatra da povišena tjelesna temperatura može ubiti ili oslabiti određene patogene, nije tačno da nijedan virus i bakterija ne mogu preživjeti na 39˚C. Bakterije i virusi na površinama mogu preživjeti na 60 stepeni ili više. Uostalom, kad bi to bilo tačno, svaka zarazna bolest mogla bi se izliječiti visokom temperaturom, ali to nije slučaj.
Dakle, temperatura koja nije previsoka ne mora biti opasna. “Čekati” da tjelesna temperatura dosegne ili pređe 40 stepeni može biti potencijalno opasno. Odrasli s temperaturom koja dosegne 39,4 stepena trebaju potražiti medicinsku pomoć. Ako su u pitanju djeca, stariji ili osobe s kompromitovanim imunim sistemom, pomoć treba potražiti i ranije.
Shodno navedenom, tvrdnju da tjelesnu temperaturu ne treba snižavati dok ne dosegne barem 40˚C, jer mikroorganizmi ne mogu preživjeti na temperaturi od 39˚C, ocjenjujemo kao dezinformaciju i pseudonauku.
(Raskrinkavanje.ba)