Raskrinkavanje.ba

Suprotno viralnim tvrdnjama “ljekara”, korist biopsije premašuje minimalni rizik od širenja karcinoma

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

“Ljekar” bez licence širi neutemeljene tvrdnje da biopsije doprinose širenju raka i da ljekari ovom procedurom ubijaju pacijente/ice. Biopsija je neophodna metoda za dijagnostikovanje i liječenje, s minimalnim rizicima za širenje bolesti.

Foto: romanzaiets, Freepik 

Na Telegramu je 15. marta 2025. godine podijeljen videosnimak na kojem muškarac, predstavljen kao doktor Adiel Tel-Oren, tvrdi da ima 50 naučnih studija koje potvrđuju da biopsija doprinosi širenju karcinoma u tijelu. S druge strane, tvrdi on, doktori koji opovrgavaju takve navode nemaju nijednu studiju koja potvrđuje da biopsije ne dovode do metastaza. 

No, ovaj je snimak u objavi od 17. marta 2025. godine na Facebooku doživio poseban uspjeh, gdje ga je do pisanje ove analize pogledalo preko 7.800 korisnika/ca te društvene mreže.

U opisu objava istaknute su “doktorove” izjave da oni koji vjeruju u biopsije u suštini ubijaju svoje pacijente te “uvijek za to krive rak umjesto metastaze koje su uzrokovane biopsijom”. U objavi je naveden i njegov savjet da se ne rade biopsije prostate i dojke, već da se dijagnostika karcinoma povjeri kvalitetno urađenom ultrazvuku.  

Biopsije

Foto: Screenshot/Facebook

Biopsija i rizik od širenja karcinoma

Adiel Tel-Oren, koji se predstavlja kao “doktor T”, prema biografiji objavljenoj na njegovoj stranici Ecopolitan, ima diplomu medicine i kiropraktike, ali i diplomu osnovnih i master studija iz muzike. Iz njegove biografije može se zaključiti da se bavi tretmanom ljudi alternativnim metodama. No, izraelsko Ministarstvo zdravlja je 2014. godine upozorilo stanovništvo da Adiel Tel-Oren, koji se predstavljao kao doktor, nema liječničku licencu u toj zemlji. U saopštenju Ministarstva, koje je prenio The Jerusalem Post, navedeno je da Tel-Oren “nema dozvolu za obavljanje medicinske prakse u Izraelu. Liječi pacijente/ice u svojoj klinici koristeći preparate koji mogu ugroziti zdravlje i nisu odobreni za upotrebu”.

Biopsija je dijagnostička metoda koja predstavlja “uzimanje uzorka tkiva iz različitih organa ili tumora koji se ispituju pod mikroskopom, kako bi se postavila dijagnoza”. Iako se utvrđivanje promjena u tijelu koje mogu biti kancerogene može uraditi i uz pomoć ultrazvuka, CT snimanja i magnetne rezonance, u većini slučajeva jedini način da se utvrdi dijagnoza karcinoma jesu biopsija i analiza sumnjivih ćelija pod mikroskopom. 

Na stranici Pliva zdravlje objašnjeno je da postoje dva oblika izvođenja biopsije: odstranjivanje cijelog tkiva promjene ili tumora i incizijska ili probatorna biopsija, kod koje se za mikroskopski pregled uzima manji isječak promijenjenog tkiva ili tumora. Analizu uzorka radi specijalista/kinja patologije

Tvrdnje o rizicima biopsije za širenje karcinoma temelje se na zabrinutosti da bi tokom procedure moglo doći do rasijavanja kancerogenih ćelija, što bi potencijalno dovelo do njihovog širenja i stvaranja metastaza. Takve bojazni nisu u potpunosti neutemeljene, no rizik od širenja karcinoma zbog biopsije je minimalan, navodi se na stranici Američkog društva za rak (American Cancer Society).

Na stranici ovog društva navedeno je da do širenja karcinoma nakon biopsije tehnički može doći, u procesu poznatom kao “širenje duž iglenog trakta” (kada ćelije raka počnu da se množe duž traga igle kojom je rađena biopsija), no takvi su slučajevi ekstremno rijetki. To pokazuje niz studija i pregleda studija koje su spomenute na stranici društva: Pregled studija iz 2008. godine pokazao je da se rasijavanje karcinoma dogodilo u samo 2,7% biopsija karcinoma jetre. Studija iz 2015. otkrila je da je učestalost manja od 1%, a istraživanje iz 2019. na pacijentima s rakom mokraćne bešike nije zabilježilo nijedan slučaj. U pregledu studija iz 2024. o biopsijama dojke nije utvrđen značajan utjecaj na rast, širenje raka ili ukupno preživljavanje.

Međutim, ono što je važno istaknuti jeste da koristi izvođenja biopsije, koje se ogledaju u pravilnom utvrđivanju vrste karcinoma i najadekvatnije terapije, premašuju rizik od minimalne mogućnosti širenja bolesti. Kako su istraživači u sažetku spomenute studije iz 2015. godine ustvrdili, “razumno je poduzeti mjere za smanjenje ovog rizika gdje je to moguće, međutim, ne zagovaramo izbjegavanje biopsija, jer su koristi od tačne dijagnoze i liječenja raka veće od potencijalnih rizika širenja ćelija”. 

Na osnovu izlaganja Tel-Orena ipak nije jasno o kakvim studijama govori niti da li su one objavljene u naučnim časopisima, no sudeći po njegovoj biografiji, on nema kvalifikacije da se bavi temama iz oblasti patologije. S druge strane, postoje studije objavljene u naučnim časopisima koje ukazuju na to da je rizik od širenja karcinoma uslijed izvođenja biopsija minimalan. 

Sudeći prema informacijama sa stranice Američkog društva za rak i zaključcima studija, biopsija je, i uz sav rizik, jedina dijagnostička metoda koja omogućava tačnu dijagnozu i liječenje raka, tako da navodi o preciznom ultrazvuku kao zamjeni za tu metodu nemaju utemeljenja u medicinskoj praksi. Stoga tvrdnju da biopsije dovode do metastaza ocjenjujemo kao dezinformaciju

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Dezinformacija 15.03.2025

Telegram profili: Da li biopsije šire rak?

  • Dezinformacija