Na portalu magazina Stav, 11. septembra 2024. godine objavljen je članak pod sljedećim naslovom:
Kontroverzne tehnologije i izbori: Šta zaista stoji iza USAID-ove "podrške izbornom integritetu" u Bosni i Hercegovini?
U članku se navodi da iza projekta koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) stoji namjera da se u izborni proces uvede tehnologija koja će omogućiti izbornu prevaru. Kao “dokaz” za tu navodnu zavjeru navode se “afere” kompanije “Smartmatic”, čiji će se uređaji koristiti u pojedinim općinama na ovogodišnjim lokalnim izborima.
Prije tačno mjesec dana, tri rukovodioca kompanije Smartmatic optuženi su u SAD-u za davanje mita u cilju dobijanja ugovora za obezbjeđivanje vlastite izborne tehnologije na Filipinima. Iako je Smartmatic već ranije bio suočen s kritikama zbog navodnog uticaja na američke predsjedničke izbore 2020. godine upravo je ova kompanija angažovana u Bosni i Hercegovini, gdje CIK koristi njene glasačke mašine u okviru pilot projekta podržanog od strane USAID-a, a što dodatno komplikuje pitanje izbornog integriteta predstojećih lokalnih izbora.
(...)
U saopštenju za javnost, tužilaštvo je izjavilo da su optuženi rukovodioci Smartmatica plaćali Andresu Bautisti, bivšem najviše pozicioniranom izbornom zvaničniku na Filipinima, "kako bi na filipinskom izborima 2016. godine upravo njihova firma bila izabrana kao dobavljač (vlastitih) glasačkih mašina ali i izvođač ostalih izbornih usluga".
Podsjetimo se, u pitanju je ista kompanija koju su nešto ranije mnogi mediji u Sjedinjem Američkim Državama optuživali da je koristila svoje glasačke mašine u više od trideset država kako bi presuđujuće uticala na američke predsjedničke izbore 2020. godine.
I kakve li slučajnosti, upravo je to kompanija čije je "izborne tehlonogije", tačnije 174 optička skenera, preuzela Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BIH) u sklopu implementacije pilot projekta podržanog od strane USAID-a.
Tvrdnje iz ovog članka objavljene su 12. septembra 2024. godine i na portalu Izdvojeno.
Stvarne i izmišljene afere “Smartmatica”
“Smartmatic” je kompanija koja se bavi proizvodnjom izborne tehnologije i pružanjem izbornih usluga. Osnovana je 2000. godine u SAD-u i do sada se njena tehnologija koristila u izbornim procesima u preko 30 zemalja svijeta, uključujući SAD, Belgiju, Veliku Britaniju, Argentinu i Zambiju.
Tačno je da se suosnivač “Smartmatica” Roger Pinate, zajedno s još nekolicinom funkcionera iz ove kompanije, pred američkim sudom tereti za davanje mita visokom filipinskom zvaničniku Juanu Donatu Bautisti u zamjenu da njegova kompanija dobije ugovor da se njihovi proizvodi i usluge koriste na izborima 2016. godine. Optužnica je podignuta 8. augusta 2024. godine, a ovoj kompaniji je na Filipinima zabranjeno da se prijavljuje na tendere do 2025. godine.
Dakle, riječ je o stvarnoj “aferi”, ali optužbe su vezane za korupciju, a ne za izbornu prevaru.
Kako se navodi u članku AP-a objavljenom 9. augusta 2024, kompanija “Smartmatic” je u godinama od svog nastajanja bila meta optužbi vezanih za njihovu saradnju s venecuelanskim vlastima (osnivači kompanije su porijeklom iz Venezuele).
Za razliku od stvarne korupcijske afere na Filipinima, tvrdnje o “Smartmaticovom” utjecaju na američke izbore 2020. godine potpuno su izmišljene. Naime, nakon što je na predsjedničkim izborima u SAD-u 2020. godine pobjedu odnio kandidat Demokratske stranke Joe Biden, njegov protivnik i dotadašnji predsjednik SAD-a Donald Trump, njegove pristalice i pravni tim, kao i niz desničarskih medija, tvrdili su da izbori “pokradeni”. Prema njihovim navodima, na izborima se odigrala neka velika zavjera usmjerena protiv Trumpa. U moru optužbi našla se i ona protiv “Smartmatica”, za koji su pojedini mediji tvrdili da je koristio svoju tehnologiju u 30-ak saveznih američkih država da “pokrade glasove” (link).
Navodi o “zavjeri” protiv Trumpa i “krađi” izbora temeljito su opovrgnuti još 2020. godine. Preko 50 tužbi za izbornu prevaru koje je podnio Trumpov pravni tim odbačene su kao neosnovane na desetinama američkih federalnih i državnih sudova. Među sudijama/sutkinjama koji/e su odbacile tvrdnje bili/e su i oni/e koje je Trump imenovao na te pozicije. Nezavisni eksperti, kao i zvaničnici/e iz Republikanske i Demokratske stranke, također su, nakon istrage, zaključili da nije bilo izborne prevare (link).
Kada je riječ o “Smartmaticu”, ispostavilo se da se tehnologija te kompanije 2020. godine koristila samo u Los Angelesu, a ne u desetinama država kako su to tada tvrdili desničarski mediji. Zbog iznošenja netačnih tvrdnji o kompaniji, “Smartmatic” je podnio tužbe za klevetu protiv nekoliko medija. Neke i dalje nisu dočekale sudski epilog, a ishodi drugih riješeni su u vansudskim procedurama (1, 2).
Dakle, tvrdnje da je “Smartmatic” utjecao na ishod američkih izbora 2020. godine potpuno su neutemeljene i predstavljaju dio davno opovrgnutog apsurdnog “zavjerološkog” narativa Donalda Trumpa i njegovih pristalica. Predstavljanje tih tvrdnji kao legitimnih kritika i ozbiljnih medijskih izvještaja je manipulativno.
Uloga USAID-a u uvođenju novih tehnologija u bh. izborni proces
Kako je navedeno u saopštenju objavljenom 6. augusta 2024. godine, USAID je uložio pola miliona dolara kao podršku Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK BiH) da sprovede pilot-projekat primjene novih izbornih tehnologija koji će se implementirati na ovogodišnjim izborima. Projekat podrazumijeva korištenje optičkih skenera kompanije “Smartmatic” na 145 biračkih mjesta u šest općina: Vogošća, Tuzla, Visoko, Stolac, Novi Grad (Bosanski Novi) i Prijedor.
Riječ je o jednom od četiri pilot-projekta koje će CIK provesti na ovogodišnjim lokalnim izborima zakazanim za 6. oktobar 2024. Način na koji će ovaj funkcionisati jeste da će se glasački listići ubacivati u kutiju kroz optički skener koji automatski prebrojava rezultate glasanja i omogućava direktan prenos podataka.
Kako se navodi u saopštenju USAID-a, projekt je ostvaren nakon “dugogodišnjeg zagovaranja i provedbe ključnih preporuka koalicije Pod Lupom koje su odraz želja birača u BiH”.
Potencijalne koristi ovakve tehnologije su očigledne. Automatizovano brojanje glasova i direktni prenos podataka CIK-u ograničio bi mogućnost malverzacija pri ručnom brojanju glasova, koje se dešavaju na izborima iz godine u godinu (link).
U članku Stava insinuira se da se Bosni i Hercegovini “nameće” korištenje tehnologije koja se u SAD-u i drugim zapadnim zemljama ne koristi. Ipak, tehnologija “Smartmatica” koristila se i u SAD-u, Kanadi, Belgiji, Norveškoj, Velikoj Britaniji, Italiji i drugim zemljama (1, 2, 3).
Korištenje novih izbornih tehnologija u svrhu promocije integriteta izbora u BiH već godinama zagovaraju lokalne organizacije i udruženja, uz podršku velikog broja građana/ki. Iako je sasvim jasno da su kredibilitet i integritet kompanije “Smartmatic” kompromitovani nakon podizanja optužnice za davanje mita na Filipinima, to nije dokaz da je uvođenje novih tehnologija u izborni proces u BiH dio neke “zavjere” za izbornu prevaru.
U članku Stava iznose se optužbe da USAID, u saradnji s domaćim akterima, planira provođenje neke velike izborne prevare bez ikakvih konkretnih dokaza. Optužbe se baziraju na informacijama o jednoj optužbi za korupciju, nizu spekulacija i odavno opovrgnutoj teoriji zavjere o izbornoj prevari u Americi 2020. godine. Sve ove međusobno nepovezane tvrdnje su potom, u klasičnom maniru teorije zavjere, spojene u nepotkrijepljenu priču o USAID-ovoj namjeri da u izborni proces umetne tehnologiju koja će mu omogućiti da bira kandidate/kinje umjesto glasača/ica.
Shodno činjenicama, insinuaciju da iza USAID-ove podrške primjeni novih tehnologija u izbornom procesu BiH stoje zavjere da se izvede izborna prevara ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)