Foto: Jbdodane, Freepik
Na portalu Sputnik 14.11.2023. godine objavljen je članak pod naslovom:
Turska podnela Međunarodnom krivičnom sudu tužbu protiv Netanijahua za genocid u Pojasu Gaze
U članku se navodi:
Turska je podnela tužbu Međunarodnom krivičnom sudu protiv izraelskog premijera Benjamina Netanijahua, optužujući ga za genocid u Pojasu Gaze, saopštili su advokati vladajuće turske „Stranke pravde i razvoja“.
"Mi smo danas, predstavljajući savest građana Turske, podneli tužbu Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu protiv Hitlera 21. veka, izraelskog premijera Benjamina Netanijahua, kojem mora da se sudi za počinjeni genocid u Pojasu Gaze i sve zločine protiv čovečnosti", napisao je na društvenoj mreži "Eks" advokat Metin Klinjuk.
On je objavio prvu stranicu tužbe i precizirao da je podneo tužbu sa još dva advokata preko turskog Ministarstva pravde koje će poslati tužbu MKS.
Tvrdnje da je Turska podnijela tužbu Međunarodnom krivičnom sudu protiv izraelskog premijera objavljena je na još desetak portala iz regiona, a kruži i na društvenim mrežama, uz fotografije navodne tužbe (1, 2, 3, 4, 5).
Šta su činjenice o tužbi?
Tvrdnjom da je Turska podnijela tužbu protiv Netanyahua bavio se i naš partnerski fact-checking portal Raskrinkavanje iz Crne Gore u analizi od 20.11.2023. Kako je u njoj navedeno, tužbu protiv Netanyahua podnijeli su pojedinci iz Turske, ne Republika Turska. Naime, u članku regionalne redakcije turske novinske agencije Anadolija od 14. novembra navodi se da su bivši turski parlamentarac Metin Kulunk i advokati Mucahit Birinci i Burak Bekiroglu turskom državnom tužilaštvu predali tužbu protiv Benjamina Netanyahua, koja je potom proslijeđena Ministarstvu pravde Republike Turske s ciljem prosljeđivanja Međunarodnom krivičnom sudu.
U članku se navodi:
U prijavi koju su Kulunk, Birinci i Bekiroglu podnijeli Glavnom javnom tužilaštvu Istanbula za upućivanje Međunarodnom krivičnom sudu, Netanyahu se tereti da je pred očima svjetske javnosti počinio ratne zločine, zločin genocida i zločin protiv čovječnosti.
U prijavi se navodi da Netanyahu masakrira sve ljude u Gazi, uključujući bebe, djecu, žene i civile, kako bi ostvario zamišljenu mapu cionističke strukture.
"Prilikom činjenja ovih zločina izraelski premijer Benjamin Netanyahu ne ustručava se da koristi oružje zabranjeno međunarodnim pravnim tekovinama", navodi se u krivičnoj prijavi.
Navedeno je i da bi Netanyahuu i njegovim saradnicima trebao suditi Međunarodni krivični sud u okviru međunarodnih krivičnih normi.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, nekoliko dana nakon što je ova vijest objavljena, na skupu u Istanbulu najavio je da će s “2.000 advokata podnijeti tužbu nadležnim institucijama o ovom genocidu [u Gazi]”.
Međunarodni krivični sud (MKS) je sudsko tijelo osnovano 1998. godine Rimskim statutom o Međunarodnom krivičnom sudu, a zadatak mu je da istražuje i sudi osobama optuženim za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid. Sud se nalazi u Haagu u Nizozemskoj, a počeo je djelovanje 2002. godine. Predmet Međunarodnom krivičnom sudu mogu proslijediti države koje su ratifikovale Rimski statut, tužitelj MKS-a i Vijeće sigurnosti UN-a, s tim da informacije o potencijalnim zločinima Uredu tužitelja mogu poslati i pojedinci, grupe ili organizacije. Sud trenutno istražuje slučajeve u Demokratskoj Republici Kongo, Sudanu, Ugandi, Keniji i Centralnoj Afričkoj Republici.
Ishod tužbe koju su podnijeli turski advokati i parlamentarac je upitan. Turska nije ratifikovala Rimski statut kojim je ovaj sud uspostavljen, te samim tim nema mogućnost da podnese tužbu. Drugim riječima, Turska ne priznaje sud kojem spomenute osobe žele podnijeti tužbu. Na web stranici turskog Ministarstva vanjskih poslova navodi se, pak, da Turska nije potpisnica Rimskog statuta, ali da budno prati aktivnosti MKS-a te da turski zvaničnici/e prisustvuju sastancima Skupštine država članica jednom godišnje.
Da li su Međunarodnom krivičnom sudu podnesene druge tužbe protiv Izraela?
Vijest o tužbi protiv Netanyahua iz Turske dolazi uslijed nezapamćene eskalacije nasilja u konfliktu između Izraela i Palestine. Eskalacija je započela 7. oktobra, kada je palestinska militantna grupa Hamas izvršila iznenadni napad na izraelskoj teritoriji u kojem je ubijeno nekoliko stotina civila i vojnika, a preko 200 oteto. Neposredno nakon toga, Izrael je objavio rat Hamasu i započeo potpunu blokadu Pojasa Gaze, što podrazumijeva prekid snabdijevanja strujom, vodom, gorivom, hranom i lijekovima za 2,2 miliona ljudi koji žive u Pojasu Gaze, od čega su oko milion djeca. Izraelske snage počele su provoditi zračne i kopnene napade na Gazu u kojima je, prema posljednjim podacima koje je objavila administracija u Gazi, ubijeno preko 14.500 ljudi, od čega oko 6.000 djece.
U proteklim sedmicama nekoliko međunarodnih organizacija izvijestilo je da je dokumentovalo kako su izraelske snage u napadima izvodile neselektivno bombarodvanje, targetirale civilnu infrastrukturu i koristile bombe s bijelim fosforom (1, 2) . Pravnici/e, novinari/ke i UN-ovi eksperti/ce upozoravaju na zločine protiv čovječnosti i potencijalni genocid u Gazi (1, 2, 3, 4, 5).
Tri organizacije za ljudska prava, Al-Haq, Al Mezan i Palestinski centar za ljudska prava, 9. novembra podnijele su tužbu protiv Izraela Međunarodnom krivičnom sudu, zahtijevajući da Sud istraži aparthejd i genocid. Pet država, uključujući Južnu Afriku i Bangladeš, tražile su od Međunarodnog krivičnog suda da istraži ratna dejstva Izraela u Gazi, navodi se u članku portala Arab News od 13. novembra. Nekoliko međunarodnih organizacija za ljudska prava, uključujući Amnesty International i Human Rights Watch, također apeluju da Sud istraži potencijalne ratne zločine (1, 2), a tužbu protiv Izraela podnijeli su i advokati palestinskih žrtava, navodeći da postupci Izraela predstavljaju čin genocida.
I organizacija “Reporteri bez granica” je 31. oktobra podnijela žalbu ovom sudu, navodeći da je Izrael počinio ratne zločine nad novinarima/kama u Gazi.
Izrael, kao i Turska, nije država potpisnica Rimskog statuta i odbija priznati nadležnost Međunarodnog krivičnog suda.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je Turska podnijela tužbu protiv Netanyahua Međunarodnom krivičnom sudu ocjenjujemo kao dezinformaciju.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena
29.11.2023.
Nakon objave ove analize, portal RTV BN ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
4.12.2023.
Nakon objave ove analize, portal Informer ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.