Raskrinkavanje.ba

U Francuskoj se ne formira “nezavisna Unija afričkih gradova”

Nakon serije protesta u Francuskoj koji su počeli nakon što je tamošnja policija usmrtila tinejdžera, na nekoliko portala objavljena je izmišljena vijest da se formira unija afričkih gradova u toj zemlji.

Foto: wirestock/Freepik

Na portalu Srbija danas 2.7.2023. godine objavljen je članak opremljen naslovom:

U Francuskoj se formira nezavisna Unija afričkih gradova

U članku se, bez navođenja bilo kakvih izvora, tvrdi da počinje formiranje “Unije afričkih gradova Francuske” te da će se organizovati referendum o nezavisnosti navodne unije.

Uskoro i u vašem francuskom regionu. Počinje formiranje Unije afričkih gradova Francuske. Očekuje se da će već tokom jeseni Unija afričkih gradova Francuske organizovati referendum o nezavisnosti Unije i zahtevati od Francuske da u miru prihvati samoopredeljenje značajnog teritorijalnog dela francuske republike koji će kontrolisati izbeglice i emigranti koji su se u Francusku doselili sa afričkog kontinenta.
Unija afričkih gradova Francuske zahtevaće da posrednici u dijalogu sa režimom Emanuela Makrona budu prestavnici nezavisne Korzike a zahtev za pravnu i međunarodnu pomoć biće upućen vladi tzv. Kosova.
Uopšte ne zvuči naivno, zar ne?

Članak je bez značajnih izmjena istog dana objavljen i na portalu Nulta tačka, a screenshot članka portala Srbija danas dijelio se i na Facebooku i Twitteru (1, 2, 3).

U oba članka objavljena je i mapa navodne unije s opisom na ruskom jeziku. Mapa prikazuje francuske departmane, upravne jedinice lokalne samouprave. Ima ih ukupno 101, od čega 96 u kontinentalnoj Francuskoj, a preostalih pet nalaze se u Južnoj Americi (1), na Karibima (2) i u Indijskom okeanu (2). Svaki departman spada u jednu od 22 administrativne regije ove države.

Na mapi se navodi da smeđa boja prikazuje departmane koji su “pod kontrolom Unije afričkih gradova (UAF)” od 30.6.2023. godine; bež boja departmane “u kojima je vlada nominalno pod kontrolom UAF-a”; tirkizna boja “departmane iz kojih nema podataka”, a zelena boja “departmane u kojima se nastavljaju sukobi između snaga UAF-a i vladinih snaga”.

Foto: Printscreen mape iz članka portala Srbija danas

U analiziranim člancima, kako smo i naveli, nije precizirano ko je izvor tvrdnji o tome da se u Francuskoj formira “nezavisna Unija afričkih gradova”. Ni za tvrdnju da će se organizovati referendum o nezavisnosti navodne unije takođe nije naveden nikakav izvor. 

Koristeći se pretragom za pojmove “Unija afričkih gradova, Francuska”, nismo pronašli nijedan izvještaj kredibilnih svjetskih medija o takvoj “uniji”.   

Odakle priča o “Uniji afričkih gradova” u Francuskoj?

U Francuskoj je krajem juna došlo do serije protesta nakon smrti 17-godišnjeg mladića marokansko-alžirskog porijekla na kojeg je pucao i kojeg je ubio policajac u pariskom predgrađu Nanterre. Brojni mediji su prvobitno objavili da je ime ubijenog mladića Nahel, a potom su objavili i njegovo prezime – Merzouk. 

Tamošnja policija prvobitno je objavila da je jedan policajac pucao na tinejdžera koji je jurio automobilom ka njemu. Videosnimak koji je kružio društvenim mrežama i čiju su autentičnost potvrdili francuski mediji, demantovao je ovu verziju događaja jer se na tom snimku vide dva policajca pored automobila, a jedan od njih puca u vozača iz blizine. Nakon objave tog snimka uslijedili su protesti u brojnim gradovima Francuske.

Ubistvo tinejdžera je, sem protesta, pokrenulo i širu diskusiju oko problema sistemskog rasizma u redovima francuske policije. Napomenimo da i je Reuters objavio statističke podatke o policijskim pucnjavama sa smrtnim ishodima za 2021. i 2020. godinu: 

U 2021. godini policija je ubila tri osobe nakon što su odbile da se zaustave u saobraćaju, a dvije u 2020. godini. Podaci o pucnjavama sa smrtonosnim ishodima za 2021. i 2022. godinu pokazuju da su većina žrtava bile crnci ili arapskog porijekla. 

Situacija u Francuskoj je u analiziranim člancima iskorištena za poređenje s Kosovom, koje je 2008. godine proglasilo nezavisnost od Srbije. Srbija do danas tu nezavisnost nije priznala. O tome svjedoči i vjerovatno ironično navođenje Kosova u analiziranim člancima u dijelu gdje autor/ica tvrdi da će navodna unija zahtijevati da ”posrednici u dijalogu sa režimom Emanuela Makrona budu predstavnici nezavisne Korzike, a zahtev za pravnu i međunarodnu pomoć biće upućen vladi tzv. Kosova”. 

Ovaj dio je vjerojatno sarkastični komentar na situaciju u vezi s formiranjem zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu, koju Srbija aktivno zagovara od 2013. godine. Kako sam naziv zajednice govori, želje srbijanske vlasti jesu da opštine Kosova u kojima su Srbi dominantna etnička grupa imaju određeni nivo autonomije.
 

Odakle potječe mapa navodne unije?
 

Koristeći obrnutu pretragu slika na Googleu te istu pretragu na ruskom pretraživaču Yandex, ustanovili smo da je identična slika, s identičnim opisom o departmanima i uniji afričkih gradova, objavljena na ruskom Telegram kanalu Военное обозрение 1.7.2023. godine. 

Departmani koji su označeni na ovoj mapi donekle se poklapaju s mapom gradova u kojima su održani protesti u Francuskoj, koju je objavila Al Jazeera u izdanju na engleskom jeziku 30.6.2023. godine.  

Dakle, sve dostupne činjenice pokazuju da “Unija afričkih gradova u Francuskoj” naprosto ne postoji. Riječ je o izmišljenom terminu. Slika navodne mape te “unije” i departmana u Francuskoj koji su se već pridružili toj “uniji” ili to planiraju uraditi potekla je s Telegram kanala. Navodi o takvim dešavanjima nisu objavljeni ni u jednom kredibilnom medijskom izvještaju.

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da se u Francuskoj formira “nezavisna Unija afričkih gradova”, objavljenu na portalu Srbija danas, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve kasnije objave identične tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 02.07.2023

Srbija Danas (.net): У Француској се формира независна Унија афричких градова

Ускоро и у вашем француском региону.

  • Lažna vijest