Raskrinkavanje.ba

Vakcine protiv Covid-19 ne uzrokuju upalu pluća

Na društvenim mrežama šire se netačne tvrdnje da su vakcine protiv Covid-19 uzrokovale nedavno zabilježene plućne infekcije u Kini i drugim zemljama. Kao dokaz za ove tvrdnje predstavljen je Pfizerov izvještaj u kome se spominje jedna vrsta bakterijske upale pluća.

Foto: Freepik

Na društvenoj mreži X 2. decembra 2023. godine objavljen je tweet u kome se tvrdi da su vakcine protiv Covid-19 uzrokovale nedavno zabilježene plućne infekcije u Kini i drugim zemljama. Kao dokaz naveden je Pfizerov “izvještaj o neželjenim mogućim posljedicama” u kome se spominje bakterijska upala pluća Pneumonia mycoplasmal. Tweet sadrži i screenshot stranice iz ovog izvještaja na kome su posebno istaknute ove dvije riječi.

SVET SE VIŠE 

NE DA PREVARITI

Bakterijska mikoplazma pneumonija, koja hara u Кini i drugim zemljama,
zapravo je posledica kovid injekcija !

U izveštaju kompanije Fajzer na strani 37 Izveštaja o neželjenim  mogućim posledicama upravo se navodi i Pneumonia mycoplasmic.

Foto: Screenshot/Twitter

Ove tvrdnje objavili/e su i drugi/e korisnici/e društvene mreže X, a dijelile su se i na Telegramu i Facebooku (1, 2, 3, 4, 5).

Pojedini portali takođe su u svojim člancima implicirali da su nedavni slučajevi respiratornih infekcija u Kini posljedica vakcina protiv Covid-19. Provjeri(.hr) i Braniteljski portal su 4. decembra 2023. objavili članke opremljene naslovima:

Epidemija „sindroma bijelih pluća“ posljedica je cijepljenja i mjera protiv covida

Ovi mediji navode pad imuniteta zbog provođenja protivpandemijskih mjera kao jedno od objašnjenja za porast ovih infekcija. No, istovremeno izražavaju sumnju implicirajući da su uzrok vakcine protiv Covid-19.

No, što je uzrok u slučaju jedne Švedska, koja je za razliku od ostalih država imala liberalni pristup i nije zatvorila svoje društvo, a koja je zabilježila porast slučajeva upale pluća kod djece? Ili u slučaju  Danske i Nizozemske?

I dok nas zdravstvene vlasti diljem svijeta uvjeravaju da je svijet na rubu nove pandemije upale pluća, nazvane „sindrom bijelih pluća“ zbog karakterističnih bijelih mrlja na rendgenskim snimkama prsnog koša oboljele djece, stope procijepljenosti djece u tim zemljama jasno nam daju odgovore na pitanja…

Uostalom, i sam Pfizer je to objavio u svom izvješću o nuspojavama svog “cjepiva” (slika ispod).

Portal Epoha u članku objavljenom 5. decembra 2023. godine navodi:

Stranica Pfizerova dokumenta o nuspojavama iz 2021 godine, govori nam o sindromu „bijelih pluća“, koji je pogodio Kinu

Zanimljivo, samo jedna stranica (str. 7 od 36) iz Pfizer-ove studije o nuspojavama, nam jasno govori da misteriozna ‘epidemija’ u Kini je ustvari Mycoplasma pneumoniae, koja se isto tako naziva “sindrom bijelih pluća”, koja je evidentno nuspojava tzv. COVID cjepiva, ustvari ekstremno toksične genetske modifikacije, koja kao što vidite, samo na jednoj stranici od 36, ima preko 200 navedenih nuspojava, koja je sam Pfizer pronašao.

Šta je Mycoplasma pneumoniae?

Kineska Nacionalna zdravstvena komisija izvijestila je na konferenciji za novinare sredinom novembra 2023. o porastu respiratornih bolesti, uglavnom među djecom. Kineske vlasti su ovo povećanje obrazložili ukidanjem restrikcija uvedenih za vrijeme Covid-19 pandemije i cirkulacijom poznatih patogena, kao što su influenca, Mycoplasma pneumoniae, respiratorni sincicijalni virus (RSV) i SARS-CoV-2. Upale pluća čiji je uzročnik Mycoplasma pneumoniae zabilježene su i u nekim evropskim zemljama.

Kako je objašnjeno na stranici američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), Mycoplasma pneumoniae je vrsta bakterije koja izaziva infekcije respiratornog sistema. Kako navodi ovaj izvor, uglavnom je riječ o blagim infekcija, no one ponekad mogu biti ozbiljne i zahtijevati bolničku njegu.

CDC navode da se bakterija Mycoplasma pneumoniae širi kašljanjem ili kijanjem, često među ljudima koji žive zajedno, dok se u slučajevima kratkotrajnog kontakta većina ljudi ne zarazi. Kao mjesta gdje se epidemije uobičajeno pojavljuju CDC navodi škole, studentske domove, ustanove za dugotrajnu njegu, bolnice i sl.

Porast respiratornih infekcija u Kini izazvao je pažnju javnosti, ali i donio dezinformacije o prirodi infekcija. Između ostalog, tvrdilo se da je riječ o novoj i “misterioznoj bolesti”, o čemu je pisao Fact Check.org

Kako navodi ova platforma, pregled dostupnih dokaza sugeriše da nije riječ o novoj bolesti niti novim patogenima. Fact Check.org navodi da se infekcije bakterijom Mycoplasma pneumoniae javljaju ciklično, te da je njihov porast u Kini bilježen i 2011, 2015. i 2019. godine. U objavama na društvenim mrežama, ali i u medijskim izvještajima, infekcija bakterijom Mycoplasma pneumoniae naziva se “sindrom bijelih pluća”. Fact Check.org navodi da nije riječ o medicinskom terminu, te da bi njegova upotreba mogla pogrešno ukazivati na ozbiljniju ili novu bolest.

Da li je Pfizerov dokument dokaz tvrdnji da su vakcine uzrok respiratornih infekcija?

Slika koja se dijeli na društvenim mrežama i koja je predstavljena kao dokaz za tvrdnje da su respiratorne infekcije u Kini i drugim zemljama izazvane vakcinama jeste screenshot 36. (ne 37, kako se ponegdje tvrdi) stranice Pfizerove kumulativne analize prijavljenih neželjenih događaja nakon što je odobrena vakcina PF-07302048 (BNT162B2), koji su primljeni do 28. februara 2021. godine. U dijelu pod nazivom “Spisak neželjenih događaja od posebnog interesa” na stranici 36 navedena je, između ostalog, i Pneumonia mycoplasmal. Ipak, to nije nikakav dokaz da su nedavne respiratorne infekcije u Kini i drugim zemljama uzrokovane vakcinama protiv Covid-19. O ovome su već pisali strani mediji i  platforme za provjeru činjenica Lead Stories, Faktograf i BNN Breaking.

U samom dokumentu na stranici 16 objašnjeno je da je riječ o listi neželjenih događaja od posebnog interesa (AESI) kompanije Pfizer za vakcinu BNT162b2. 

AESI lista kompanije uzima u obzir liste AESI-ja sljedećih stručnih grupa i regulatornih tijela: Brighton Collaboration (SPEAC), ACCESS protokol, US CDC (preliminarna lista AESI za VAERS nadzor), MHRA (neobjavljena smjernica).

AESI termini sadržani su u TME listi (ciljani medicinski događaji) i uključuju događaje od interesa zbog njihove povezanosti s teškim oblikom Covid-19 i događaje od interesa za vakcine uopšte.

Lead Stories u analizi objavljenoj 30. novembra objašnjava: ​

Uključivanje na ovu listu ne znači da je pneumonia mycoplasma uočena nakon primjene vakcine protiv Covid-19, već da zdravstveni radnici treba da prijave takvu pojavu ako se dogodi. Takve mjere predostrožnosti dio su najbolje prakse u onome što se zove "farmakovigilancija", sistemu prema kojem proizvođači lijekova razmatraju sve efekte sličnih lijekova i sistema za isporuku lijekova, a zatim upućuju doktore na terenu da brzo prijave sve slične efekte ako se obrazac počne pojavljivati.

Ova platforma u analizi ukazuje i na razliku između pojmova “neželjeni događaji” i “neželjene reakcije”, koji se često upotrebljavaju kao sinonimi. 

Neželjene reakcije (takođe nazvane nuspojave) medicinski se razlikuju od neželjenih događaja. Reakcije se odnose na poznate simptome koji mogu pratiti vakcinaciju, kao što su groznica ili glavobolja, dok događaji opisuju prethodno nepoznata ili neočekivana medicinska stanja koja se mogu javiti nakon vakcinacije. Neželjene reakcije i neželjeni događaji nisu isti medicinski termini, iako se često zamjenjuju.

Lead Stories je kontaktirao američke Centre za kontrolu i prevenciju bolesti. Jasmine Reed, specijalistkinja za odnose s javnošću ove zdravstvene agencije, rekla je da ne postoje dokazi koji bi potkrijepili tvrdnju da je bolest posljedica vakcinacije protiv Covid-19.

CDC i FDA za vakcine protiv Covid-19 provode najsveobuhvatniji nadzor sigurnosti vakcina u novijoj istoriji. Dosadašnje sigurnosno praćenje u višestrukim komplementarnim sistemima nadzora CDC-a (VAERS, VSD, CISA, v-safe i v-safe Registar trudnoće) nije utvrdilo uzročnu vezu između mRNA vakcina (Pfizer i Moderna) i upale pluća.

Pozivajući se na Health Feedback, Faktograf slično navodi da su štetni događaji “svaki zdravstveni problem koji se pojavi nakon vakcinacije, bez obzira na to je li ga vakcina uzrokovala”.

Ovaj dokument je i ranije bio predmet dezinformacija, o čemu je pisao Lead Stories u analizi iz marta 2022. godine. 

Iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) za Faktograf su takođe potvrdili da vakcine protiv Covid-19 nisu povezane s izbijanjem bakterijskih infekcija uzorkovanih M. pneumoniae.

“Cjepiva djeluju tako da stimuliraju odgovor imunološkog sustava na određeni virus, bakteriju ili toksin. To stvara ‘memoriju’ u imunološkom sustavu koja omogućuje tijelu da ‘zapamti’ određeni virus, bakteriju ili toksin kako bi se moglo zaštititi od njih i spriječiti bolest koju uzrokuju. Cjepiva protiv COVID-19 ‘uče’ ljudsko tijelo kako odgovoriti na određeni virus, SARS-CoV-2, pa ne postoji veza između cijepljenja protiv COVID-19 i trenutnih izbijanja bakterijskih infekcija s M. pneumoniae. Cjepiva protiv COVID-19 ne sadrže te bakterije. Prijenos M. pneumoniae događa se respiratornim kapljicama zaražene osobe, bilo izravnim kontaktom ili preko predmeta”, stoji u odgovoru ECDC-a.

Shodno navedenom, prvu objavu tvrdnje da vakcine protiv Covid-19 uzrokuju plućne infekcije bakterijom Mycoplasma pneumoniae na društvenim mrežama ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dobija i tvrdnja u članku portala Provjeri (.hr). Ostala pojavljivanja ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 04.12.2023

Braniteljski portal: EPIDEMIJA „SINDROMA BIJELIH PLUĆA“ POSLJEDICA JE CIJEPLJENJA I MJERA PROTIV COVIDA

Smanjen imunitet

  • Prenošenje lažnih vijesti
Lažna vijest 02.12.2023

Twitter profili: СВЕТ СЕ ВИШЕ НЕ ДА ПРЕВАРИТИ

Бактеријска микоплазма пнеумонија, која хара у Кини и другим земљама, заправо је последица ковид ињекција !

  • Lažna vijest