Na Facebook profilu Živčana žirafa 23. jula 2024. godine objavljene su tvrdnje o “misterioznoj” planini “Rupes Nigra” (“Crna stijena”) koja se navodno više ne prikazuje na mapama, odnosno koja se krije od 16. stoljeća.
Zašto se krije Rupus Negra - Black Rock?
Za planinu Meridee ili El rupus Negra se kaže da je 33 milje široka crna kamena planina napravljena od čistog magnetita, za koju se pretpostavlja da je razlog zašto kompasi pokazuju sjever i nalazi se točno ispod Polarisa.
Bila je prikazana na svim kartama do 16. stoljeća, a zatim je zauvijek nestala.
Kroz povijest je još zovu planina Meru. Što bi bilo Mount Meru? Magnetska planina, magnetski vrtlog u središtu zemlje, rupa, drvo iz prošlosti? Teorija zavjese?
Objava također sadrži i fotografije mapa na kojima je ucrtana ova navodna misteriozna planina.
Slične tvrdnje na društvenim mrežama našeg govornog područja dijele se već nekoliko godina. Njihovo najstarije pojavljivanje pronašli smo u objavi na stranici Ravna zemlja od 8. augusta 2020. godine.
Postoji li “Rupes Nigre” ili “Crna stijena”?
Objašnjenje za neprikazivanje “Rupes Nigre”, odnosno “Crne stijene”, na današnjim kartama vrlo je jednostavno. Ona zapravo ne postoji.
Naime, prije više stotina godina naučnici/e su vjerovali/e da kompas uvijek pokazuje sjever jer se na sjeveru nalazi velika planina od magnetita. Poznati flamanski kartograf Gerardus Mercator prvi je put prikazao ovu planinu, odnosno osrtvo, na svojoj karti svijeta iz 1569. godine. Na njegovoj mapi, “Crna stijena” može se vidjeti na prikazu Arktika, polarnog područja oko Sjevernog pola.
Kako je objašnjeno u članku o kartografskim greškama i mitovima koji su nastali kao rezultat tih grešaka, objavljenom na portalu History Guild u martu 2021. godine, Mercator, ali i drugi istraživači tog vremena, nisu putovali na Arktik. Stoga je Mercatorova mapa bila inspirisana opisom tog područja iz knjige “Inventio Fortunata” iz 14. stoljeća. Riječ je o knjizi čiji je originalni sadržaj još u to vrijeme bio izgubljen i čiji egzaktan autor nije poznat, ali trebala bi predstavljati putopis sa, između ostalog, Sjevernog pola. Prema sekundarnim izvorima, odnosno pisanjima onih koji su pročitali originalnu knjigu, u njoj se, osim o “Crnoj stijeni”, oko koje teku rijeke tako brze da ih ni arktička zima ne može zalediti, govorilo i o zemlji patuljaka u kojoj žive ljudi “s dugim stopalima”.
Kako je objašnjeno u članku History Guilda, Mercatorove mape na kojima je prikazana “Crna stijena” nastavile su se koristiti u 16. i 17. stoljeću. Prvi moderni istraživači na Sjeverni pol došli su početkom 20. stoljeća, čime je nepobitno dokazano da je priča o “Crnoj stijeni” izmišljena i Mercatorova mapa netačna. Danas znamo da kompas ne pokazuje na sjever ne zbog neke velike planine magnetita na Sjevernom polu, kako su pretpostavljali naučnici u 16. stoljeću, već zbog Zemljinog magnetnog polja koje nastaje u unutrašnjosti naše planete i proteže se u svemir.
Kartografske greške bile su relativno česte u Mercatorovo vrijeme, o čemu zapravo i govori spomenuti članak History Guilda, portala koji vodi istoimena nevladina organizacija posvećena edukaciji publike o historijskim temama.
Dakle, “Rupes Nigra”, odnosno “Crna stijena”, mitska je planina za koju su naučnici/e nekoć vjerovali/e da uzrokuje kompasovu orijentaciju na sjever. Ne postoji zaista niti je neko danas “skriva” s karte.
Shodno tome, tvrdnju da na Sjevernom polu postoji planina od magnetita koja se krije na kartama ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Sva prenošenja ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)