Raskrinkavanje.ba

Viralna fotografija “smrtonosnog” uboda komarca nastala je prije šest godina

Na društvenim mrežama kruži godinama stara fotografija za koju se netačno navodi da prikazuje ozbiljnu reakciju na ubod komarca, koji se desio “jučer”, uz izmišljeno upozorenje da “nova vrsta uboda komarca” uzrokuje smrtonosne infekcije.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku je 20.6.2023. godine objavljena fotografija za koju se navodi da prikazuje reakciju na ubod komarca na koljenu.

⚠️ HITNO DA SE KRUŽI 🚨 

Apsolutno je potrebno ovu informaciju cirkulirati posvuda. Jučer je djevojčicu ugrizao komarac, ništa neobično dok nije shvatila da joj je koljeno natečeno, crveno i vruće.. 🔥🦟 Danas je Deanna bila pospana i jedva je držala glavu gore.. Pa ju je obitelj odvela u hitnoj pomoći gdje su otkrili da postoji nova vrsta uboda komarca koji uzrokuje ozbiljnu infekciju. Da su još malo pričekali, nježnost bi joj se prelila u krv i uzrokovala njezinu smrt... Nemojte zanemarivati ubode komaraca ako primijetite da nateknu ili pocrvene, osobito kod djece. Odvojite 3 sekunde da podijelite, možete spasiti život.. NEMOJTE PROMIJENITI OVU FOTOGRAFIJU A DA JE NE PODIJELITE

Opis fotografije je, čini se, nespretan prevod s drugog jezika. Objava je do datuma pisanja ove analize podijeljena oko 3.900 puta. Fotografija je, uz iste tvrdnje, objavljena i na drugim Facebook profilima. Pojedini/e korisnici/e su u svojim objavama okrivili/e Billa Gatesa za smrtonosne ubode komaraca (link).


Šta su činjenice?

Tvrdnje o djevojčici po imenu Deanna koja je “jučer” imala ozbiljnu reakciju na ubod komarca kružile su na društvenim mrežama i na francuskom jeziku. Njima se u članku objavljenom 6.7.2021. godine bavio portal The Observers. 

Fotografija je zapravo nastala u Sjedinjenim Američkim Državama 2017. godine. Facebook korisnica pod imenom Sona Giudenian 16.3.2017. godine objavila je fotografiju svoje kćerke Deanne s crvenim i natečenim koljenom. Ispričala je da je odvela kćerku u hitnu pomoć, gdje su je upozorili da postoje novi tipovi uboda komarca koji mogu uzrokovati infekciju. U originalnoj objavi ne spominje se da bi ubod mogao “uzrokovati smrt”.

Riječ je, dakle, o šest godina staroj fotografiji nastaloj u SAD-u. Ona ne prikazuje “smrtonosni ubod komarca” koji je nastao nedavno na našem podneblju. Autorica originalne objave na Facebooku nije iznijela detalje o kakvom je ubodu ili infekciji riječ.

Shodno činjenicama, objave u kojima se navodi da je fotografija ozbiljna reakcije na ubod komarca nastala “jučer” ili nedavno i da prikazuje infekciju za koju su medicinski radnici rekli da može biti smrtonosna ocjenjujemo kao dezinformaciju.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke