Raskrinkavanje.ba

Viralna obavijest o nestanku djevojčice u Srbiji stara je dva mjeseca

Stara obavijest o nestanku djevojčice u Srbiji podijeljena je više od 23.000 puta na Facebooku u septembru 2024. godine. Djevojčica čiji je nestanak prijavljen 7. jula pronađena je istog dana, o čemu su tada izvijestili i mediji.

Foto: Pixabay

Na Facebooku je 4. septembra 2024. godine podijeljena fotografija djevojčice na kojoj je ispisano sljedeće:

Delite!!! Nestala pre 20 minuta u Šangaju u Batajnici
Zove se Dunja

Nestala Djevojčica

Objava je do vremena pisanja ove analize podijeljena više od 23.000 puta.

 

Šta su činjenice?

Obavijest o nestanku djevojčice u Batajnici pored Beograda bila je stara nešto više od dva mjeseca u vrijeme objave na Facebooku. Djevojčica s fotografije iz viralne objave pronađena je 7. jula, odnosno istog dana kad je na društvenim mrežama i u medijima objavljena informacija o njenom nestanku.

Naime, pozivajući se na objavu sa servisa Telegram, niz portala u Srbiji je 7. jula 2024. godine objavio da je u naselju Šangaj u Batajnici nestala djevojčica Dunja (1, 2, 3, 4). U člancima se navodi da je djevojčica nestala tog dana u 15 sati te da je upućen apel građanima da se s bilo kakvom informacijom o nestaloj djevojčici obrate policiji.

Objava koja je 7. jula ove godine podijeljena na Telegramu identična je viralnoj objavi koja se na Facebooku dijelila u septembru.

Telegram Djevojčica

Istog dana, 7. jula, portal Alo (.rs) je u večernjim satima objavio da je djevojčica pronađena te da “okolnosti nemilog događaja za sada nisu poznate”.

Alo, Pronađena Djevojčica

Informaciju da je djevojčica pronađena objavio je i portal Republika u ranim jutarnjim satima 8. jula ove godine. Kao izvor informacije naveli su saznanja portala Alo (.rs), a ni u ovom članku nisu navedeni dodatni detalji nestanka i pronalaska djevojčice. Obavijest da je djevojčica pronađena dijeljena je i na Facebooku.

Shodno navedenom, jasno je da se radi o slučaju iz jula, a ne iz septembra 2024. godine, te da je djevojčica pronađena istog dana kad je na društvenim mrežama i u medijima objavljena informacija o njenom nestanku. To se navodi i u komentarima na viralnu objavu o nestanku djevojčice, koja je na Facebooku podijeljena u septembru ove godine.

Komentari2

Unatoč komentarima i činjenici da je informacija o pronalasku djevojčice u medijima dostupna već duži period, Facebook objava još nije uklonjena. Korisnici/e ove društvene mreže u vrijeme pisanja ove analize, tačnije 9. septembra 2024. godine, i dalje su je dijelili kao aktuelnu informaciju.

Shodno navedenom, Facebook objava u kojoj je više od dva mjeseca stara obavijest o nestanku djevojčice u Srbiji predstavljena kao aktuelna dobija ocjenu manipulisanje činjenicama.

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke
Manipulisanje činjenicama 04.09.2024

Facebook profili i stranice: Delite!!!

  • Manipulisanje činjenicama