Na platformi X 14. jula 2024. godine podijeljena je fotografija transrodne plivačice Lie Thomas u plivačkom odijelu. Na fotografiji se kroz plivačko odijelo naziru muške genitalije. Fotografija je podijeljena uz ironičnu tvrdnju da je Olimpijski komitet bez obrazloženja suspendovao američku plivačicu.
Olimpijski komitet je američku plivačicu Liu Thomas suspendovao iz svih ženskih plivačkih takmičenja. Nije naveo razlog.
Objava je do vremena pisanja ove analize ostvarila na stotine različitih interakcija i skoro 200.000 pregleda.
Fotografija je, uz iste tvrdnje, podijeljena i u brojnim objavama na Facebooku (1, 2, 3, 4).
Šta su činjenice?
Lia Thomas je američka transrodna plivačica koja je u fokus javnosti došla nakon što je 2022. godine u Atlanti osvojila plivačko prvenstvo američkog Nacionalnog univerzitetskog atletskog saveza (NCAA) i time postala prva transrodna žena koja je osvojila NCAA titulu u plivanju.
Njen uspjeh na ovom takmičenju u javnosti je potaknuo brojne diskusije i kritike u vezi s učešćem transrodnih osoba na sportskim takmičenjima, a CNN je iste godine pisao da je Lia Thomas postala “lice debate o transrodnim ženama u sportu”.
U junu iste godine, tadašnja Međunarodna plivačka federacija (FINA), danas poznata pod imenom World Aquatics, izglasala je zabranu takmičenja transrodnih plivačica u elitnim ženskim takmičenjima ukoliko su plivačice prije tranzicije “prošle kroz bilo koji dio muškog puberteta”. World Aquatics je krovna međunarodna organizacija za vodene sportove, koju Međunarodni olimpijski komitet priznaje kao vodeći autoritet za ove sportove u svijetu.
Britanski Telegraph je u januaru 2024. objavio da je Lia Thomas poduzela pravne mjere protiv ove odluke te da je od Suda za sportsku arbitražu (CAS) u Švicarskoj zatražila da poništi uvedena pravila.
Mediji širom svijeta su u junu ove godine izvijestili da je Lia Thomas na Sudu za sportsku arbitražu izgubila pravni spor protiv World Aquaticsa te da se neće takmičiti na Olimpijskim igrama u Parizu, a o detaljima i ishodu ove pravne bitke pisali su i mediji u našem regionu (1, 2).
Naime, sud u slučaju Lie Thomas nije odlučivao da li je pravilo World Aquaticsa o učešću transrodnih plivačica u takmičenjima ispravno, već je njen zahtjev za izmjenom pravila odbacio budući da Thomas, prema detaljima iz presude, nije imala pravno uporište da takav zahtjev uopšte podnese.
O okolnostima u kojima je zahtjev Lie Thomas odbačen, 12. juna pisao je i USA Today:
U svojoj presudi, koja je objavljena u srijedu [12. juna], vijeće arbitara utvrdilo je da Thomas nije imala uporište da ospori politiku koju je kreirala Međunarodna plivačka federacija World Aquatics. Vijeće CAS-a ustanovilo je da ona “u ovom trenutku” nema pravo da se takmiči u elitnim takmičenjima kroz World Aquatics ili USA Swimming tako da se politika ne odnosi na nju.
“Ona trenutno ima pravo da se takmiči samo u plivačkim disciplinama u SAD-u, koje se ne kvalifikuju kao ‘elitni događaji’”, navodi se u arbitražnoj presudi.
USA Swimming je nacionalno upravno tijelo za plivanje u SAD-u. Kako se navodi na zvaničnoj stranici ove organizacije, odgovorno je za odabir i obuku timova za međunarodna takmičenja, uključujući Olimpijske igre. U odluci suda je, dakle, navedeno da Thomas trenutno nema pravo nastupa na elitnim takmičenjima ni kroz USA Swimming ni kroz World Aquatics.
Shodno navedenom, tačno je da se Lia Thomas neće takmičiti na Olimpijskim igrama, ali, suprotno viralnim tvrdnjama, ona nije suspendovana s ovog takmičenja. Također, razlog zašto neće nastupiti na ovom sportskom događaju u Parizu nije nepoznat.
Što se tiče samih kvalifikacija za učešće američkih plivača/ica na Olimpijskim igrama u Parizu, one su održane nakon što je zahtjev Lie Thomas odbačen i Thomas nije učestvovala u njima. Mediji u SAD-u su 25. juna izvijestili da se 46 američkih plivača – 26 muškaraca i 20 žena – kvalifikovalo za Olimpijske igre u Parizu te su objavili listu s njihovim imenima.
Također, fotografija koja je podijeljena u objavama na društvenim mrežama, a na kojoj je Thomas prikazana u ženskom plivačkom odijelu ispod kojeg se naziru muške genitalije, nije autentična. Tačnije, radi se o fotomontaži.
Naime, originalna fotografija dostupna je na platformi Getty Images, a prema informacijama s ove stranice, datira iz novembra 2019. godine.
Autentična fotografija može se pronaći i u medijskim izvještajima iz ranijih godina.
Uvidom u originalnu fotografiju jasno je da je viralna slika Lie Thomas s naglašenim muškim genitalijama digitalno izmijenjena. Ova fotomontaža dijelila se i na društvenim mrežama izvan našeg govornog područja, o čemu su u junu ove godine pisale i druge platforme za provjeru činjenica (1, 2).
Suprotno viralnim tvrdnjama, Lia Thomas nije bez obrazloženja suspendovana s Olimpijskih igara, već se zbog pravila World Aquaticsa o zabrani nastupa transrodnih plivačica na elitnim takmičenjima nije mogla ni kvalifikovati za nastup na ovom sportskom događaju niti se njeno ime nalazi na listi američkih sportaša/ica za OI u Parizu. Thomas jeste ovo pravilo pokušala osporiti na sudu u Švicarskoj, no zbog činjenice da za takvo nešto nije imala pravno uporište, njena žalba je odbačena.
Budući da nije moguće pouzdano utvrditi kad su na našem govornom području prvi put objavljene, viralne tvrdnje da je “Olimpijski komitet Thomas suspendovao iz svih ženskih plivačkih takmičenja” dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
Istu ocjenu dobijaju i objave u kojima je podijeljena montirana fotografija Lie Thomas.
(Raskrinkavanje.ba)