Raskrinkavanje.ba

Viralni snimak ne prikazuje atentat na palestinskog predsjednika

Na društvenim mrežama i u nekim medijima objavljena je tvrdnja da je došlo do pokušaja atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa. Snimak koji to navodno prikazuje predstavljen je netačno.

Foto:  Raskrinkavanje.ba

Na portalu Vijesti 7.11.2023. godine objavljen je članak pod naslovom:

Pucano na konvoj Mahmouda Abbasa, ubijen tjelohranitelj?

U članku se navodi da je došlo do pucnjave na konvoj u kojem je bio Mahmoud Abbas, predsjednik Palestine. Istaknuto je da je jedan od njegovih tjelohranitelja ubijen.

Pucano je na konvoj palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa.Jedan od Abbasovih tjelohranitelja ubijen je iz vatrenog oružja, a odgovornost za napad je preuzela organizacija pod nazivom "Sinovi Abu Jandala”.

U članku se nalazi i objava sa platforme X (bivši Twitter), u kojoj je kratki videosnimak i opis na engleskom jeziku sa tvrdnjom da je pokušan atentat na Abbasa. Snimak u trajanju od 13 sekundi prikazuje pucnjavu između dvije grupe osoba te se vidi da jedna osoba pada na zemlju. 

Screenshot Objave Naloga Sa X Platforme

Foto: Screenshot objave naloga sa X platforme

Do vremena pisanja ove analize članak portala Vijesti je obrisan, ali su ga prije toga, uz neznatne izmjene, prenijeli portali Source, Magazin plus i Info dan

Na portalu Etto istog je dana objavljen članak pod naslovom “Kruži snimak navodnog atentata na Mahmuda Abasa: Palestinci sve demantirali”. U ovom članku, pak, u uvodnom dijelu navedena je tvrdnja o atentatu, te je potom navedeno da palestinski izvori negiraju da je do toga došlo.

Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa!. Jedan od Abbasovih pratilaca je ubijen
Pucano je na konvoj palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa.
Jedan od Abbasovih tjelohranitelja ubijen je iz vatrenog oružja, a odgovornost za napad je preuzela organizacija pod nazivom "Sinovi Abu Jandala".

Avaz i Hayat su u svojim člancima, objavljenim takođe 7.11.2023. godine, izvijestili o navodima da je atentat pokušan, ali precizirajući da je riječ o snimci navodnog atentata te da palestinski izvori negiraju da se događaj desio (1, 2).

Tvrdnje o pokušaju atentata na palestinskog predsjednika dijelile su sa i na Facebooku. U nekim slučajevima riječ je o tvrdnjama o atentatu, bez videosnimka (1, 2), dok je u nekim objavljen i snimak (1, 2).

Šta pokazuje videosnimak?

Pretraga kadra iz videosnimka za koji se navodi da prikazuje pokušaj atentata na Mahmouda Abbasa, predsjednika Palestine, dovela nas je do Facebook stranice Khabar24. Na nalogu ove medijske organizacije objavljen je videosnimak s identičnim kadrovima poput onih u analiziranom snimku. Taj snimak takođe je objavljen 7.11.2023. godine, ali u njegovom opisu navedeno je da je riječ o oružanom sukobu policije i kriminalne grupe u izbjegličkom kampu u blizini Ramale na Zapadnoj obali.

O tome je pisao France 24 Observers u članku objavljenom 9.11.2023. godine:

Khabar24 u svojim objavama navodi da je komandant u sigurnosnim snagama Palestinske uprave povrijeđen u pucnjavi sa kriminalnom grupom u kampu Jalazone tokom pokušaja hapšenja trgovca drogom.

Istinomer, fact-checking portal iz Srbije, takođe je naveo u analizi objavljenoj 30.11.2023. godine da videosnimak prikazuje sukob pripadnika policije i lokalnih dilera narkoticima na Zapadnoj obali, a ne pokušaj atentata na predsjednika Palestine. 

Istinomer se u svojoj analizi poziva i na izjave portparola Palestinskih bezbjednosnih snaga koji je potvrdio da je riječ o policijskoj akciji, a ne o pokušaju atentata na predsjednika Palestine.

Povodom širenja dezinformacija o viralnom snimku — tačnije, da video ne prikazuje pokušaj atentata na Mahmuda Abasa — obratio se i Talal Dveikat, portparol palestinskih bezbednosnih snaga.
U svom saopštenju na Fejsbuku od 7. novembra, Dveikat je naveo da je ime osumnjičenog kriminalca Bil Abu Asabu, kao i da je prilikom akcije hapšenja povređeno šest pripadnika policije, od kojih je jedan u kritičnom stanju.

Do istog zaključka došao je i Fact Crescendo u analizi objavljenoj 15.11.2023. godine.

Internet-pretraga ne pokazuje nijedan kredibilni medijski izvještaj o tome da je pokušan atentat na predsjednika Palestine u navedenom periodu. 

Nakon što je obrisan članak o atentatu, na portalu Vijesti objavljen je novi, u kojem se navodi da je demantovan pokušaj atentata.

Jesu li “Sinovi Abu Jandala” preuzeli odgovornost za napad?

France 24 Observers u svom članku navodi da grupa “Sinovi Abu Jandala” do sada nije bila poznata javnosti. U istom članku ističe se da je, između ostalih, francusko-alžirski novinar na svom nalogu na platformi X doveo u vezu grupu “Sinovi Abu Jandala” sa navodnim atentatom.

U istom članku pojašnjeno je da postoji dokument s datumom 5. novembar, čija autentičnost nije potvrđena, u kojem ova grupa navodno postavlja ultimatum predsjedniku Palestine, tražeći da se pokrene akcija protiv Izraela u roku 24 sata. U suprotnom, navodi se u dokumentu, grupa će “razmotriti pobunu”. Pomenuti francusko-alžirski novinar podijelio je dokument u X objavi.

Francusko-alžirski novinar Mohamed Sifaui, zajedno s drugima, tvrdi da je ovaj (lažni) pokušaj atentata djelo palestinske grupe poznate kao “Sinovi Abu Jandala”.
Ova palestinska grupa do sada je bila nepoznata. Tvrdi se da se sastoji od pripadnika sigurnosnih snaga Palestinske uprave, koji su povezani s Fatahom.

Dakle, videosnimak u analiziranim člancima i objavama sa društvenih mreža ne pokazuje pokušaj atentata na predsjednika Palestine, nego obračun sigurnosnih snaga sa kriminalnom bandom. Dodatno, ne postoje zvanične potvrde niti kredibilni medijski izvještaji o tome da je uopšte došlo do pokušaja atentata na palestinskog lidera.

Navod da je grupa “Sinovi Abu Jandala” preuzela odgovornost za napad izveden je iz objava na društvenim mrežama u kojima je ova grupa povezana s atentatom.

Shodno navedenom, tvrdnja da je došlo do pokušaja atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa te da je tom prilikom ubijen tjelohranitelj je netačna. Ona je izvorno objavljena na portalu Vijesti, ali je taj članak obrisan. Sve kasnije objave te tvrdnje u člancima drugih medija ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

Najraniju dostupnu objavu na Facebooku sa identičnim tvrdnjama o atentatu ocjenjujemo kao lažnu vijest, a sve kasnije objave kao prenošenje lažnih vijesti.

Tvrdnju da su odgovornost za napad “preuzeli ‘Sinovi Abu Jandala’” ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.

Napomena
15.12.2023. godine redakcija portala Source dostavila nam je izmijenjenu verziju prvobitno objavljenog članka koji je dopunjen u skladu sa tačnim navodima te je ocijenjen i kao ispravljeno.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Manipulisanje činjenicama 07.11.2023

Info dan: Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika, ubijen tjelohranitelj?

Pucano je na konvoj palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa.

  • Manipulisanje činjenicama
  • Prenošenje lažnih vijesti
Manipulisanje činjenicama 07.11.2023

Magazin Plus: Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa

Pokušaj atentata Pucano na konvoj Mahmouda Abbasa, ubijen tjelohranitelj?

  • Manipulisanje činjenicama
  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 07.11.2023

Etto: Kruži snimak navodnog atentata na Mahmuda Abasa: Palestinci sve demantirali

Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa!. Jedan od Abbasovih pratilaca je ubijen

  • Prenošenje lažnih vijesti
Manipulisanje činjenicama 07.11.2023

Source.ba: Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa: Tjelohranitelj mu ubijen. Odgovornost za napad preuzeli "Sinovi Abu Jandala"

Pucano je na konvoj palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa.

  • Manipulisanje činjenicama
  • Prenošenje lažnih vijesti
  • Ispravljeno
Lažna vijest 07.11.2023

Facebook profili i stranice: "Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa!. Jedan od Abbasovih pratilaca je ubijen."

"Pokušaj atentata na palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa!. Jedan od Abbasovih pratilaca je ubijen."

  • Lažna vijest