Raskrinkavanje.ba

Viralni snimak ne prikazuje kralja Bahreina i njegovog “robota tjelohranitelja”

Na društvenim mrežama dijeli se snimak uz netačne tvrdnje da prikazuje kralja Bahreina i njegovog “robota tjelohranitelja”, kao i izmišljene opise robotovih vještina.

Foto: Shutterstock, Eusaphzae

Na društvenoj mreži X, 12. marta 2024. godine objavljen je videosnimak “robota” u pratnji nekoliko osoba na događaju nalik izložbi. Snimak je objavljen uz opis u kome se tvrdi da prikazuje “robota tjelohranitelja” koji štiti kralja Bahreina. Tvrdi se da vrijedi sedam miliona dolara, da govori šest jezika i da je, između ostalog, “obučen da se bije sa masom do 1000 ljudi”. Uz snimak je objavljena i slika na kojoj su na engleskom jeziku ispisane slične tvrdnje o “robotu tjelohranitelju”.

ROBOT TELOHRANITELJ

Vlasništvo kralja Bahreina vredno preko

7 miliona $.

Robot je kraljev telohranitelj, govori 6 jezika, obučen da se bije sa masom do 1000 ljudi, puca električnim tizerom, laserom, mašinkama, ima infra kamere, nosi prvi pomoć i vodu.

Кako ga transportuju ne znamo..

Fire Shot Capture 106   Српски Инфо Штаб on X   Робот Телохранитељ Власништво Краља Бахреина     Twitter.com

Snimak je ranije u januaru objavljen na Facebooku uz tvrdnje da prikazuje kralja Bahreina kako “stiže u Dubai sa svojim robotskim tjelohraniteljem”. I u ovoj su objavi slične tvrdnje o njegovim navodnim sposobnostima.

Ovaj snimak bio je viralan na društvenim mrežama i u januaru 2022. godine (1, 2, 3, 4).

Prvo pojavljivanje tvrdnje da snimak prikazuje robota kralja Bahreina pronašli smo u članku portala Epoha koji je objavljen 21. januara 2022. godine. U članku se navodi:

 

Robot – tjelohranitelj

Evo kako to izgleda kada kralj Bahreina stiže u Dubai sa svojim tjelohraniteljem – velikim robotom. Njegov robot navodno može govoriti šest jezika, može nositi na rukama svoga vlasnika, može se boriti, loviti, pucati…

Robot ima električni uređaj za pražnjenje, sustav kamera od 360 stupnjeva, kao i infracrvenu kameru, tri skrivena mitraljeza s dovoljno streljiva za borbu protiv čak 1050 ljudi i lasersku snajpersku pušku. Također nosi lijekove i vodu. Tjelohraniteljski robot vrijedi 7,4 milijuna dolara.

 

Šta su činjenice?

 

Ovaj snimak se sa identičnim tvrdnjama dijelio i van našeg govornog područja, o čemu su pisali APOpen, Full Fact, AFP Factual i crnogorsko Raskrinkavanje. Kako su utvrdile ove platforme, na snimku nije kralj Bahreina niti njegov “robot tjelohranitelj”. Na snimku se vidi “robot za zabavu”, kako ga je opisao proizvođač, odnosni britanska kompanija Cyberstein Robots. U pitanju je svojevrsno robotsko odijelo u kojem je čovjek i koje je moguće unajmiti za različite događaje. 

Duža verzija ovog snimka objavljena je u februaru 2019. godine na Facebooku (arhivirano), uz opis u kome se navodi da je riječ o robotu Titanu koji je visok osam stopa (2,4 metra) i težak 60 kilograma. Prema ovoj objavi, on je prikazan na Međunarodnom sajmu odbrane u Abu Dhabiju. Medijski izvještaji iz februara te godine govore takođe o prisustvu Titana na sajmu. U članku portala Gulf News navodi se da je riječ o robotu za zabavu kojeg je razvila britanska tvrtka Cyberstein, a objavljen je snimak robota sa događaja iz 2018.

Full Fact u analizi podsjeća na izjavu izvršnog direktora Cybersteina i tvorca Titana Nika Fieldinga koji je 2017. godine rekao da se prva verzija robota pojavila na muzičkom festivalu Glastonbury 2004. i da je od tada proizvedeno nekoliko nadograđenih verzija.

Na stranici Cyberstein Robots navodi se da je Titan nastupao u preko 50 zemalja. Detalji iz analizirane objave – da robot “puca mašinkama” i da je “obučen da se bije sa masom do 1000 ljudi” – nigdje se ne spominju. Umjesto toga se navodi da je riječ o “porodičnoj zabavi” te da “Titanove komične ludorije obožavaju i djeca i odrasli”. 

 Neke od njegovih nastupa možete pogledati na linkovima (1, 2, 3).

Pomenute platforme u svojim analizama ukazuju i na činjenicu da čovjek sa snimka ne liči na kralja Bahreina Hamada bin Isa Al Khalifa, budući da on ima samo brkove, ne i bradu, kao i na činjenicu da se na rukama Titana može vidjeti zastava UAE.

Shodno navedenom, tvrdnju da snimak prikazuje “robota tjelohranitelja” kralja Bahreina, objavljenu u članku portala Epoha, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostala pojavljivanja dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 21.01.2022

Epoha: Robot – tjelohranitelj

  • Lažna vijest