Raskrinkavanje.ba

Viralni snimak ne prikazuje napad na protivnika studentskih protesta u Srbiji

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Videosnimak fizičkog sukoba na ulicama Los Angelesa od prije nekoliko godina podijeljen je u aprilu 2025. uz opis u kojem se netačno navodi da prikazuje napad na protivnika studentskih protesta u Srbiji.

Foto: Studenti u blokadi, Instagram

Na Facebooku je 19. aprila 2025. objavljen videosnimak fizičkog sukoba uz tvrdnju da prikazuje napad na studenta koji ne učestvuje u blokadi fakulteta u Srbiji. U objavi je student nazvan “ćaci”.

Caci1

Foto: Screenshot/Facebook

Videosnimak je u vrijeme pisanja ove analize imao preko 6.800 interakcija. 

Šta su činjenice?

Studentske blokade fakulteta u Srbiji traju od novembra prošle godine, kada se u Novom Sadu obrušila nadstrešnica željezničke stanice i usmrtila 16 ljudi. Kao svojevrsna protuteža blokadama fakulteta, pojavili su se “studenti koji žele da uče”, to jest grupa studenata koja ne podržava blokade i želi da se nastavi redovni naučno-nastavni proces na fakultetima. Njih studenti u blokadi, i oni koji ih podržavaju, nazivaju “ćacijima” na osnovu slovne greške iz napisa na novosadskoj gimnaziji iz ranijeg perioda blokada

Međutim, detaljna analiza videosnimka pokazala je da on nije nastao u Srbiji i da ne pokazuje sukob povezan sa studentskim protestima u toj zemlji.  

Obrnutom pretragom kadrova iz snimka pronašli smo identičan i nešto kvalitetniji videosnimak s društvene mreže X, objavljen također u aprilu 2025. godine. No, sudeći po grafičkom stilu simbola iz snimka, može se zaključiti da je originalno bio objavljen na Instagramu.

Ćaci

Foto: Screenshot

Daljnjom obrnutom pretragom kadrova pronašli smo tekst koji opisuje sukob s videosnimka, objavljen na portalu SportSport 27. novembra 2022. godine. 

Caci3

Foto: Screenshot 

Iako tekst ne donosi informacije o tome kojim je povodom došlo do sukoba, u njemu se navodi da je nastao nekoliko dana prije objave teksta, u Sjedinjenim Američkim Državama. Tragom tih informacija i daljnjom pretragom, zaključili smo da snimak najvjerovatnije prikazuje sukob tokom događaja zvanog “zauzimanje ulica” (eng. street takeover). Radi se o ilegalnom blokiranju raskrsnica uveče radi izvođenja različitih akrobacija s automobilima (driftanje, kruženje u raskrsnici, paljenje guma i slično). 

Ovakvi događaji dio su urbane kulture južne Kalifornije već godinama, navodi Los Angeles Times, koji je izvještavao o “zauzimanju ulica” koje se desilo 20. augusta 2022. godine na raskrsnici bulevara East Compton i Atlantic avenije u Los Angelesu.

Na Google Mapama se iz “ptičje perspektive” na toj raskrsnici mogu vidjeti tragovi guma od kružnog “driftanja”.

Caci4

Foto: Screenshot/Google Maps

Sudeći po analizi kadrova iz videosnimka, i on je nastao na toj raskrsnici. U nekoliko kadrova može se vidjeti semafor s tablom obavještenja na kojoj je napisan naziv Atlantic Av.

Caci5

Foto: Screenshot

Na Googleovom prikazu ulica se na osnovu nekoliko pokazatelja može vidjeti da je riječ o istoj raskrsnici.

Caci6

Foto: Screenshot/Google Street View

Prema tome, videosnimak ne prikazuje napad na “ćacija”, budući da je nastao najkasnije u novembru 2022. godine, što je dvije godine prije početka studentskih blokada u Srbiji i pojave izraza “ćaci”. Analiza pokazuje da je snimljen u Los Angelesu, stoga Facebook objavu u kojoj se povezuje sa studentskim protestima u Srbiji ocjenjujemo kao lažnu vijest

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 19.04.2025

Facebook profili i stranice: Ćaci dobio po ptičici...

  • Lažna vijest