Raskrinkavanje.ba

Viralni snimak ne prikazuje sudar električnih automobila

Snimak požara nakon sudara autobusa i teretnog vozila sa plinskim bocama dijeli se na društvenim mrežama uz netačne tvrdnje da prikazuje sudar električnih automobila. Radi se o širenju straha od električnih vozila, ekološki prihvatljivije alternative motorima na unutrašnje sagorijevanje.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku je 14. juna 2024. godine objavljen videosnimak (arhivirano) koji prikazuje požar na autoputu praćen nizom eksplozija. Snimak prati opis u kome se tvrdi da prikazuje sudar dva električna automobila u Kanadi.

 Sudar 2 električna auta u Kanadi, eto 

Ova objava je na Facebooku podijeljena više od četiri hiljade puta.

Fire Shot Capture 015   Sudar 2 Električna Auta U Kanadi, Eto 😕   Throne of Matrix   Faceboo    Www.facebook.com

Isti snimak pronašli smo na još nekoliko Facebook naloga, gdje je objavljivan 15. juna (1, 2, 3). Tog dana podijeljen je i na društvenoj mreži X. U svim ovim slučajevima snimak je praćen tvrdnjom da prikazuje sudar dva električna automobila u Kanadi. Pronašli smo i Facebook objavu, gdje se samo navodi da snimak prikazuje “sudar dva hibrida (elektricna auta)”, bez navođenja gdje je nastao.

Tvrdnje da snimak prikazuje sudar dva električna automobila i ranije su dijeljene na društvenim mrežama. Najranija objava koju smo uspjeli pronaći jeste od 25. septembra 2023. godine. 

Snimak je sa istim tvrdnjama objavio i portal Zazubice 26. septembra 2023. Članak sadrži “embedovanu” objavu sa istoimenog YouTube kanala, a u tekstu se navodi:

Pogledajte kako izgleda sudar dva električna auta, snimka je brutalna!

Video nepoznatog izvora koji smo dobili u redakciju pokazuje što se može dogoditi u slučaju sudara dva električna vozila. Snimka pokazuje niz jakih ekspozija, nakon što je došlo do zapaljenja instalacije. Poznato je kako je goreći električni automobil zbog litijske baterije znatno teže ugasiti nego onaj na benzin ili dizel.

 

Šta su činjenice?

 

Obrnutom pretragom kadrova iz viralnog snimka pronašli smo dužu verziju koja datira iz 2013. godine (arhivirano). Na 2:25 minuti vide se kadrovi iz viralnog snimka. Opis ove YouTube objave od 15. jula 2013. godine je na ruskom jeziku i u njemu se navodi: 

13.7.13. “Oko 18 sati, na izlazu sa autoputa Entuziastov na Moskovsku obilaznicu, sudarili su se putnički autobus i teretno vozilo Isuzu, u čijem je zadnjem dijelu bilo 119 plinskih boca – sve su eksplodirale od udarca, rekao je predstavnik pres-službe.

U nesreći je povrijeđen vozač kamiona. Prethodno je objavljeno da nije bilo povrijeđenih.

Prema prvim informacijama, do požara je došlo nakon sudara kamiona i putničkog autobusa Hyundai.

Fire Shot Capture 029   Взрыв Газели(isuzu) И Газовых Баллонов На Мкаде 13.07.2013. Explosion    Www.youtube.com

Foto: Screenshot/YouTube

 Na YouTubeu postoji i duži snimak, objavljen 2017. godine, na kome se vidi i trenutak sudara (arhivirano). 

Pretragom ključnih riječi naišli smo na izvještaje u ruskim medijima koji potvrđuju da se 13. jula 2013. godine u Moskvi zaista desio opisani sudar autobusa i kamiona (1, 2). Članak portala Argumenti i činjenice (rus. Аргументы и Факты) sadrži i sedmominutni snimak nesreće. U ovim se člancima nigdje ne pominje da su u pitanju električna vozila.

O ovoj nesreći izvještavali su i drugi strani mediji. Njemački Spiegel objavio je snimak nastao iz drugačijeg ugla.

Netačne tvrdnje da snimak prikazuje sudar dva električna automobila dijelile su se i van našeg govornog područja i bile su predmet provjere stranih platformi za provjeru činjenica (Reuters, USA Today, AAP FactCheck i Fact Crescendo).

USA Today pronašao je lokaciju na aplikaciji Google maps koja odgovara lokaciji koja se vidi na snimku, a koja potvrđuje da potječe iz Rusije. Dan Fish, tehnički stručnjak u EV Fire Safe, australskoj kompaniji koja istražuje požare baterija električnih vozila, rekao je za ovu platformu da u sudaru nije bilo električnih vozila.

“Tvrditi da se ovo događa kada se sudare dva električna automobila potpuno je netačno”, rekao je u e-mailu.

Spremnici zapaljenog plina vidljivi su na BitChute videu, ali ih je teško razaznati. Na snimkama YouTubea lakše ih je vidjeti razbacane po cesti.

“Ovi cilindri nisu ni na koji način povezani s bilo kojim sistemom električnih vozila”, rekao je Fish.

Fact Crescendo napominje i to da Isuzu nije imao potpuno električni model kamiona 2013, a električni autobusi uvedeni su u Moskvi tek 2018.

Shodno navedenom, prve objave tvrdnje na društvenim mrežama i u članku portala Zazubice da snimak prikazuje sudar električnih automobila ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dobija i prva objava tvrdnje da snimak prikazuje sudar električnih automobila u Kanadi. Ostale objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

 

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke