Foto: Freepik
Na portalu Stil Kurir je 22. januara 2025. godine objavljen članak pod sljedećim naslovom:
Muškarac od 35 godina oženio devojčicu od 9 godina? Snimak svadbe šokirao javnost, a onda se javio mladoženja
U članku je objavljen snimak na kojem sredovječni muškarac vodi djevojčicu u haljini koja izgleda kao vjenčanica. Navedeno je da video prikazuje udaju devetogodišnje djevojčice u Iraku.
Pre samo par dana, tačnije 17. januara svet je obišao video venčanja u Iraku. Naime, devetogodišnja devojčica udata je za muškarca od 35 godina. Javnost je šokirana, a snimak je postao viralan.
Devojčica sa snimka izgleda kao lutka, u snežno beloj venčanici, sa velom i našinkana - hodala je ruku pod ruku sa muškarcem koji je lako mogao da joj bude otac. Morbidnost situacije je u tome što je ovo njeno venčanje, a muškarac koji je vodi ispod ruke je njen budući muž.
Foto: Screenshot
U članku je navedeno da je ceremonija održana u skladu s novim iračkim zakonom prema kojem je starosna granica za brak spuštena s 18 na devet godina. Navedeno je i da su novinari došli do informacija da je snimak “svadbe” devetogodišnje djevojčice nastao u Libiji.
Tvrdnje da snimak prikazuje vjenčanje devetogodišnje djevojčice u Iraku ili Libiji objavljene su i na portalima Romani ljubavni, Novi život (.net), Time i Srećna.
Snimak je kod nas prvi put objavljen 13. januara 2025. godine na društvenoj mreži X. U opisu je navedeno da je nastao u Iraku, gdje je legalizovan brak s djecom.
Irak. Stoka raspala legalizovala brakove sa decom od 9 godina🤬
Foto: Screenshot/X
Snimak je pregledan preko 81.000 puta, a objava je imala više od 700 interakcija i podijeljena je 87 puta do vremena pisanja ove analize.
Na nekoliko Facebook stanica podijeljen je screenshot snimka mladoženje i djevojčice u bijeloj haljini (1, 2, 3, 4, 5). Ispod screenshota je spisano sljedeće:
Muškarac od 35 godina oženio devojčicu od 9 godina? Snimak svadbe šokirao javnost, a onda se javio mladoženja
U komentarima ovih objava dijeljen je link koji vodi na članak anonimnog portala Small creatures and nature, koji je u međuvremenu obrisan.
Šta su činjenice?
Snimak i tvrdnje da prikazuje vjenčanje devetogodišnje djevojčice u Iraku dijelili su se na stranim jezicima na YouTubeu, Instagramu i X-u (1, 2, 3). Tech4Peace, portal za provjeru činjenica koji djeluje na području Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, analizirao ih je u članku objavljenom 20. januara 2025, u kojem se navodi da snimak ne prikazuje vjenčanje 35-godišnjaka i 9-godišnje djevojčice i da nije nastao u Iraku, već u Libiji. Novinari ovog portala pregledali su snimak i uočili da automobil koji se pojavljuje u snimku ima libijsku registarsku tablicu. Kontaktirali su muškarca sa snimka, Mahmouda Al-Warfalija, koji je rekao da je djevojčica na snimku njegova nećakinja. Također je potvrdio da je iz Libije.
Al-Warfali je govorio i za libijski portal za provjeru činjenica Shechecks. Prema navodima iz članka ovog portala, objavljenog 16. januara 2025. godine, snimak vjenčanja je u obmanjujućem kontekstu prvi put objavljen 29. decembra 2024. godine na Facebook stranici Kurdish Academy na kurdskom jeziku. Al-Warfali je i za ovaj portal naveo da djevojčica sa snimka nije njegova supruga, već nećakinja Yaqin Al-Warfali. Na njegovom Facebook profilu navedeno je da je u braku s Reham Rhome.
Foto: Screenshot/Facebook
Na Facebook profilu Reham Rhome navedeno je da je udata za Mahmouda Al-Warfalija od 6. decembra 2024. godine.
Foto: Screenshot/Facebook
Istraživački tim portala Shechecks pratio je objave rođaka koji su bili na vjenčanju i dijelili fotografije, što ih je dovelo do fotografa i snimatelja Omara Al-Fadhila, koji je prvobitno objavio snimak. On je za Shechecks potvrdio da je snimak nastao u Libiji tokom porodičnog događaja, te da djevojčica na njemu nije mladenka, već mladoženjina nećakinja. Dodao je i da je kasnije uklonio snimak sa svog profila zbog prijetnji koje je dobivao, uprkos tome što je u komentarima objasnio da su tvrdnje o vjenčanju s djetetom neistinite.
Na Facebook profilu je 10. decembra 2024. godine objavljena fotografija mladoženje s nećakinjom.
Foto: Screenshot/Facebook
U objavi na Facebook stranici Asber centar od 15. januara 2025. navedeno je da se Al-Warfali obratio timu ove stranice i potvrdio da je djevojčica sa snimka njegova nećakinja, a ne supruga. Poslao je i fotografije sa svog vjenčanja, kojima je demantovao navode o vjenčanju s djevojčicom.
Irački zakon
U Iraku je 21. januara 2025. donesen zakon koji dopušta stupanje u brak s djecom od devet godina, navodi The Guardian u tekstu objavljenom 22. januara. Prema odredbama ovog zakona, vjerske vlasti dobile su veće ovlasti nad porodičnim pravom, uključujući brak i razvod. Usvajanjem ovog zakona bila je ukinuta, kako je navedeno u istom članku, zabrana sklapanja braka s osobama mlađim od 18 godina, koja je u Iraku bila na snazi od 1950-ih.
Za šiitske muslimane, koji čine većinu u Iraku, zakon je bio dozvolio sklapanje braka s djevojčicama od devet i više godina, dok je za muslimane sunite bio dozvoljen brak s djevojčicama od 15 i više godina.
Zakonske izmjene koje su definisale ove dobne granice predložene su iračkom parlamentu 4. augusta 2024. Ovo je izazvalo burne reakcije i negodovanje nevladinih organizacija za ljudska prava. Početkom augusta 2024. hiljade žena i aktivista/ica u Iraku protestovali su protiv novih zakonskih odredbi koje bi legalizovale brak s djecom.
Usljed pritužbi pojedinih zastupnika u Parlamentu, Vrhovni sud u Iraku je u februaru 2025. suspendovao tri kontroverzna zakona usvojena u januaru, navodi se u članku AP-a. Među njima je bio i zakon koji je legalizovao brak s djevojčicama od devet godina. Zastupnici su se žalili da je proces donošenja zakona bio nezakonit jer se o tri zakona glasalo zajedno umjesto da se o svakom posebno glasa. U istom se članku navodi da su zagovornici zakonskih izmjena kojima je legalizovan brak s djecom, prvenstveno konzervativni šiitski zastupnici, branili svoje stavove tezom da se radi o usklađivanju zakona s islamskim principima i smanjenju utjecaja Zapada na iračku kulturu.
U Libiji je od 2015. godine na snazi zakon prema kojem je minimalna dob za sklapanje braka za žene i muškarce 18 godina. Između 1984. i 2015. godine minimalna dob za sklapanje braka u Libiji bila je 20 godina. U nekim dijelovima zemlje, zbog političkih podjela, na snazi je još uvijek stari zakon. Iako je zakonom zabranjen brak s djecom, ova pojava je još uvijek prisutna u Libiji zbog utjecaja tradicije, kulture i društvenih normi koje dozvoljavaju brak s djevojčicama mlađim od 18 godina. Ova praksa, kako je navedeno u članku Svjetske organizacije protiv torture iz decembra 2024, pogađa djevojčice koje imaju 15 godina i koje su prisiljene na brak, a neke od njih rađaju već s 14 godina. Tačan broj maloljetničkih brakova u Libiji nije poznat zbog, kako je navedeno, nepostojanja ili nedostupnosti sudskih izvještaja.
Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da analizirani snimak prikazuje vjenčanje devetogodišnje djevojčice, objavljenu na društvenoj mreži X i u članku portala Stil Kurir, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dajemo tvrdnji da je snimak nastao u Iraku. Druge objave ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena:
Srećna Republika (20. 2. 2025)
20. 2. 2025: Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”:
Stil Kurir (20. 2. 2025).
Time (24. 2. 2025)
(Raskrinkavanje.ba)