Raskrinkavanje.ba

Viralni video učenika/ca koji gledaju snimke teškog rada roditelja je montaža

Više od milion pregleda ostvario je videosnimak sa jedne Facebook stranice za koji se tvrdi da prikazuje učenike/ce koji u učionicama plaču dok gledaju snimak roditelja koji rade teške poslove. Ipak, riječ je o montiranom snimku.

Foto: Raskrinkavanje. ba

Na Facebook stranici Korisna Nauka 16.9.2022. godine objavljen je videosnimak sa opisom:

Škola u Kini prikazuje svojim učenicima video roditelja koji rade svoj težak posao kako bi zaradili za život za svoju djecu
Ovo je da se učenicima usadi zahvalnost i ljubaznost prema roditeljima a ne ravnodušnost u studiji da roditelji plaćaju rate

Riječ je o videosnimku u trajanju od 44 sekunde. Snimak prikazuje različite kadrove na kojima se vide učenici/e u učionici koji navodno plaču dok gledaju snimke roditelja koji obavljaju teške fizičke poslove. Snimak je do vremena pisanja ove analize ostvario 1,3 miliona pregleda i sakupio 28.000 interakcija.

Snimak Facebook stranice Korisna Nauka korisnici/e Facebooka dijele na svojim privatnim profilima i u 2023. godini (1, 2, 3). U septembru 2022. godine, videosnimak je uz identičan opis objavljen na još tri Facebook stranice (1, 2, 3). 

Šta snimak prikazuje?

Pretraga na engleskom jeziku za termine “Kina, edukativni video, škola” pokazuje da niko od kredibilnih izvora nije izvještavao o nečemu takvom. Ono što pretraga pokazuje jesu fact-checking analize u kojima je dokazano da je priča netačna, a snimak montiran. Naime, Factly je o tačnosti ovog snimka pisao u analizi objavljenoj 2022. godine, a Srilanka factcrescendo početkom 2023. godine.

U obje analize navodi se da je snimak na drugim govornim područjima dijeljen sa tvrdnjama da je riječ o školi u Japanu, a u nekim slučajevima i da je riječ o Kini. Bez obzira na tvrdnje koje se uz njega dijele, analize ova dva portala za provjeru tačnosti pokazuju da je videosnimak montiran. Factly navodi da je montirani videosnimak izvorno dijeljen na platformi TikTok u avgustu 2022. godine.

Factly dalje u svojoj analizi navodi kako je pretraga kadrova iz montiranog videosnimka pokazala da originalni snimak djece koja plaču u učionici zapravo prikazuje djecu koja plaču zbog smrti nastavnika. Ovako, naime, izgleda kadar uplakane djece iz montiranog snimka:

Foto: Screenshot videosnimka Facebook stranice Korisna Nauka

Identičan kadar može se vidjeti i na snimku dostupnom na ovom linku, koji je na YouTubeu objavljen 26.5.2022. godine, a za koji je Factly ustvrdio da prikazuje djecu uplakanu zbog smrti nastavnika.

Foto: Screenshot videosnimka sa YouTube kanala zhenxj

Kako prepoznati da je riječ o montiranom snimku?

Da je riječ o montaži, može se zaključiti i pažljivijim gledanjem snimka bez posebnog istraživanja njegovog originalnog porijekla. Naime, već u prvoj sekundi videosnimka, koji navodno prikazuje tablu sa ekranom, može se uočiti da ivice onoga što bi trebao biti ekran izlaze iz okvira same table. Ovaj kadar, vidljiv na fotografiji ispod, jasno govori da je snimak nespretno “nalijepljen” preko table u procesu montaže.

Foto: Screenshot videosnimka Facebook stranice Korisna Nauka

Isti je slučaj i sa snimkom iz druge učionice, u kojoj je navodno prikazan snimak na tabli, a u kom je ova nepravilnost još izraženija. Naime i na 0:04 sekundi montiranog snimka primjećuje se da ivice onoga što treba biti snimak, odnosno ekran, izlaze iz okvira table.

Foto: Screenshot videosnimka Facebook stranice Korisna Nauka

Takođe, ovaj kadar pokazuje još jednu manjkavost i nespretnost montiranja. Naime, ono što bi trebao biti ekran na tabli tokom snimka, mijenja svoj položaj na tabli, odnosno pomjera se sa desne na lijevu stranu table, što je u praksi nemoguće. 

Ovako, naime, izgledaju dva kadra ovog dijela snimka, koji se mogu vidjeti na 0:04 i 0:07 sekundi snimka. 


Foto: Screenshot videosnimka Facebook stranice Korisna Nauka

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju Facebook stranice Korisna Nauka da videosnimak prikazuje školu u kojoj učenici/e gledaju snimke roditelja koji rade teške poslove ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve kasnije objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 16.09.2022

Facebook profili i stranice: Škola u Kini prikazuje svojim učenicima

Škola u Kini prikazuje svojim učenicima video roditelja koji rade svoj težak posao kako bi zaradili za život za svoju djecu

  • Lažna vijest