Foto: Raskrinkavanje.ba
Fotografija na kojoj vojnik na leđima nosi magarca dok je u pozadini još nekoliko vojnika koji hodaju poljem dijeli se godinama na društvenim mrežama uz tvrdnju da vojnik nosi životinju jer prolaze kroz minsko polje. Fotografija je objavljena na Facebooku 2. juna 2023. godine i na njoj je ispisan sljedeći tekst:
Ovaj vojnik nosi na leđima magarca, ne zato što voli magarca, nego zato što je zona minirana. Ako bi magarac slobodno šetao, svi bi odleteli u vazduh. Držati pod kontrolom magarce od životne je važnosti.
Ovu sliku, praćenu navedenim opisom, u junu je objavilo još nekoliko korisnika Facebooka (1, 2, 3). Prethodno je bila bila viralna u maju i aprilu kada je objavljena na desetinama naloga na ovoj društvenoj mreži.
Korisnici Facebooka ovu sliku su dijelili i ranije ove godine - u januaru (1), februaru (1, 2), te u martu (1, 2).
Najranija pojavljivanja koje smo uspjeli pronaći su od 2. aprila 2020. godine (1, 2). U ovim objavama na slici je ispisano i #OstaniKodKuće”. Riječ je o sloganu korištenom tokom pandemije Covid-19 kojim se apelovalo na građane/ke da se pridržavaju antipandemijskih mjera koje su, između ostalog, uključivale i ograničavanje kretanja.
Dakle, pouka o vojniku koji nosi magarca preko miniranog terena da izbjegne opasnost za sebe i druge vojnike dijelila se kao alegorija o potrebi da se spriječi da neodgovorni pojedinci dovode druge u opasnost zbog nepoštivanja antipandemijskih mjera. Ovu sliku sa navedenim opisom tada su objavile i neke poznate ličnosti, kao što su pjevač Đorđe David i pjevačica Zorana Pavić, o čemu su pisali i regionalni mediji.
U aprilu 2020. godine u svojim člancima objavu pjevača Đorđa Davida su prenijeli portali Nova S, Informer, Kurir (1, 2), Puls online, Blic, Pink, Index (.hr), Alo (.rs), Espreso, Balaševizam, Glossy, Na dlanu, Objektiv, Hamelj, Srbija danas, Srpska info, Expres, CDM i Prva.
Portali Republika i Grand također su objavili članke u kojima se navodi da je pjevač objavio sliku vojnika koji nosi magarca na leđima sa opisom u kome se tvrdi da životinju nosi jer je “zona minirana”. Ovi članci međutim ne sadrže objavu niti sliku.
Izvještavajući o smrti brata pjevačice Zorane Pavić, koji je preminuo od posljedica infekcije virusom SARS-CoV-2, desetak medija na našem govornom području objavilo je članke koji sadrže njenu prethodno pomenutu objavu sa Instagrama. Takve članke u aprilu 2020. godine objavili su Kurir, ATV, Pink (1, 2), Ženski kutak, Informer, Espreso, Glossy i Ekskluziva.
Članci portala Glas Srpske, Oslobođenje, Novosti, BN, Na dlanu ne sadrže objavu niti sliku, ali je u njima opisan sadržaj objave.
Šta su činjenice?
Fotografija vojnika koji nosi magarca se dijelila i na drugim jezicima početkom pandemije Covid-19. U ovim objavama se tvrdilo da prikazuje vojnika koji nosi magarca kroz minsko polje u Drugom svjetskom ratu. Ovim tvrdnjama su se bavile strane fact-checking platforme, između ostalih: AFP Factual, USA Today, Snopes i Republic World.
AFP Factual je pronašao navedenu fotografiju na stranici koji sadrži arhive britanskih novina. Objavio ju je britanski Daily Mirror još 1958. godine, u članku koji je opremljen naslovom "Magarac koji se pridružio Legiji stranaca".
Foto: Screenshot sa stranice The British NEWSPAPER Archive
U članku Daily Mirrora se navodi da je slika nastala u Alžiru i da je čovjek koji nosi magarca francuski legionar. Navodi se i da su vojnici tokom patroliranja pronašli napuštenog magarca koji je bio slab i izgladnio i nije mogao pratiti vojnike, te ga je jedan od njih odnio u bazu. U članku se ne spominje prolazak kroz miniran teren.
Istoričar Douglas Porch, autor knjige “Francuska legija stranaca: Cjelovita istorija legendarne borbene sile” je za AFP Factual potvrdio da je fotografija snimljena u Alžiru 1958. godine. On je tvrdnje da slika prikazuje prelazak francuskih vojnika preko minskog polja ocijenio kao malo vjerojatne.
Malo je vjerovatno da se na ovoj fotografiji vidi kako francuski vojnici prelaze minsko polje, iz dva razloga. Prvo, tada su prolazi između minskih polja bili označeni trakom; vojnici i vozila su veoma pazili da ostanu na ovim markiranim stazama.
„Štaviše, Francuzi, a ne Nacionalni oslobodilački front Alžira (FLN), bili su ti koji su postavili mine u zemlji“, objasnio je Douglas Porch, dodajući da je „ FLN mogao koristiti eksploziv, kao tokom bitke za Alžir 1956“, ali da je "postavljanje minskih polja bilo van njihovih mogućnosti".
AFP Factual navodi da je Porch potvrdio da se fotografija pojavila u Képi Blancu, časopisu francuske Legije stranaca, te da je objavljena i na stranici posvećenoj Legiji stranaca. Riječ je o sajtu koji nije zvanični sajt Legija stranaca, niti ga ona vodi. Fotografiju na stranici prati opis u kome se navodi da snimljena u ljeto 1958. u oblasti Edgar Quinet. U opisu stoji i da je na slici , “harki”, odnosno jedan od lokalnih muslimana vojnika koji su se borili u francuskoj vojsci tokom Alžirskog rata za nezavisnost (1954-1962), iz 13. polubrigade Legije stranaca. Navodi se i da je jedinica ovog vojnika nagrađena od strane britanskog Kraljevskog društva za sprečavanje okrutnosti prema životinjama.
Foto: Screenshot stranice Foreign Legion Info
Budući da je teško utvrditi ko je prvi objavio tvrdnju da vojnik na slici nosi magarca preko miniranog terena kako bi spasio sebe i druge, sve objave ove tvrdnje na društvenim mrežama ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Članci u kojima su prenijete objave poznatih ličnosti bez objašnjenja da slika koju su objavili/e ne prikazuje vojnika koji nosi magarca jer je “zona minirana” dobijaju ocjenu manipulisanje činjenicama.
Napomena:
6.6. 2023. Članci portala Srpska info , Glossy, Espreso i Kurir su u međuvremenu izmijenjeni, sadrže tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
7.6. 2023. Portali Alo (.rs), Nova (.rs) i Ekskluziva su izmijenili članke, oni sada sadrže tačne informacije pa dobijaju i ocjenu ispravljeno.
8.6. 2023. Portali Republika i Novosti (.rs) su izmijenili članke, oni sada sadrže tačne informacije pa dobijaju i ocjenu ispravljeno.
9.6. 2023. Portal Informer je izmijenio članke, oni sada sadrže tačne informacije pa dobijaju i ocjenu ispravljeno.
13.6. 2023. Portal Srbija danas je izmijenio članak, on sada sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
15.6.2023. Portal Blic je izmijenio članak, on sada sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
16.6.2023. Portal BN je izmijenio članak, on sada sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
8.9.2023: Članak portala Alternative televizije koji je ocijenjen u ovoj analizi naknadno je povezan sa analizom zbog tehničkih razloga.
1.2.2024. Portal Oslobođenje je izmijenio članak, on sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)