Zakon o useljeništvu u Njemačkoj još nije usvojen

Ovaj portal je u naslovu objavio lažnu vijest kako bi privukao veći broj čitatelja na vijest koja je već ranije objavljena na drugom, legitimnom mediju. Upravo zbog lažnog naslova, članak ima 27.000 pregleda.

Na portalu “Vestisada” je 3.10.2018. objavljen članak sa naslovom koji govori da je Njemačka vlada usvojila novi zakon o useljeništvu:

PAKUJTE SE: Savezna vlada NJEMAČKE usvojila je zakon o useljeništvu, a evo od kad počinje.
Njemački koalicioni partneri CDU, CSU i SPD žele osigurati da kvalificirani radnici iz zemalja izvan Evropske unije, uz pomoć novog zakona o useljeništvu kvalificiranih radnika, dođu u Njemačku. Savezna vlada dogovorila je ključne tačke zakona.
Savezna vlada se nada, kako to prenose njemački mediji, da će uz pomoć novog zakona prevladati ograničeni ekonomski rast i osigurati prosperitet i konkurentnost svoje privrede.

Međutim, rečenica koja slijedi nakon ovog pasusa u suprotnosti je sa naslovom članka:

Trebalo bi da zakon bude usvojen prije Božića.

Zapravo, u pitanju je prenošenje članka sa portala “Klix”, gdje je on objavljen istog dana pod naslovom “Njemački zakon o useljeništvu sve izvjesniji, upozorava se na još masovnije iseljavanje iz BiH”.

Portal “Vesti sada” uredno je prenio cijeli tekst, u kojem se dalje donosi nekoliko izjava i komentara o novom zakonu. Međutim, u tekstu se ne pominje “od kada počinje” primjena zakona, kako je to najavljeno u naslovu portala “Vesti sada”. Ovaj portal je, dakle, u naslovu objavio lažnu vijest kako bi privukao veći broj čitatelja na vijest koja je već ranije objavljena na drugom, legitimnom mediju. Upravo zbog lažnog naslova, članak ima 27.000 pregleda, a iz istog razloga (lažne vijesti u naslovu), ovaj članak ocjenjujemo kao lažnu vijest i klikbejt. Svi ostali portali koji su prenijeli članak sa ovakvim naslovom, dobili su ocjenu prenošenje lažne vijesti i klikbejt.

(Raskrinkavanje.ba)

Autor: Emir Zulejhić Objavljeno: 05. 12. 2018 | Zadnji put osvježeno: prije 1 godina

Posljednje objavljene analize

Lažna vijest
BH Pošta ne prodaje izgubljene pakete

Nakon online prevare o prodaji izgubljenog prtljaga sa sarajevskog aerodrom...

Lažna vijest
Lažna vijest
Ne treba odlagati presijecanje pupčane vrpce sat od porođaja

Na društvenim mrežama viralne su objave u kojima se netačno tvrdi da treba...

Lažna vijest Teorija zavjere
Prenošenje lažnih vijesti
Ne postoji “novo Facebookovo pravilo” o korištenju objavljenih sadržaja korisnika/ca

Korisnici/e Facebooka godinama objavljuju “izjave” u kojima ovoj mreži zabr...

Prenošenje lažnih vijesti
Raskrikavanje.rs Istinomjer.ba Analiziraj.ba NewsMavens.com Raskrinkavanje.me