Foto: Flickr
Na portalima i društvenim mrežama se od 20. februara 2025. dijelila tvrdnja da je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski blokirao društvenu mrežu američkog predsjednika Donalda Trumpa Truth Social za korisnike/ce u toj zemlji. Članci i objave s ovom tvrdnjom objavljivali su se nakon što je američki predsjednik Trump nazvao Zelenskog “diktatorom” koji odbija da raspiše izbore.
Nije moguće utvrditi gdje je tvrdnja prvi put objavljena na našem jeziku budući da su neki portali u međuvremenu obrisali članke, ali je na nekoliko portala u vrijeme pisanja ove analize bilo moguće još uvijek pročitati članke o navodnoj zabrani platforme Truth Social u Ukrajini (1, 2, 3, 4, 5, 6).
Foto: Screenshot/Informer
Tvrdnja da je Zelenski zabranio Truth Social dijelila se i na društvenim mrežama.
Foto: Screenshot/Facebook
Šta su činjenice?
Truth Social je mikrobloging platforma koju je 2022. godine osnovao Donald Trump. Platforma je u vlasništvu kompanije Trump Media & Technology Group.
Tvrdnja da je ukrajinski predsjednik zabranio ovu platformu u toj zemlji dijelila se i van našeg govornog područja. Analizirale su je strane fact-checking platforme, a na našem jeziku njom su se bavili Faktograf u Hrvatskoj i Istinomer u Srbiji.
Glasnogovornik ukrajinskog Ministarstva vanjskih poslova Heorhii Tykhyi na svom je X profilu 20. februara 2025. godine podijelio objavu u kojoj je demantovao tvrdnje da je predsjednik Zelenski zabranio Truth Social u Ukrajini. Naveo je da platforma nije ni bila dostupna ranije u Ukrajini i dodao da bi “cijenili” ukoliko bi Truth Social bio dostupan u toj zemlji.
Foto: Screenshot/X
Tvrdnju da je Truth Social zabranjen u Ukrajini demantovao je i predstavnik kompanije Trump Media and Technology Group, koji je za AFP odgovorio sljedeće: “Izvještaji da je Truth Social blokiran u Ukrajini su lažni. Truth Social nikada nije bio dostupan u Ukrajini”.
Budući da nije moguće sa sigurnošću utvrditi gdje je prvo objavljena na našem jeziku, tvrdnju da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zabranio Truth Social u Ukrajini ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena (28.2.2025): Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”:
Portal Alo.rs (28.2.2025)
Portal Informer.rs (10.3.2025)
(Raskrinkavanje.ba)