Raskrinkavanje.ba

Oluja → Dr. Mario Kordić: U izolaciji razgovaram sa stotinama ljudi, očekujem pobjedu u Mostaru

26.11.2020
Tekst članka

Kandidat” mostarskog HDZ-a BiH dr. Mario Kordić, koji je od početka eskalacije koronavirusa jedna od osoba od povjerenja zbog uspješnog vođenja mostarskog Doma zdravlja i poruka upućenih javnosti, sam se zarazio koronavirusom na početku kampanje za lokalne izbore. On je zbog prirode posla i pomoći ljudima svakodnevno bio izložen ovome virusu. Mostarski “dr. Beroš” za Večernji list BiH kaže da se dobro osjeća i najavljuje vrlo skoro uključenje u kampanju. 

Kako se osjećate, kakvi su simptomi koronavirusa?

Hvala na pitanju. S obzirom na okolnosti, osjećam se relativno dobro. Simptomi su blaži do srednje teški. Trenutačno nemam temperaturu i nadam se dobrom ishodu.

Kakav ste kao pacijent, što kažu kolege liječnici?

Svojim kolegama iskreno zahvaljujem na podršci, a i inače na svemu što čine za pacijente za vrijeme pandemije. Ja, kao i svi drugi pacijenti DZ Mostar, prolazim kroz uobičajene protokole i procedure, što smatram jako važnim jer samo tako možemo na vrijeme prepoznati pacijente koji bi se eventualno komplicirali.

Kakvo je stanje s gradom oko koronavirusa i kakvi su trendovi dok se približavamo izbornom danu, hoće li se stanje popraviti?

Kao što znate, DZ od početka epidemije uredno prati sve pokazatelje bitne za tijek i razvoj epidemije i na osnovi njih ažuriramo protokole, procedure i kapacitete. Po našim statistikama, posljednja tri tjedna s incidencijom od 750/tjedan mislimo i nadamo se da se nalazimo na platou te ako se budemo pridržavali osnovnih epidemioloških mjera, očekujemo blagi pad krivulje. Naravno, ponavljam, ako se budemo pridržavali mjera. Svejedno, počela je kampanja za izbore.

Kako uspijevate koordinirati tu priču?

Kampanja je počela, nažalost, kad sam razvio simptome COVID-19 infekcije i morao u izolaciju. Zahvaljujući svom fantastičnom i stručnom mladom timu kolega, prijatelja i kandidata, nemamo značajnijih problema oko koordinacije i početka kampanje. Štoviše, svakodnevno dobivam jako puno poziva podrške pa koristim priliku da razgovaram s ljudima o njihovu viđenju problema u gradu Mostaru. Svako zlo za neko dobro.

Je li situacija s koronavirusom hendikep za vašu kampanju?

Koronavirus je od ožujka hendikep za svaki mogući segment društva i života. Siguran sam da nema čovjeka na ovome svijetu kojeg koronavirus nije oštetio na ovaj ili onaj način. Naravno, kao i sve drugo, kampanja će se morati voditi možda na dosad neuobičajen način, poštujući sve posebnosti vremena u kojem trenutačno živimo, što ne smatram nužno lošim.

Ima se dojam kako je na terenu tek zagrijavanje. Što stranka koja vas je kandidirala radi da animira birače?

Pa da, kampanja je u samom početku. Kako znate, netom su završili lokalni izbori u ostatku BiH. Nažalost, Mostar je poseban i u tom segmentu pa ćemo još mjesec dana slušati poruke političkih subjekata, a osobno bih volio da što prije počnemo s konkretnim poslom jer smo ionako puno vremena potrošili na politička nadmudrivanja.

Što smatrate najvažnijim prenijeti biračima i što od njih očekujete?

Bitno mi je da svi birači osvijeste da Mostar ipak nije kao i svi drugi gradovi u BiH, inače ne bismo čekali osam godina na izbore, ne bi izbori bili regulirani posebnim pravilima mimo svih drugih (poglavlje 19. Izbornog zakona FBiH). Pojednostavljeno, ovim gradom nije nitko mogao upravljati posljednjih osam godina zbog “luđačke košulje” koja mu je stavljena ukidanjem Gradskog vijeća. Zato je sada bitno izaći na izbore, bitnije nego ikad, i izabrati funkcionalno Vijeće kao najbitniju instituciju grada jer grad bez GV-a ne može adekvatno funkcionirati. HDZ BiH je praktički najdulje na vlasti u Mostaru s percepcijom da ste upravljali ovim gradom.

Kako ocjenjujete optužbe koje stižu od drugih stranaka da grad loše funkcionira, da je zapušten?

To je samo djelomično točno jer nije HDZ BiH sam imao većinu u Gradskom vijeću niti ju je ijedna stranka ikada imala. Gradonačelnik je izabran iz reda HDZ-a BiH, ali nije i ne može sam upravljati gradom, a posebno u razdoblju bez Gradskog vijeća koje neki, očito, tumače kao razdoblje kada je HDZ BiH upravljao gradom. Činjenica je da postoje određeni nedostaci u funkcioniranju gradskih javnih poduzeća, što za posljedicu ima probleme o kojima govorite, ali je također činjenica i da se tražilo rješenje za reorganizaciju i unaprjeđenje upravljanja tim poduzećima, ali je od nadležnih institucija odgovor uvijek bio da takva reorganizacija nije moguća bez Gradskog vijeća.

Osam godina predugo je razdoblje za rad bez adekvatnog nadzora i kontrole, a građani i grad plaćaju najveću cijenu. Koji je vaš najvažniji adut?

Naš najvažniji adut na ovim izborima su liste mladih, školovanih i dokazanih ljudi, punih entuzijazma, ideja i energije. Mišljenja smo da kvaliteta i sigurnost života u ovom gradu objedinjuju sve ono što muči građane Mostara i upravo kroz viziju privlačenja novih investicija planiramo pokrenuti gospodarstvo, što će neminovno utjecati na otvaranje novih radnih mjesta, a nova radna mjesta dovest će do poboljšanja kvalitete života.

Relativan uspjeh oporbe u Banjoj Luci i Sarajevu koristi dio stranaka i medija kao najavu da bi se slično moglo dogoditi i u Mostaru. Kako to komentirate?

Nije moguće praviti paralelu među ova tri, čak ni između bilo kojeg od njih, jer okolnosti u kojima je vođen ovaj izborni ciklus potpuno su različite. Osim toga, uređenje ovih gradova je različito. Imamo Banju Luku u kojoj je jedna stranka dobila gradonačelnika, a druga većinu u Vijeću. Imamo Sarajevo koje ima kompleksnu strukturu s gradskim općinama, posebne odnose među pozicijom i oporbom, kao i proceduru za izbor gradonačelnika, a onda dolazimo do Mostara za čije posebnosti, nažalost, trebamo jedan cijeli članak. Medijski natpisi pozivaju na sličan scenarij, ali čitatelji moraju razumjeti da je u Banja Luci jedna srpska stranka zamijenila drugu, u Sarajevu jedna bošnjačka zamijenila drugu, a u Mostaru je cilj potpuno drukčiji i nije samo promjena uloga vlasti i oporbe. Mostar svejedno dijeli sudbinu drugih nacionalno miješanih sredina.

Kakve su vam procjene za izbore, što se treba očekivati?

Mostar je jedini multinacionalni grad u Bosni i Hercegovini. Svi drugi su većinski ili bošnjački ili srpski. Siguran sam da su građani toga svjesni, da će prepoznati trenutak u kojem donosimo odluku ne samo za jedan izborni ciklus ili mandat. Očekujemo izbornu pobjedu, ako me to pitate, odnosno većinu u Gradskom vijeću i poziciju gradonačelnika.

Članak indeksiran 10.12.2020. Zadnji put osvježen 10.12.2020.

Ocijenjeno u analizi