Raskrinkavanje.ba

Frontal (.rs) → Мјеста гдје је истина неважна: Васе Мискина, Маркале, Тузланска капија, Рачак и – Буча

05.04.2022
Tekst članka

Најбитнија медијска прича протеклих дана, не у Русији већ широм свијета, тиче се дешавања везано за специјалну војну операцију у бившој совјетској републици Украјини. Конкретно за град Буча у Кијевској области, гдје се уз снимке мртвих људи по улицама, руска војска која се отуда у сврху мировних преговора повукла још 30.03.2022. године, оптужује за "геноцид".

Широм свијета позната чињеница, јесте да су припадници од Запада финансиране организације "Бијели шљемови" активно сарађивали са Исламском државом и другим исламистичким терористичким организацијама. Производећи лажне вијести о цивилним жртвама, или су стријељане сиријске заробљенике, одмах након снимљених егзекуција, користили као примјере "масакра над цивилима који проводи војска манијака и ратног злочинца Башара ал Асада".

Без обзира на све то, односно боље рећи баш због тога, документарац снимљен о њиховом раду, добио је награду Оскар, Америчке академије за филм. Мада је прије припадао одјељку "играни", него "документарни филм".

Велика Британија, једна од највећих финансијера Бијелих шљемова, која тренутно предсједава Савјетом безбједности УН, одбила је да на захтјев Василија Небензје, представника Русије у УН, сазове хитну сједницу овим поводом. Руски заступник је намјеравао изнијети став и доказе да се ради о лажној вијести, односно, да украјинска страна прави медијско-војни спектакл као "провокацију у Гебелсовом стилу", а све у циљу сензибилизације јавног мнења Запада и других земаља за учешће у рату на страни Кијева.

Članak indeksiran 23.07.2024. Zadnji put osvježen

Ocijenjeno u analizi