Мејер је на конференцији за новинаре Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији 1992-1995. године, рекао да је запрепашћен што било ко прихвата као ваљан и важећи закон бившег високог представника у БиХ Валентина Инцка, о кажњавању негирања геноцида.
„Не могу да вјерујем да човјек који је описан као кукавица, три дана прије него што напусти земљу и своју дужност прогласи закон за који каже да мора да га усвоји без икаквих измјена“, рекао је Мејер.
Он је истакао да тај закон није усвојио парламент, да сматра да је нелегално и неморално наметнут и да то има везе са традицијом, што је „овај дио свијета био све донедавно под доминацијом других сила“.
„Има изрека да је Балкан `буре барута`, али фитиљ је на другом мјесту. Мислим да је то тачно и мислим да ће Инцков закон имати обрнути ефекат, он ће додатно удаљити народе у БиХ и уз позицију коју је /српски члан Предсједништва БиХ Милорад/ Додик заузео, ако дође до тога да се он склони, онда ће можда доћи и до предлагања независности /Републике Српске/“, закључио је Мејер.
Он је указао да нико не негира геноцид сам по себи, али да се оно што се десило у Сребреници не уклапа у дефиницију геноцида УН.
„Ми кажемо да оно што се десило у Сребреници не подразумева да потпада под обухват геноцида. Било је масовно убиство и то је било ужасно и рекли смо то Влади Републике Српске – ту су Срби починили злочине. Али ту има и нешто што је и Влада Републике Српске рекла – хоћемо да видимо шта се десило у прошлости, да се помиримо са тим да бисмо могли да имамо бољу будућности“, рекао је Мејер.
Поводом подршке Амбасаде САД у Сарајеву високом представнику у БиХ, Мејер је рекао да је згрожен и указао да је страшна фрустрација слушати људе у медијима и политици у Србији, када говоре како је Србија превише мала и слаба и да мора да буде послушна.
„То је нонсенс, не морате. Они треба да кажу амбасадору – то је наша унутрашња ствар и немојте да се мијешате. Нисте овдје да нам судите, већ да заступате интересе САД, а не да заговарате увођење закона који није уставан по нашем праву“, рекао је Мејер.
Према његовим ријечима, Инцков закон нема везе са геноцидом, већ са нападом на демократију у БиХ, јер такав закон треба да дође из парламента, а не од некога са стране.