Raskrinkavanje.ba

Jabuka TV → Osuđenici iz Pakistana nelegalnim vizama stižu u BiH?

26.05.2020
Tekst članka

Islamska Republika Pakistan u borbi protiv prenaseljenosti i siromaštva koristi globalnu migrantsku krizu tako što osuđenike na dugogodišnje zatvorske kazne pušta iz zatvora i upućuje na migrantske rute, rekao je izvor iz vrha Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske.

 

Izvor iz vrha MUP-a Republike Srpske tvrdi za Glas Srpske da sigurnosne agencije u BiH odavno barataju tim informacijama, a kao dokaz koji ide u prilog tim tvrdnjama služe službeni podaci koji kažu da najveći broj migranata u BiH dolazi upravo iz Pakistana.

Nismo provjeravali posljednje tvrdnje da je 3.000 Pakistanaca dobilo nelegalne vize kako bi lakše došli u BiH, ali ako je tu informaciju iznio ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH Fahrudin Radončić, nema razloga da u nju ne vjerujemo, naglasio je izvor.

Izvor ističe da je jako zanimljivo to što je tvrdnje da je u BiH s lažnim vizama ušlo 3.000 pakistanskih migranata prenio i utjecajni londonski list The Times.

U spomenutom tekstu navodi se da bi pakistanski migranti na putu ka BiH morali putovati 6.400 kilometara preko Irana, Turske, Grčke, Albanije i Sjeverne Makedonije, na kojem bi proveli nekoliko tjedana i potrošili tisuće funti, a opasnost bi im prijetila od uhićenja, napada kriminalaca ili čak smrti.

Međutim, s vizom mogu letjeti iz Pakistana u Sarajevo, potom prijeđu granicu iz BiH u Hrvatsku koja je članica Europske unije, odakle bi nastavili putovanje ka sjeveru krijumčarskim rutama, piše The Times.

Da tvrdnje o izdavanju nelegalnih viza nisu bez osnova, praktično je priznala i glavni tužiteljica BiH Gordana Tadić koja je potvrdila da je ovo tužiteljstvo otvorilo istragu o radu Veleposlanstva BiH u Islamabadu. Veleposlanik u ovoj zemlji Sakib Forić demantirao je da je nezakonito izdavao vize, tvrdeći da je nemoguće izdati nezakonitu vizu, ali je priznao da je s njim kontaktiralo Tužiteljstvo BiH, piše Glas Srpske.

(www.jabuka.tv)

Članak indeksiran 07.06.2020. Zadnji put osvježen 07.06.2020.

Ocijenjeno u analizi