Raskrinkavanje.ba

Hercegovački portal → Ovaj narod živi 120 GODINA i ne znaju ŠTA JE RAK! Tri stvari su TAJNA njihovog ŽIVOTA (FOTO)

30.09.2019
Tekst članka

Hunze su narod koji ima vjerojatno najduži životni vijek – 110 do 120 godina. Ne obolijevaju od teških bolesti, a zahvaljujući genima zaista dugo izgledaju mladoliko.

Hunze su narod koji ima vjerojatno najduži životni vijek – 110 do 120 godina. Ne obolijevaju od teških bolesti, a zahvaljujući genima zaista dugo izgledaju mladoliko.

Žive na granici Pakistana i Indije pa je to područje prozvano ‘oaza mladosti’. Mnogi se bave tajnom njihovog dugovječnog života. Ali, tajna je vjerojatno u njihovom sveukupnom načinu življenja.

7

Na primjer, kupaju se u ledenoj vodi, čak i na temperaturi od 15 stupnjeva ispod nule, a žene rađaju čak do 65. godine.

Ljeti jedu sirovo voće i povrće, a zimi konzumiraju proklijale žitarice i ovčji sir. Postoji period kada Hunze ništa ne jedu, a on je poznat kao ‘gladno proljeće’.

Naziv je dobio po tome što je voće tada još uvijek nezrelo, i tada piju isključivo sok od suhe marelice. Period traje od 2 do 4 mjeseca, a u njihovoj povijesti se strogo poštuje.

Proteine unose u najmanjim količinama, a dnevno unesu u prosjeku 1.933 kalorija, od kojih je 50 g proteina, 36 g masti i 365 g ugljikohidrata.

Oni koji su živjeli s njima u dolini rijeke Hunze zaključili su da je glavni faktor dugovječnog života zdrava ishrana. Hunze su narod koji ne oblijeva od raka. Hunze unose mnogo vitamina B-17 koji crpe iz sjemenki marelica od čega prave ulje, a baš se taj vitamin u javnosti često spominje kao odlična zaštita od raka. Osim ishrane, za dugovječnost Hunza zaslužno je i mnogo kretanja, ali i dobro raspoloženje. Često se smiju.

2

U knjizi ‘Hunze – ljudi koji ne znaju za bolesti’, R. Bircher je otkrio tajne dugovječnosti Hunza. Prehrana je ključ svega. Uključuje veliku količinu sirovih namirnica, prirodne proizvode, u prvom redu voće i povrće. Sol koriste minimalno, kao i alkohol i slatkiše, a tijekom godine imaju period gladovanja.

Za svoju tajnu dugovječnosti mještani kažu jednostavno: budi vegetarijanac, stalno radi fizički, uvijek se kreći i ne mijenjaj ritam života, tada ćeš živjeti od 120 do 150 godina.

Kamali je tradicionalan čapati kruh plemena Hunza, a recept za ovo zdravo pecivo star je oko 2000 godina.

4

Ne samo da ovaj kruh pomaže da izgubite na težini, već je i hranjiv. Samo 1 ili 2 porcije kamali kruha smanjiti će apetit i učiniti će da ne osjetite glad 4 do 6 sati, piše Lovesensa.

Ovaj kruh ne sadrži šećere, ni slatke dodatke, kao većina modernih čapati kruhova, a jedan od važnih sastojaka je “glečersko mlijeko”, odnosno mineralna voda boje mlijeka koja se otapa od glečera i bogata je mineralima i hranljivim materijama iz stijena.

5

Ukoliko želite napraviti ovaj kruh, ovo je recept:

Sastojci: 1 šolja brašna od cijelog zrna mljevenog na kamenu ili mešavina 1/3 pšeničnog brašna i 2/3 heljdinog brašna; vrh kašičice morske soli ili posoljeni začin od povrća; 1/2 šolje glečerskog mlijeka (mineralna voda).

Priprema: Pomiješajte brašno i so, pa polako dodajte vodu i miješajte dok ne dobijete tijesto. Površinu na kojoj pravite hljeb pospite brašnom, a zatim mijesite dok tijesto ne postane mekano i elastično.

6

Kruh zatim zavijte u vlažnu krpu i ostavite da odstoji oko pola sata.

Podijelite tijesto u loptice veličine oko 3 centimetra, a zatim urolajte svaku lopticu u tanke tortilje veličine oko 20 centimetara u prečniku. Tortilje pecite na plotni, prvo jednu, pa drugu stranu, oko 10 minuta.

9

Pripremom ovog recepta dobićete oko 10 porcija čapati kruha.

Članak indeksiran 25.12.2023. Zadnji put osvježen

Ocijenjeno u analizi