Društvene mreže je prije nekoliko dana obišao navodni lijek za koji se tvrdi da preko noći liječi koronavirus, a sve što vam je potrebno za njega jeste bijeli luk i voda.
Međutim, koliko istine u tome stvarno ima?
Bijeli luk je već dugo poznat kao dobar izvor vitamina C, koji jeste jak antioksidans i poznat je po tome što pojačava imunitet. Međutim hoće li zaista pomoći ljudima koji su već zaraženi virusom, i to kako se navodi u tekstu, preko noći?
Odgovor je ne.
Protiv virusne infekcije se bore bijele krvne ćelije u ljudskom organizmu, i način na koji će se tijelo izboriti za patogenom, odnosno virusom ovisi i o stanju tijela prije same infekcije. Zbog toga je koronavirus najletalniji za osobe koje već imaju određene hronične bolesti ili neka maligna oboljenja koja oslabljuju njihov imuni sustav. Sa obzirom na to da koronavirus napada organe za disanje, respiratornim bolesnici su jedna od najugroženijih skupina. Isto to vrijedi i za osobe preko 65 godina kod kojih je imunitet fiziološki oslabljen.
Pojačavanje imuniteta svakako može pomoći našem tijelu u borbi sa svim infekcijama, međutim bijeli luk vas neće izliječiti preko noći.
Idealan “lijek” za borbu protiv koronavirusa bila bi prevencija odnosno vakcinacija, međutim još uvijek se radi na njenom formiranju. Do tada se ne treba vjerovati objavama po društvenim mrežama koji promovišu i prodaju razne lijekove upitnog djelovanja.
BONUS
U Republici Srbiji je do 18 časova 13. marta 2020. godine registrovano ukupno 35 potvrđenih slučajeva COVID 19.
-Sa Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine, jedan pacijent je otpušten na kućno lečenje, pošto su testovi pokazali da je negativan na korona virus, a njegovo zdravstveno stanje će se i dalje pratiti – izjavila je za RTV Vojvodine, direktorka Kliničkog centra Vojvodine, Edita Stokić.
Pacijent koji je pušten na kućno liječenje, bio je zaražen korona virusom i boravio je na Klinici za infektivne bolesti KCV. Nakon novog testiranja potvrđeno je da pacijent više nije zaražen i da je izliječen, te je stoga i otpušten sa Klinike.
Prepodne, dopremljen je novi pacijenta iz Opšte Bolnice u Kikindi. To je drugi pacijent zaražen Kovidom – 19 iz tog banatskog mjesta.
-Trenutno u Kliničkom centru Vojvodine liječe se četiri pacijenta obolela od korona virusa. Od ta četiri pacijenta jedan je u teškom opštem stanju i zahtjeva mehaničku ventilaciju. Svi pacijenti su hemodinamski stabilni, njihovo zdravstveno stanje monitoriše se tokom 24 sata od strane multidisciplinarnog tima ljekara Kliničkog centra Vojvodine. Liječenje ovih pacijenata sprovodi se u novoizgrađenoj Intenzivnoj jedinici Infektivne Klinike Kliničkog centra Vojvodine, koja je osposobljena i opremljena najmodernijom opremom. Klinički centar Vojvodine je blagovremeno obezbedio dovoljne količine materijala, svih medicinskih lijekova i pratećih sredstava kao i zaštitne opreme neophodne za zaštitu kako zdravstvenih radnika kao i pacijenata koje dopremaju u tu zdravstvenu ustanovu – izjavila je za RTV Edita Stokić.
U Republici Srbiji je do 18 časova 13. marta 2020. godine registrovano ukupno 35 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Do 18 časova 13. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 239 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Od posljednjeg izveštaja do 18 časova, 13.03.2020. godine testirani su uzorci 25 osoba od kojih je četvoro pozitivnih i 21 negativan na novi korona virus.
OBAVEŠTENJE ZA GRAĐANE
Svakoga dana u 18 časova ministar zdravlja Zlatibor Lončar na konferenciji objavljuje koliko ima oboljelih od korona virusa u Srbiji kako bi se spriječile lažne informacije i dezinformacije.
Od 12. marta 2020. godine, konferencije za medije na temu korona virusa biće održavane svakog dana u 18 sati, uključujući i dane vikenda, u pres sali Vlade Srbije, Nemanjina 11.
Na taj način će mediji i građani biti blagovremeno obaveštavani o razvoju situacije sa korona virusom, u skladu sa potpunom transparentnošću koju su po pitanju cijele situacije najavili iz Vlade.