Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebooku je 16. juna 2025. godine objavljen kolaž slika koje navodno prikazuju uništene građevine i avione na aerodromu Ben Gurion u Izraelu. U opisu se, između ostalog, navodi:
Čuveni Ben Gurion se pretvorio u klasičnu horor deponiju najelitnijih NATO aviona, gdje utisak o straobalnom horor prizoru valjano dopunjuju u prah i pepeo pretvoreni aerodrumski objekti!
Džaba "Gvozdena kupola" i sveobuhvatna podrška kolektolivnog zapada!
RAČUN JE STIGAO NA NAPLATU!
A GOSPODA IRANCI TVRDE DA JE OVO TEK POČETAK. U SVAKOM SLUČAJU, BIĆE VATRENO I JAKO ZANIMLJIVO!
Foto: Screenshot/Facebook
Kolaž je objavljen 16. juna uz isti opis i na drugim Facebook i Instagram profilima (1, 2).
Šta su činjenice?
Slike u kolažu ne prikazuju uništeni aerodrom Ben Gurion, koji se nalazi oko 15 km od izraelskog grada Tel-Aviv. Radi se o kadrovima iz snimka koji je najvjerovatnije kreiran korištenjem alata vještačke inteligencije (AI). Naime, najranija objava snimka koju smo uspjeli pronaći potiče sa YouTube kanala 3amelyonn, gdje je snimak objavljen 12. juna 2025. godine.
Foto: Screenshot/YouTube
U opisu ovog YouTube kanala na arapskom jeziku piše “otpor vještačke inteligencije”. Snimci objavljeni na ovom kanalu i ranije su na društvenim mrežama netačno predstavljani kao autentični. Raskrinkavanje je o drugom snimku sa ovog kanala, podijeljenom uz navode da prikazuje uništenje Tel-Aviva, pisalo u analizi od 24. juna ove godine.
Snimak je, dakle, na internetu dostupan barem od 12. juna, to jeste dan prije eskalacije sukoba između Irana i Izraela. Izrael je Iran napao 13. juna, nakon čega je Iran uzvratio napade. Razmjena projektila je trajala nekoliko dana. Primirje je potpisano 24. juna.
Iran je tokom ove eskalacije tvrdio da je gađao aerodrom Ben Gurion (1, 2). Ipak, ne postoje kredibilni izvještaji da je aerodrom u ovim napadima značajno oštećen. Vazdušni saobraćaj u Izraelu nastavljen je u potpunosti nakon potpisivanja primirja, što dodatno potvrđuje da aerodrom nije mogao pretrpjeti štetu u razmjerama vidljivim na snimku.
Okruženje ovog aerodroma pogođeno je početkom maja 2025. raketom koju su iz Jemena ispalili Huti. Tada je nekoliko ljudi lakše povrijeđeno, ali aerodrom nije pretrpio veliku štetu. Letovi su nastavljeni nedugo nakon napada.
Pomenuti snimak, uz još jedan kreiran uz pomoć vještačke inteligencije i sa istoimenih naloga na društvenim mrežama, dijelio se uz tvrdnje da prikazuje uništenje aerodroma Ben Gurion i na drugim jezicima. Ove snimke je analiziralo više platformi za provjeru činjenica (1, 2, 3).
Shodno navedenom, najraniju objavu u kojoj su kadrovi preuzeti iz AI snimka predstavljeni kao scene uništenog aerodroma Ben Gurion ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge takve objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)