Raskrinkavanje.ba

Američki Vrhovni sud nije poništio rezultate predsjedničkih izbora iz 2020. godine

Na društvenim mrežama ponovo se dijeli netačna tvrdnja da je Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država poništio rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine u kojima je pobjedu odnio demokratski kandidat Joe Biden.

Foto: Mark Thomas, pixabay 

Na Twitteru je 26. juna 2023. godine objavljen tweet s tvrdnjom da je Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država “oborio” rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine: 

Ne znam kako da vam saopštim, a da bude pažljivo, bez likovanja i pobedničke radosti: VRHOVNI SUD SAD JE UPRAVO OBORIO REZULTATE PREDSEDNIČKIH IZBORA 2020.

Ovaj tweet pregledan je više od 52.000 puta na toj društvenoj mreži, uz preko 520 ostvarenih interakcija. Tvrdnja o obaranju rezultata izbora dijelila se i na Facebooku (1, 2). 

 

Šta su činjenice?

Američki predsjednički izbori održani su u novembru 2020. godine. Kandidat Demokratske stranke Joe Biden na izborima je pobijedio tadašnjeg republikanskog predsjednika Donalda Trumpa. Bivši američki predsjednik i njegove pristalice, od kojih su neki/e i zagovornici/e teorije zavjere QAnon, počeli su po objavi rezultata širiti netačne tvrdnje da su izbori pokradeni, a kasnije i službeno poništeni. Detaljnije o ovome možete čitati u analizama na linkovima ovdje i ovdje.  

Tvrdnje da je Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država odbacio rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine pojavile su se prvi put u julu 2022. godine. 

Ni tada takve tvrdnje nisu bile tačne, o čemu je pisao Reuters. Vrhovni sud je tada bio na ljetnoj stanci, tako da nikakve odluke nisu ni mogle biti donesene. U vrijeme objave navoda o odbacivanju rezultata izbora u junu 2023. godine Vrhovni sud još uvijek nije bio na ljetnoj pauzi. Međutim, nikakva odluka o poništavanju rezultata izbora nije donesena ni sada

Vrhovni sud SAD-a nema ovlasti da poništi rezultate izbora, za Reuters je objasnio Richard H. Pildes, profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta New York (NYU): 

“Vrhovni sud nije – i nikada neće – poništiti rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine. Sud nema ovlaštenja da to učini. Jedini način da se predsjednik smjeni sa funkcije jeste opoziv (eng. impeachment).”

Vjerovatni povod ovakvim navodima prošle godine bila je odluka Vrhovnog suda SAD-a da u jesenjem terminu održi saslušanje u sporu “Moore v. Harper” iz Sjeverne Karoline. Vrhovni sud te savezne države poništio je odluku zakonodavnog tijela Sjeverne Karoline kojom su bile iscrtane nove mape izbornih jedinica. Vrhovni sud Sjeverne Karoline takvu je odluku donio tvrdeći da su mape bile prepravljene u korist Republikanske stranke i da je time prekršen Ustav Sjeverne Karoline. U navedenom sporu pred Vrhovnim sudom SAD-a republikanski zakonodavci iz Sjeverne Karoline tvrde da Vrhovni sud te savezne države nije imao pravo da preispituje odluku zakonodavaca. 

Republikanci u ovom slučaju zagovaraju teoriju “nezavisnog državnog zakonodavstva” (eng. independent state legislature theory/doctrine). Tu su teoriju bivši američki predsjednik Donald Trump i njegovi saveznici pokušali iskoristiti za opravdavanje pokušaja da se rezultati izbora iz 2020. godine ponište. 

Na stranici Brennan centra za pravdu objašnjeno je da teorija ili doktrina “nezavisnog državnog zakonodavstva” predstavlja pravnu teoriju koja se oslanja na tumačenje Ustava SAD-a po kojem bi se zakonodavnim tijelima američkih saveznih država trebale dati široke ovlasti za “prekrajanje” izbornih jedinica (eng. gerrymandering) ili za donošenje zakona kojim se suzbijaju biračka prava. 

Prema ovoj teoriji, zakonodavci na nivou saveznih država imali bi punu autonomiju u odlučivanju o pravilima izbora za više nivoe vlasti, čak i u slučaju da time krše ustave saveznih država, a sudovi u tim državama ne bi ih mogli spriječiti u tome. Teorija je tokom historije bila aktuelna više puta – pretposljednji put 2000. godine – ali je Vrhovni sud SAD-a nikada nije prihvatio kao validnu za tumačenje izbornih pravila. 

Vrhovni sud je u odluci od 27.6.2023. godine u slučaju “Moore v. Harper” odbacio navedenu teoriju. Medijski napisi, najave o odlučivanju Suda u ovom slučaju, kao i sama odluka, vratili su temu američkih izbora i “poništavanje rezultata 2020.” ponovo u javnost. 

Prema pisanju portala CBS News, Sud je odlučio da izborna klauzula u Ustavu SAD-a ne daje isključiva ovlaštenja zakonodavnim tijelima saveznih država za utvrđivanje pravila u vezi s federalnim izborima. 

Vrhovni sud SAD-a potvrdio je da vrhovni sudovi u saveznim državama imaju ovlaštenje da preispitaju odluke zakonodavaca u vezi s donesenim pravilima za izbore (kao što je bio slučaj s prekrajanjem mapa izbornih jedinica). Ova odluka Suda, prema navodima CNN-a, zapravo će imati značajne posljedice po predsjedničke izbore 2024. godine, jer će onemogućiti daljnje potkopavanje izbornog procesa. 

Odluka Vrhovnog suda imat će značajan uticaj na predsjedničke izbore 2024, jer zatvara neke pravne puteve za Trumpa da još jednom potkopa izborni proces.

Najraniju objavu tvrdnje da je u junu 2023. godine američki Vrhovni sud poništio rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine ocjenjujemo kao lažnu vijest, a kasnije objave kao prenošenje lažnih vijesti.
 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke