Foto: Raskrinkavanje.ba
U domaćem online medijskom prostoru već nekoliko mjeseci djeluju dva nova anonimna portala naziva BioDash i SportsTime. Na oba portala objavljuju se članci na nekoliko različitih jezika, uključujući i naš (1, 2, 3). Većina članaka objavljenih na našem jeziku ima nešto zajedničko - izvještavaju čitatelje/ke o smrti poznatih ličnosti iz oblasti politike ili estrade. Nerijetko se na oba portala objavljuju identični članci.
Tako su BioDash i SportsTime u samo nekoliko dana u maju 2025. godine “sahranili” srbijanskog tenisera Novaka Đokovića, sina predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, muzičara Dinu Merlina, pjevačicu Lepu Brenu i hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića.
Tuga u sportu: Talentirani igrač Novak tragično preminuo u nesreći (BioDash, 12. 5. 2025)
Iznenadna tragedija: Preminuo sin predsednika Srbije – Uzrok smrti navodno rak krvi (BioDash i SportsTime, 12. 5. 2025)
Oproštaj od legende: Iznenadna smrt Lepe Brene potresla glazbeni svijet Balkana (BioDash, 9. 5. 2025)
Počivaj u miru, legendo: Legendarni balkanski glazbenik Dino Merlin upravo je preminuo… (BioDash i SportsTime, 11. 5. 2025)
Zoran Milanović preminuo nakon duge i teške borbe: Hrvatska se oprašta od predsjednika i državnika (BioDash i SportsTime, 11. 5. 2025)
U člancima se ponavljaju, i nerijetko detaljnije pojašnjavaju, informacije o smrti poznatih iz naslova. Za njih se, pak, ne iznose bilo kakvi dokazi.
Lažne smrti, nigerijski portali i domaće Facebook grupe
Domene portala BioDash i SportsTime imaju nastavak “.ng” na kraju. Riječ je o domenama za web stranice registrovane u Nigeriji. Podaci s online alata Who.is također pokazuju da su web stranice zaista registrovane u Nigeriji. Domena SportsTime registrovana je 20. novembra 2024. godine, a osoba ili organizacija koja ju je registrovala prijavljena je na adresi u nigerijskom gradu Calabar. Domena BioDash registrovana je u januaru 2025. godine na ime Azeez Onilearo, s adresom u nigerijskom gradu Ikorodu.
Na web stranicama se tvrdi da je riječ o sportskim portalima. Osim članaka koji se objavljuju na raznim, uglavnom “balkanskim” jezicima, sav drugi sadržaj, poput naziva rubrika i kontakt-podataka, na engleskom je jeziku. Nijedan od ova dva portala ne sadrži informacije o autorima/kama i urednicima/ama sadržaja koji se na njima objavljuje, kao ni o identitetu vlasnika/ca portala.
Foto: Screenshot
Na društvenim mrežama nismo uspjeli pronaći naloge koji su zvanično povezani s ovim portalima. Ipak, na Facebooku smo pronašli niz grupa na našem jeziku u kojima se dijele njihove “vijesti” o smrtima poznatih. Među njima su se našle javne Facebook grupe Novak Djokovic fans, Sveta Petka, naša je Zaštitnica, Najbolji Vicevi, Lepa_brena_fan_page, † Света Петка наша заштитница † i mnoge druge (1, 2, 3, 4, 5).
Sudeći prema imenima i sadržaju s profila, ne bi se reklo da su osobe koje dijele ove članke u navedenim Facebook grupama s naših prostora (1, 2, 3).
Dakle, riječ je o vrlo bizarnoj pojavi. Informacije o preminulim javnim ličnostima koje se objavljuju na ovim portalima u potpunosti su izmišljene. Jednostavna Google pretraga pokazuje da ni Novak Đoković, ni Danilo Vučić, ni Dino Merlin, ni Lepa Brena, ni Zoran Milanović nisu preminuli. O tome nije izvijestio nijedan stvarni medij niti su se o tome oglašavale relevantne institucije. Izmišljanje smrti javnih ličnosti praksa je koja za cilj ima privlačenje klikova i interkacija na društvenim mrežama. Ovu taktiku koristili su i drugi portali, o čemu je Raskrinkavanje pisalo u analizama koje možete pročitati ovdje, ovdje i ovdje.
Shodno činjenicama, prve objave tvrdnji o smrti ovih ličnosti na portalima BioDash i SportsTime ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sva prenošenja ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)