Raskrinkavanje.ba

Cjenovnik amajlija nije objavio imam Islamske zajednice u BiH

Godinama stara objava o prodaji amajlija, koja vjerovatno potiče sa satiričnog Facebook profila, na društvenim mrežama predstavlja se kao stvarna objava jednog imama.

Foto: Freepik.com

Društvenim mrežama već dvije godine dijeli se slika Facebook objave koja je potekla sa profila Safet Hrustanovic. Profilna slika prikazuje muškarca koji nosi ahmediju, te se može zaključiti da je riječ o imamu. On se predstavlja kao “duhovni iscjeditelj” i nudi amajlije “za razne namjene” po cijenama od nekoliko stotina KM. 

Slika ove objave ponovo je aktuelizovana u augustu 2022. godine kada je objavljena na više od 20 Facebook profila i stranica. 

Budući da se nošenje amajlija u Islamu ne preporučuje, u objavama u kojima je slika objavljena, kritikuje se ovakvo postupanje navodnog imama.

Šarlatan koji zloupotrebljava ahmediju (20.8.2022)

Sve sami lopovluk politika i šovinizam pod plaštom vjere u Boga! (21.8.2022)

Ovakvi danas kroje sudbinu drzave… (22.8.2022)

Šta su činjenice?

Slike ove objave dijele se društvenim mrežama još od 2020. godine. Profil imena Safet Hrustanovic sa kog je objava potekla, više ne postoji na Facebooku. 

Međutim, muškarac sa slike nije Safet Hrustanović, već imam Alija ef. Buljubašić iz Semizovca. Slika imama Buljubašića objavljena je na stranici Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, u dijelu koji govori o Džematu Semizovac

Iako je u objavama koje se dijele profilna fotografija koja navodno prikazuje Safeta Hrustanovića mala, jasno je da je riječ o istoj fotografiji koja je objavljena na stranici Islamske zajednice.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Dakle, profil koji je objavio cjenovnik amajlija zloupotrebljava fotografiju pravog imama Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, odnosno lažno se predstavlja kao imam. 

Raskrinkavanje je kontaktiralo Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini sa upitom o tome da li postoji imam imena Safet Hrustanović.

“Provjerom u našoj evidenciji nismo pronašli imama s takvim imenom i prezimenom”, istakli su u odgovoru za našu platformu.

U zaključku, niti je na fotografiji Safet Hrustanović, niti postoji imam sa tim imenom.

Moguće je da je profil Safet Hrustanovic, dok je postojao, objavljivao satiričan sadržaj. Tome u prilog ide fotografija komentara koju smo pronašli ispod jedne od objava iz 2020. godine. Na njoj se vidi prepiska vođena sa jednog Facebook profila sa profilom Safet Hrustanovic, iz koje se može zaključiti da se na ovom profilu objavljivao satiričan sadržaj.

Dakle, riječ je vjerovatno bilo o objavi satiričnog karaktera, koja se vremenom na društvenim mrežama počela dijeliti mimo originalnog konteksta. Jasno je, u svakom slučaju, da ovaj cjenovnik amajlija nije objavio stvarni imam Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. 

Budući da sada nije moguće utvrditi gdje je i kada ova objava prvi put predstavljena bez napomene da je riječ o satiri, sve takve objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti

(Marija Ćosić i Emir Zulejhić, Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 20.08.2022

Facebook profili i stranice: Neljutisesreco nijevrijedno: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 22.08.2022

Facebook profili i stranice: Rasljeva City: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 21.08.2022

Facebook profili i stranice: Facebook profili i stranice: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 19.08.2022

Facebook profili i stranice: Podrška predsjedniku Erdoğanu: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 20.08.2022

Facebook profili i stranice: Facebook profili i stranice: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 19.08.2022

Facebook profili i stranice: RIS - region: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 23.08.2022

Facebook profili i stranice: Šta nam rade: Safet Hrustanovic

  • Prenošenje lažnih vijesti