Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebook stranici Colour group 22. januara 2025. godine podijeljena je sponzorisana objava s videosnimkom u kojem pjevačica Josipa Lisac navodno govori o svojim problemima s artritisom. Ona u videosnimku navodno govori da joj se situacija s bolešću samo pogoršavala nakon dijagnoze i početka liječenja i da je “tri mjeseca provela u invalidskim kolicima”.
Foto: Screenshot/Facebook
Na snimku se vidi Josipa Lisac u kolicima. Navodno govori da je na Facebooku vidjela da doktor Miroslav Radman sve one koji pokušavaju liječiti bolove u zglobovima naziva idiotima. Nakon što je pročitala članak na njegovoj stranici, shvatila je da je u pravu i da su svi koji vjeruju u “gluposti koje im liječnici govore” naivni.
Foto: Screenshot
Na snimku se pojavljuje i Miroslav Radman, koji dodatno podriva povjerenje u konvencionalnu terapiju za artritis, “ustvrdivši” da lijekovi ne liječe, već ubijaju.
U oglasu je podijeljen link koji vodi na stranicu koja izgleda kao “časopis za ortopediju”. Na stranici je objavljen tekst u kojem su Alemki Markotić, predstavljenoj kao “ortoped-traumatolog s 20 godina iskustva”, pripisane izjave o “prirodnom gelu” Reumtal koji je napravila i koji navodno stimuliše ćelije u tkivima zglobova i kičme da se samoregenerišu.
Foto: Screenshot
Tekst sadrži ispovijesti i fotografije “zadovoljnih korisnica” Lejle Delić iz Mostara, Emine Čolak iz Banje Luke, Amire Salihović iz Tuzle i Selme Hadžić iz Zenice.
Na kraju stranice je formular za narudžbu proizvoda Reumtal u koji se unose ime, prezime i broj telefona.
Proizvod se na isti način promoviše i uz pomoć videosnimka objavljenog 30. januara 2025. godine na Facebook stranici Best Travel. Na snimku pjevač Halid Bešlić izgovara isto ono što i Josipa Lisac u prethodnom primjeru. Umjesto Miroslava Radmana, Halid Bešlić je navodno naišao na snimak Ivana Đikića kome je odlučio povjerovati i upotrijebiti njegovu metodu.
Foto: Screenshot/Facebook
Ivan Đikić u ovom snimku također “govori” ono što je Miroslav Radman “govorio” o artritisu i lijekovima.
Foto: Screenshot
U ovom Facebook oglasu podijeljen je link koji vodi na stranicu “časopisa za ortopediju” na kojoj je isti tekst, samo ovog puta o Reumtalu govori “ortoped-traumatolog” Boris Žgomba.
Foto: Screenshot
Na stranici su iste “preporuke zadovoljnih korisnika” i isti formular za narudžbu Reumtala.
Šta su činjenice?
Videosnimci Josipe Lisac, Halida Bešlića, Miroslava Radmana i Ivana Đikića koji su iskorišteni za promociju preparata Reumtal su deepfake snimci. Pažljivim posmatranjem pokreta usana, dijelova lica i drugih dijelova tijela može se uočiti da su neprirodni. Iako je tehnologija napredovala dovoljno da se boja glasa pjevača i stručnjaka iz snimka može prilično vjerodostojno iskopirati, akcenat i način izgovora koji ne djeluju autentično ukazuju na upotrebu sintetičkih tehnologija.
Na Facebook stranicama koje su sponzorisale videosnimke s Josipom lisac (link) i Halidom Bešlićem (link) nema objava na našem jeziku ili objava koje bi upućivale na to da se radi o lifestyle stranicama na kojima se mogu naći savjeti o proizvodima za njegu ili protiv bolova. Međutim, u “Biblioteci oglasa” može se vidjeti da obje stranice (link, link) sponzorišu niz objava putem kojih se promovišu i prodaju proizvodi za otklanjanje bolova.
Ni za Josipu Lisac ni za Halida Bešlića nema podataka na internetu da su promovisali neki proizvod protiv artritisa ili bolova u zglobovima. Josipa Lisac bila je žrtva manipulativne prodaje sumnjivih proizvoda za liječenje bolova u zglobovima tokom 2023. godine, pa je njen tim za Večernji list saopštio da pjevačica nikada nije koristila nikakve tablete za zglobove, uz savjet ljudima da ne nasjedaju na ove prevare.
Kadrovi koji su poslužili za pravljene deepfake snimaka u slučaju Josipe Lisac preuzeti su iz intervjua koji je pjevačica dala u oktobru 2022. godine za YouTube kanal koji pripada slovenačkoj kompaniji Mercator. Kadrovi intervjua s Halidom Bešlićem, objavljenog u augustu te godine na YouTube kanalu RTV Santos Zrenjanin, poslužili su za lažni snimak o njegovom iskustvu s liječenjem artritisa.
Foto: Screenshot/Izvor: YouTube
Miroslav Radman je hrvatski molekularni biolog, kao i Ivan Đikić. Na internetu nema dokaza da su oni promovisali Reumtal (link, link).
Tekstovi na koje vode sponzorisane Facebook objave gotovo su identični tekstu koji smo analizirali i ocijenili u ranijoj analizi manipulativne prodaje proizvoda Reumtal. Jedina razlika je u imenima stručnjaka koji navodno preporučuju ovaj proizvod. U toj analizi Raskrinkavanja objasnili smo da je tekst na stranici izmišljen, da svi linkovi na stranici vode na formular za naručivanje Reumtala te da su sve fotografije “zadovoljnih korisnika” ustvari ilustracije koje se mogu kupiti na internetu za opremanje tekstova.
Doktorica Alemka Markotić je specijalistkinja infektologije i kliničke imunologije, ne ortoped-traumatolog. Boris Žgomba nije ortoped ni medicinski stručnjak. On je predsjednik Uprave i suvlasnik Uniline Grupe, hrvatske turističke grupacije. Nema informacija na internetu da su njih dvoje nekad promovisali proizvod Reumtal (link, link).
Pouzdanih informacija o Reumtalu na internetu nema. Google pretraga naziva ovog proizvoda pokazuje tekstove u kojima se govori o prevarnim taktikama koje se povezuju s prodajom ovog proizvoda. Osim spomenute analize Raskrinkavanja, portal Srpska Info pisao je o krađi identiteta banjalučkog ljekara Branislava Mihajlovića za prodaju ovog proizvoda.
Shodno navedenom, Facebook oglase s deepfake snimcima na kojima su Josipa Lisac, Miroslav Radman, Halid Bešlić i Ivan Đikić, kao i izmišljene tekstove s doktoricom Alemkom Markotić i biznismenom Borisom Žgombom u kojima se promoviše i prodaje Reumtal kao lijek protiv bolesti zglobova, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)